Hiç Hayata Geçirilememiş 7 Harika Tesla Buluşu

Sırp-Amerikan mühendis ve fizikçi Nikola Tesla, her zaman, zamanın çok ötesinde olduğunu düşünen ve icatlarıyla da bunu kanıtlayan bir dâhiydi. Eksantrik mucit, radyo, televizyon, motorlar, robotik ve elektrikte ve günümüzde yaygın olarak kullanılan alternatif akım teknolojisi de dahil olmak üzere buluşlarıyla ilerlemelere öncülük ederken, daha tuhaf fikirler de önerdi. Aşağıdaki yedi fütüristik icat, ya teknolojinin sınırlamaları yada pazara uygulanabirliği nedeniyle maalesef hayata geçirilemedi.

Hiç Hayata Geçirilememiş 7 Harika Tesla Buluşu

1) Deprem Makinesi

1893 yılında Tesla, çok yüksek hızlarda titreşimler oluşturarak elektrik üretebilen ve buharla çalışan bir mekanik osilatörün patentini aldı. Bu cihazla deneyler yaparken cihazın rezonansını binanın rezonansıyla aynı tonda çalıştırmayı denedi. Bu denemenin ardından binadan bir ses geldi. Daha sonra kademe yükselterek cihazı tekrar çalıştırdı ve daha şiddetli bir ses duydu. Tesla bunun binadan geldiğini anlamıştı ve sınırları zorlamak istedi. Cihazı daha da yüksek kademede çalıştırdı cihaz laboratuvarın içinde zıplamaya başlamıştı ve dışarda kıyamet kopuyordu, Tesla eline bir çekiç aldı ve cihazı kırarak bu duruma bir son verdi.

Birkaç yıl sonra 1898'de gazetecilere, titreşim makinesinin New York City'deki laboratuvarında ayarlama yaparken zeminin sallanmasına neden olduğunu söyledi. Polis ve ambulanslar olay yerine geldiğinde Tesla osilatörü devre dışı bırakmıştı ve çalışanlarına depremin asıl nedenini gizli tutma talimatı verdi. Tesla ayrıca deprem makinesinin isterse Empire State Binası kadar yüksek bir şeyi bile yıkabileceğini iddia etti.

2) Düşünce Kamerası

Tesla, düşünceleri fotoğraflamanın mümkün olabileceğine inanıyordu. 1933’te Kansas City Journal-Post’ta bir gazeteciye verdiği demeçte, “1893’de yaptığım araştırmalar sırasında düşüncede oluşturulan kesin bir görüntünün yansıma yoluyla retina üzerinde ilgili bir görüntü ürettiğine ikna oldum.Bu görüntünün uygun bir cihazla okunabileceğini düşünüyorum”. "Eğer bu başarılı bir şekilde yapılabilirse, o zaman bir kişinin hayal ettiği nesneler oluştukça ekrana net bir şekilde yansır," dedi "ve bu şekilde bireyin her düşüncesi okunabilir. Zihinlerimiz o zaman gerçekten de açık kitaplar gibi olur. "

Tesla, bir düşünce kamerası oluşturma planını hiçbir zaman gerçekleştirmemiş olsa da bilim adamları günümüzde beyin sinyallerini yorumlamaya ve insanların gördüklerini görselleştirmeye çalışıyorlar.

3) Yapay Gelgit Dalgası

Tesla, bilimin gücünün savaşı önlemek için kullanılabileceğine inanıyordu.Ve üreteceği devasa yapay dalgaları düşman donanmalarına karşı savunma teknolojisi olarak kullanabileceğini düşünüyordu. Tesla bu teknolojiyle en büyük gemileri bile yok edebilmeyi umuyordu. Böylece herhangi bir savaş gemisi bile işe yaramaz olacağı için hiçbir ülke donanma inşa etmeyecekti. Tesla, bunu yapmak için bir düşman donanmasının yakınında birkaç ton patlayıcı madde patlatabilecek teleotomaton adını verdiği uzaktan kumandalı gemiler tasarlamıştı.

Tesla, patlamanın ürettiği patlayan gaz kabarcığının patlamadan bir mil uzaktaklıkta bile 30 metre yüksekliğinde dalgalar üretebileceğini hesapladı. Tesla bu projesini hayata geçiremedi. ABD ve Sovyetler Birliği ancak 1940'larda ve 1950'lerde sualtı nükleer bomba testleri yaptılar.

