İhtişamlı Bir Firavun: Tutankamon'un Laneti

Kısa hayatına birçok trajedi ve sır sığdıran çocuk firavun Tutankamon’un bazı sırları hala çözülemedi. Laneti ile birlikte gömülen Tutankamon’un kısa fakat bir o kadar da gizemli hayatına gelin birde birlikte bakalım.

İhtişamlı Bir Firavun: Tutankamon'un Laneti

“Çocuk Kral” lakabı ile tanınan Tutankamon M.Ö. 1341 tarihinde doğmuştur. 9 yaşındaki üvey kız kardeşi olan Ankhesenamen ile evlenerek tahta geçmiştir.

Tutankamon arkasında bir sürü soru işareti bırakarak mumyalandı

Tutankamon, Mısır'da yoğun bir dini karmaşanın yaşandığı bir dönemde doğmuştur. Tutankamon'un tahta geçmeden babası olan Akhenaton bu zamana kadar hüküm süren geleneksel tanrıları inançlarını reddedip, Güneş Tanrısı Aten'i taptığını söylemiştir. Bu değişiklik ülkeyi alt üst etti. Bu zamana kadar tüm mal varlıkları Teb şehrinde de saklanmaktaydı. Akhenaton bütün hazineleri ani bir kararla Teb'den Amarna'ya taşıdı. Bu keyfi kararlarına kimse anlam veremiyordu. Bu ve bunun gibi yapılan bütün değişiklikler Mısır halkını şaşırtıp sinirlendirmeye yetmişti. Akhenaton M.Ö. 1336 tarinde öldü. Firevunun yerine geçicek olan varisi Smenkhare da Akhenaton'dan 2 yıl sonra ani bir şekilde öldü. Böylece krallığın başına geçecek sıradaki isim 10 yaşındaki oğlu Tutankhamon’du . M.Ö 1332 yılında tahta geçen Tutankhamon başa geldiğinde üvey kız kardeşi Ankhesenamon ile evliydi. Tutankhamon'un hükümdarlığı döneminde, babasının aksine yapılan yenilikleri bozup eskiye dönmek istedi. Mısır alıştığı gibi yine ihtişamlı günlerine geri döndü ve kraliyetin tüm hazinesi yine Teb'e taşındı. Bu süreçte, genç firavun deneyimsiz ve yaşı küçük olduğu için ona hizmetçisi Aye danışmanlık yapmıştır. Bazı tarihi yazılarda o dönemde Tutankamon firavun olarak gözükse de Mısır’ı yönetinin Aye olduğu yazılmaktadır.

Mezarına dokunanlara ölüm getirecek!
Tutankamon mezarının üzerinde bulunan eski mısır yazısı ile yazılmış olan bu yazı kuşkusuz ki laneti haber veriyordu. Firavunun mezarını ziyaret eden arkeolog ve turistlerden bir çoğu da kısa bir süre sonra hastalanarak talihsiz bir şekilde öldü. Mezarı ilk bulunduğunda kazıyla ilgilenen Howar Carter ve Lord Carnarvon kazıdan 5 hafta sonra ölerek olayın gizemini başlatmıştır. Mezar açıldığında şu manzarayla karşılaşıldı: Tutankhamon, üç bölümden oluşan bir tabutta yatıyordu. Dıştaki iki bölüm, altın işlemeli tahta çerçevelerden yapılmıştı. İç bölüm ise 110,4 kg'lik saf altından. Tutankamon'un başında altından bir maske vardı. Mumyasının üzeri ve tabut, mücevherler, muskalarla süslüydü. Tabut ve taş lahit, altın işlemeli tahtalardan ve bez parçalarından oluşan dört kabir ile çevriliydi. Mezarı oluşturan diğer odalar, savaş arabası, silahlar, elbiseler ve mobilyalar gibi değerli eşyalarla doluydu. Mezarlık açıldığında içinden bir sürü hayvan mumyası da çıktığı kayıtlara alınmıştır. Tutankamon’un ölü doğan 4 çocuğunun mumyaları da mezarda bulunmuştur.
Tutankamon'un mezarındaki 3.500'ü aşkın parçayı çıkarması ve listelemesi 10 yılını aldı. Tutankamon’un bu kadar ünlü yapan ise mezarının hırsızlar tarafından yağmalanmadan bu günlere kadar gelebilmesidir. Firavunlar vadisinde hiç bozulmadan keşfedilen tek mezardır. Eşyaları ve hazinesi Kahire’de müzede sergilenmektedir.

Ölüm sebebi hakkında hala kesin bir sonuç yok

Ölümü hakkında bir çok rivayet olsa da en kuvvetli iddiaların başında yönetimi ele geçirmek isteyen Generali Horemheb tarafından öldürüldüğü gelmektedir. Ölüm sebebi ile ilgili diğer bir iddia da bacağının kırılması sonucu bacağının enfeksiyon kapmasıdır. Kırık sonucunda sepsis oluşup ölümüne sebebiyet vermiştir. Ayrıca 2010 yılında yapılan dna analizinde vücudunda sıtma mikrobu olduğu bulunmuş. 18. hanedana kadar mısır kralları en büyük kız kardeşleriyle evlenirlerdi yani genetik bir rahatsızlığı bulunması ihtimali de var.

Mumyası çok özensiz bir şekilde yapılmış

Kısa ömründe pek iyi bir hayat yaşamayan firavunun mezarı ve mumyası ciddi ölçüde özensiz yapılmış. Mezarı incelendiğinde, içerideki hazinenin ona ait olmadığı ve onun için değil de başka krallar için hazırlandığı, mezarın üzerlerindeki kabartmalarda isim değişikliği yapılmaya çalışıldığı anlaşılmıştır. Özetle, eski firavunların kral mezarlarından alınarak, acele ile eşyalar bu firavunun mezarına yerleştirilmiştir.

Bu Gönderi İlginizi Çekebilir!

2500 Yıldır Mühürlü Olan Antik Mısır Lahitleri İlk Kez Açıldı

Arkeologlar tarafından yeni keşfedilen Antik Mısır Lahitleri, insanlık tarihi için büyük bir buluş. Peki bu 2500 yıllık mumyalar kimlere ait?

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
2