Hepsi Birbirinden Tiksindirici: İğrenç Yemekler Müzesi

İsveç'te bulunan bu müzede gördüğünüz tüm yemeklere dokunabiliyor, tadabiliyor veya koklayabiliyorsunuz. Fotoğraflarının bile insanın midesini kaldırmasına yettiği bu müze de tüm yemekler farklı kültürlerin günümüzde hala tükettiği yiyecekler. Boğa penisinden, fare şarabına, kuzu gözü çorbasından kurtlu peynire kadar pek çok yiyecek sergileniyor. Üstelik bizim kültürümüzden bir yemek de müze de yerini almış. Hassas midesi olanları baştan uyarıyoruz bu içerik size uygun olmayabilir.

Hepsi Birbirinden Tiksindirici: İğrenç Yemekler Müzesi

'İğrenç Yemek Müzesi', İsveç'in Malmö şehrinde yer alıyor. Çürüyen etler,  kurtlu kaşar peyniri, ham boğa penisi, çürük köpek balığı gibi midemizin sınırlarını zorlayan pek çok kültürün lezzetlerini tatma, görme, koklama şansına sahipsiniz. Müzede midesi daha fazla dayanmayanlar için aynı binada normal yemekler satan bir restoran da var.

1- Boğa Penisi

Müze de Toplam 80 yemek yer alıyor.

İğrenç Yemekler Müzesinin fikir babası Samuel West yeme alışkanlıklarımızı değiştirmeyi hedefliyor ve ekliyor, "İğrenme insanlarda var olan altı temel histen biri. İğrenmenin evrimsel fonksiyonu, sağlığımız için tehlikeli olabilecek zehirli ya da bayat yiyeceklerden kaçınmamızı sağlamak. Ancak neyi iğrenç bulduğumuz kültürel olarak öğrendiğimiz bir kavram ve bu değiştirilebilir. Müze ziyaretçileri böcek eti ya da laboratuvarda üretilmiş suni et gibi yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlayan sürdürülebilir besin kaynaklarını da tatmalı."

2- Kopi Luwak

İğrenç olarak tanımlanmış ve müzeye eklenmiş bu ürün dünyanın en pahalı kahve çekirdeği. Üstelik Dünya'da da en az üretilen kahve çeşidi. Palmiye Misk kedisinin yiyip sonrasında dışkıladığı kahve çekirdeklerinde oluşturuluyor. Onu lezzetli yapanın ise kahvenin sindirim enzimleri olduğu söyleniyor.

3- 100 Yıl Yumurtası

Kil, kül, tuz, çabuk kireç ve pirinç kabukları karışımı içinde batırılan tumurtalar daha sonra gömülüyor. Bir kaç hafta veya bir kaç ay bekleyen yumurtalar sonrasında yemeye hazır hale geliyor. Görüntüsü sanki yüzlerce yıldır hiç dokunulmamış gibi olduğu için bu isim verilmiş. Kimi kaynaklar da bin yıl yumurtası olarakta geçiyor. Çin mutfağına ait bir yemek.

4- Yarasa Salatası

Eminiz hiç biriniz artık yarasalı bir yemeği görmeye dahi tahammül edemiyorsunuz. Tabi ki bu yarasa salatası da müzede tüm iğrençliğiyle yerini alıyor.

5- Dayanılamayacak Kokular Fanus İçinde Muhafaza Ediliyor

West, 'surströmming' isimli İsveç balığının kokusunu muhafaza etmenin oldukça zor olduğunu belirtti: "Kokuyu muhafaza etmeyi defalarca test ettik ancak koku yüzünden neredeyse ofisten atılacaktık." dedi.

6- Su Callu Sarduise Sardinya'ya Özgü Bir Peynir

Bu peyniri üretmek için keçinin midesi çiğ keçi sütü ile dolduruluyor ve 2 ile 4 ay arasında bekletiliyor daha sonra kendiliğinden baharatlanıyor.

7- Casu Marzu

Sardinya'ya özgü bir koyun peyniridir. İçinde ki larvalarla birlikte tüketilmektedir. Kimi larvaların 15 cm yükseğe kadar zıplayabildiği söyleniyor. Bu nedenle yutmadan önce iyice çiğnenmesi gerekmektedir. Deneyenlerden birinin yorumu "O kadar kötü ki dilinizi yakıyor" şeklinde olmuştur.

8- Kale Pache (kelle paça)

Orta Asya ve Kafkaslar’dan diye bahsedilen kele paça çorbası tamamiyle bizim bildiğimiz gibi değil. Ancak bu tada oldukça aşina olduğumuz kesin.

9- Tavşan Kellesi

Oldukça baharatlı olan bu tavşan kelleleri Çin mutfağına ait bir yemek.

10- Domuz

İğrenç yemekler müzesinde İngiliz kahvaltısına ait ; pıhtılaşmış domuz kanından yapılmış sosisler de var. 

11- Japon yemeği Natto

Soya fasulyesinin fermente edilmesi sonucu amonyak benzeri kokusu ve salyalı görüntüsü var. Genellikle kahvaltılarda tüketiliyor.

12- Kore'de Yapılan Yavru Fare Şarabı

Sağlıklı olduğuna inanılan bu şarapların yılanlı, akrepli yada ahtapotlu olanlarıda Uzak Doğu kültürlerinde mevcut. İçinde ki hayvanlar yenmiyor yalnızca aramo vermek için kullanılıyormuş. Fareli olan şarap müzede de mevcut.

13- Meksika'da İnek Midesinden Yapılan Menudo Çorbası

 Kırmızı biberli et suyunda inek midesinden yapılan geleneksel bir Meksika çorbasıdır.

14- Kuzu Gözü Çorbası

Moğolistan da akşamdan kalmaysanız ertesi gün domates suyu, sirke ve kuzu gözü çorbası içilir. Bizce yine de siz alkolü kusmaya devam edin.

15- Duryan

Singapur da bu meyve ile toplu taşımaya binmeniz yasak. Öyle pis bir kokusu varmış ki yedikten sonra ter ve dışkınızı bile kokutuyormuş. Kimi avmlere de bu meyve ile giriş yasaktır. Ancak yeme kültürleri bizden oldukça farklı olan Çinlilerin sıklıkla tükettiği bir meyvedir.

Müzeye gitmeden önce bilet almalısınız. 

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

Dünya’nın Farklı Yerlerinden 8 İlginç Gelenek

Gelenekler, kültürümüzün bir parçasını oluşturan ritüeller ve inançlardır. Bize tarihimizi hatırlatmak için uygulanır ve nesilden nesile aktarılır. Yılbaşı ve doğum günlerini kutlamak gibi bazı gelenekler yaygındır ve herkes ...


Dünya Üzerinde Yenilen En İğrenç 7 Yiyeceğin Tadı Neye Benziyor ?

Boğa penisi, içi kurt dolu peynir ve daha niceleri... Kulağa pek hoş gelmeyen bu yiyecekleri tüketen milyonlarca insan var. Peki bu yiyecekler nasıl yapılıyor ve tatları neye benziyor ? Bizim, hazırlarken bile zorlandığımız bu içeriğ...

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
0
dislike
1
love
0
funny
1
angry
0
sad
0
wow
1