4) Ölüm Işını

Tesla’nın yaratıcı zihni hayatının sonlarında bile yeni vizyonlar yaratmaya devam etti. Orijinal adları ile The Death Ray ya da Death Beam. Tesla, cıva izotoplarını ses hızının 48 katına kadar hızlandırarak, ortaya çıkan kirişin, sadece Dünya’nın eğriliği ile sınırlı bir mesafede tüm orduları yok etmek için yeterli enerji üreteceğine inanıyordu. Tesla, parçacık demeti silahını ABD de dahil olmak üzere birçok hükümete sundu, ancak ilgi gösteren tek ülke 1939’da kısmi bir test yapan Sovyetler Birliği idi.

5) Kablosuz Enerji Aktarımı

Tüm dünyaya ücretsiz elektrik enerjisi sunmak Tesla’nın en büyük hayallerinden biriydi. Tesla dünyayı bir iletken olarak kullanarak herhangi bir yere telgraf mesajları, ses hatta görseller iletebileceğine inanıyordu. New York’ta elit bir çevreye sahip olan Tesla bu proje için yatırımcı J.P. Morgan’dan sağladığı 150 bin dolarlık(bugünün parasıyla 4 milyon dolar) finansmanla Wardenclyffe adı verilen kulenin inşaatına 1901 yılında Long Island’da başladı.

Finansmanı bulan Tesla hızla çalışmaya başladı. Westinghouse’tan gerekli ekipmanları tedarik etti ve mimar olan yakın arkadaşı Stanford White ile 57 metre yüksekliğindeki kulenin tasarımını yaptı. Bu sırada Marconi ilk transatlantik telgraf mesajını iletmişti. Tesla ise Marconi ile daha iyi rekabet edebilmek için kulesini büyüterek elektrik de iletebilmesi için Morgan’dan ek bütçe istedi ancak Morgan bu fikre yanaşmadı ve daha sonralarda artan masraflar yüzünden projeyi finanse etmeyi bıraktı. Tesla proje üzerinde bir süre daha çalıştıktan sonra borçlarını ödeyebilmek için kuledeki bazı ekipmanların sökülüp satılmasına engel olamadı. Tesla’nın bir nevi ilkel bir internet olan bu projesi ne yazık ki tamamlanamamış oldu.

6) Elektrikle Çalışan Süpersonik Hava Gemisi

Tesla çocukluğundan beri, uçuş fikrine hayran kalmıştı. Elektrik ve makine mühendisliği bilgilerini birleştirerek, Wardenclyffe'nin başarısızlığından sonra havacılık hakkında daha fazla düşünmeye başladı. “Yeniden İnşa” dergisinin Temmuz 1919 sayısında yayınlanan bir makalede Tesla, Dünya yüzeyinin sekiz mil üzerinde seyahat edecek ve yolcuların üç saat içinde New York ve Londra arasında seyahat etmesine izin verecek hızlar üreten süpersonik bir uçak geliştirme konusundaki çalışmasını ortaya attı. Tesla’nın konsepti, uçağın yerdeki elektrik santrallerinden kablosuz olarak iletilen elektrikle güçlendirilmesi ve uçakların yakıt taşıma ihtiyacını ortadan kaldırması yönündeydi. Tesla makalede, “Güç kaynağı neredeyse sınırsızdır, çünkü herhangi bir sayıda santral birlikte işletilebiliyor, tıpkı pistlerde çalışan trenlere raylar veya teller yoluyla elektrik enerjisi sağlanıyor gibi hava gemilerine enerji sağlıyor” dedi.

7) Uzaktan Kumandalı Deniz Filosu

1898 yılında Madison Square Garden'da düzenlenen bir sergide Tesla, herkesi heyecanlandıran ve o zaman hayal edilmesi zor olan bir gösteri yaptı. Kimse Tesla’nın bir tekneyi uzaktan kumanda edebileceğini beklemiyordu. Gösteriyi izleyen insanlardan bazıları botun telekinezi ile yönlendirildiğini hatta botun içinde eğitimli küçük bir maymun olduğunu iddia etmişlerdi. Tesla'nın dediği gibi tekne ödünç alınmış bir akılla donatılmıştı.

Tesla bu fikri daha büyük ölçeklerde gerçekleştirmek istedi hatta Amerikan ordusuna bu konuyla ilgili bir teklifte bulundu ancak Amerikan ordusu bunun savaşta kullanılacak bir şey olmadığını düşünüyordu. Tesla’dan yıllar sonra 1. Dünya Savaşı’nda uzaktan kumandalı botlar Almanlar tarafından kullanıldı.

Kaynak;

  • interestingengineering.com
  • sciencevibe.com
  • history.com

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
3
dislike
0
love
3
funny
0
angry
0
sad
0
wow
3