Bizi Eski Günlere Götürüp ''Nerede O Eski Yılbaşıları'' Dedirtecek Yılbaşı Klasikleri

2020 hepimiz için zorlu bir yıl oldu, belki de eski günlerimizi en çok bu sene aradık. Yeni yıla sayılı günler kalmışken biz de o güzel günleri tekrar analım istedik. İşte içimizi ısıtacak ve '' Nerde O Eski Yılbaşıları'' dedirtecek o yılbaşı klasikleri...

Bizi Eski Günlere Götürüp ''Nerede O Eski Yılbaşıları'' Dedirtecek Yılbaşı Klasikleri

1) TOMBALA

Yılbaşı gecelerinin olmazsa olmazı, her yaştan aile ferdini eğlendirebilecek şahane oyun... 1den 90a kadar olan pullar, sayıların yazılı olduğu dikdörtgen kartlar ve pulları çekeceğiniz bir kese! İlk sırayı tamamladığınızda 1.çinko, 2. sırayı da tamamlarsanız 2. çinko derken tüm kartı doldurabilecek kadar şanslıysanız işte o meşhur nidayı atabilirsiniz TOMBALA! Şimdilerde aile ve dostlarla oynanabilecek kutu oyunları revaçta olsa da yılbaşı olunca Tombala'nın yeri hep başka...

2) KAYNANADİLİ, KOKİNA, KUKULETA

Eee yılbaşı süslerini unutmak olmaz. Kırmızı meyveleri ve dalları farklı bitkilerden oluşan kokinaları hatırlarsınız... Şans ve mutluluk getireceğine inanıldığından yılbaşı süslerinin başında gelirdi :) ve çocukların en sevdiği, üflediğimizde uzayıp kısalan kaynanadilleri, başımızdan eksik etmediğimiz kartondan koni biçiminde yapılan kukuletalar...Eh hala bu neşeli süsleri yılbaşı gecelerinden eksik etmeyenler olsa da sizce de eski yılbaşılarında hepsi daha bir anlamlı değil miydi? 

3) MUZ, KURUYEMİŞ, KESTANE KEBAP

Eski yılbaşı sofraları şimdiki kadar zengin olmazsa da olmazlar hep vardı. Muz örneğin sadece yılbaşıları eve giren bir meyveydi, portakal nar da ona eşlik ederdi...Kuruyemiş ise gecenin yıldızı, eee sonuçta tombalanın yanında ne atıştıracaktık değil mi? Sobanın üzerinde pişirdiğimiz kestaneleri de unutmayalım tabi :) Size de şimdiden bir özlem hissi gelmedi mi?

4) TRT

Şimdilerde yeni yılı kutlamayan TRT, 30 yıl öncesinde tüplü televizyonlarımızda yılbaşı şovlarını beklediğimiz tek kanaldı. Emel Sayın, Erol Evgin, Hülya Avşar, İbrahim Tatlıses gibi ünlü sanatçıların canlı söylediği şarkılar gecemizi güzelleştirirken, dansözün sahneye çıkacağı anları ise nefesimizi tutup beklerdik. Ah eski günler...

5) MİLİ PİYANGO ÇEKİLİŞİ

Artık ikramiyeyi kazanan bileti bulmak için interneti kullanmak yeterli oysa ki önceden böyle miydi? Yine gecenin sonunda TRT'de yapılacak çekilişi dört gözle bekler heyecanla topların düşmesini izlerdik. O heyecan, o umut ve tabii çıkmadığında yaşanılan hayal kırıklığı belki de amorti tesellisi... Ama bu küçük ve saf heyecanlarla her şey daha güzel değil miydi ?

6) NURHAN DAMCIOĞLU VE NESRİN TOPKAPI

''Ben kalender meşrebim, güzel çirkin aramam'' sözleriyle hafızalarımıza kazınmış kanto'nun kraliçesi Nurhan Damcıoğlu, yılbaşı geceleri o neşeli ve fıkır fıkır sesiyle ailenin en oturaklısına bile göbek attırırdı :) Ve tabi ki televizyonumuzun ilk dansözü Nesrin Topkapı sahneye çıktığında resmen nutkumuz tutulur her hareketini neredeyse nefes almadan izlerdik. Televizyonda dansöz görmeyeli ne kadar oldu siz de farkettiniz mi?

7) YILBAŞI KARTPOSTALLARI

Yılbaşı kartpostalları...Karlı, çam ağaçlı, geyikli, noel babalı... Ee bir de simli olanlarını düşünün. Siz de çocukluğunuza döndünüz değil mi? Eşe dosta akrabalarımıza notlar yazarak gönderdiğimiz kimimizin koleksiyonunu bile yaptığı bu kartpostallar tam bir nostalji itemi.

8) KIRMIZI İÇ ÇAMAŞIRI

Bir yılbaşı klasiği olan kırmızı iç çamaşırını da unutmayalım. Eskiden bu yana en popüler yılbaşı hediyesidir kendisi. Çünkü yaygın inanışa göre yeni yıla kırmızı iç çamaşırınızla girerseniz yeni yılınız güzel ve şanslı geçer. Ama aklınızda olsun şans için çamaşırı başkasının alması şart :)

9) NAR PATLATMA

Artık pek yapılmasa da önceleri çokça yapılan bir adettir kendisi. Narın bereket ve şans getireceğine inanılır tam 00.00da kapının önünde nar yere atılıp patlatılırdı :) Bereket getirdi mi bilinmez ama eski adetlerin ve günlerin bugünkilerden güzel olduğu kesin...

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
3
dislike
0
love
2
funny
0
angry
0
sad
1
wow
2