II. Dünya Savaşı'nda ki Japonların İntihar Saldırıları: Kamikaze

Savaştaki herkes ölümle yüzleşir. Ancak Japonlar, II. Dünya Savaşı sırasında daha da ileri gitti: Kendilerine doğrudan bir intihar birliği kurdu. Bu birlik, ülkesi için canını vermek üzere eğitildi. 20. yüzyılda "Kamikaze" böyle ortaya çıktı . Ülkeleri için ölme arzusu, aranacak en büyük onurdu; bu askerlerin ölme istekleri ödüllendirildi ve Japonya'daki askeri kültürün bir parçası oldu.

II. Dünya Savaşı'nda ki Japonların İntihar Saldırıları: Kamikaze

Kamikaze, kelime anlamı olarak “ilahi/kutsal rüzgar” anlamına geliyor. Bu isim II. Dünya Savaşı’nda düşmanına karşı intihar uçuşu yapan Japon Hava Birliğine verilen isimdi. Tamamı gönüllülerden oluşan intihar pilotlarının düşüncesi “ülke ve imparator için savaşta hayatını seve seve feda etmek” gibi anlamlara sahipti. 

Elbette ikinci dünya savaşında askeri ya da sivil pek çok kişi hayatını kaybetti. Ancak intihar için gönüllü binlerce pilot tarihte yerini almıştır. Yaklaşık 250 kg patlayıcı ve mühimmat yüklü uçaklarla düşman asker birliklerine çarparak normalden daha fazla zarar vermeyi amaçlamışlardır. Aslında strateji çok basit, bir feda edilen Japon askeri pilota karşılık, uçak ile doğrudan çarpılmış binlerce düşman askeri öldürmek!

Kamikazeler, düşmana en büyük hasarı veren havacılar idi. Hiç tereddütsüz düşman birliklerinin olduğu bölgelere uçaklarla doğrudan daldılar.

Çünkü Japonya; Amerika, İngiltere, Çin gibi ülkeler karşısında dezavantıjlı konumdaydı. Bu nedenle çareyi geçici ve kısa çözüm önerisi olarak devlet destekli intihar birlikleri oluşturmakta buldu. Eğer yakalanırlarsa kendilerini el bombası ile patlatma konusunda da eğitildiler.

Bilinen en ünlü saldırıları Pearl Harbor ise II. Dünya Savaşı'nda ki dengeleri değiştirmiştir. 

Toplam hayatını kaybeden Kamikaze gönüllü sayısı 4615 havacıdır. Ancak yanlış hedefi vuran yada hedefine ulaşamadan vurulan 300 civarı Kamikaze pilotu olduğu tahmin ediliyor. Buna karşılık ABD deniz kuvvetleri kamikaze saldırılarından büyük kayıplar vermiştir.

Amerikalılar daha önce hiç bu kadar fanatik ve acımasız bir şekilde savaşa kararlı bir düşmanla karşılaşmamıştı.

Pearl Harbor saldırısı ile akıllarda kalan kamikazelerin geçici bir çözüm olarak tasarlandığını açıklığa kavuşturmak önemlidir.

Okuyucuya not: Pearl Harbor saldırısı sonrası Amerika, insanlık tarihinin en büyük kara lekelerinden olan Hiroşima ve Nagazaki saldırılarını düzenlemiştir.

Kamikaze Saldırıları İlk Nasıl Başladı? 

Japon donanmasında görevli pilot Masafumi Arima bir gün tüm askerlere "geri dönmeyeceğini" söyleyerek Amerikan birliklerine karşı uçak ile yola çıkmıştır. Saldırısının başarıya ulaşıp ulaşmadığı bilinmiyor. Ancak sonrasında Japon yetkililer tarafından bu davranışı onurlandırılıp amiral yardımcısı ilan edilmiştir. 

Masafumi Arima gerçekten bir daha geri dönmemiştir. Kendisinin tarihte bilinen ilk kamikaze saldırısını yaptığı tahmin ediliyor.

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

Şarkılara konu olan Mit "İkarus'un Düşüşü" ( Flight Of Icarus - Iron Maiden)

Tevazu sahibi olmaması mıydı onu ölüme götüren, yoksa yersiz cesareti mi? Cesaret bir şeyleri başlatmak için birebirdir, ancak devamında hazin sonlar yaşanmaması için kontrollü olmak gerekir. YAŞAMAK İÇİN YÜKSELMEK Mİ, YÜKSELMEK İÇİN YAŞAMAK MI?


Suikastin Atası Hasan Sabbah ve Fedaileri Hakkında Az Bilinen Gerçekler

11. ve 12. Yüzyılda yaşamış, Büyük Selçuklu Devletinin yıkılmasında en önemli etkenlerden biri olan Hasan Sabbah'ın kurduğu İsmaili Tarikatı ve fedaileri hakkında herkes doğru ya da yanlış bir şeyler biliyordur. bu yazıda doğru sanılan yanlış bilgileri düzeltmek ve bilinmeyenlere değinmek istedik.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
3
dislike
0
love
3
funny
0
angry
0
sad
0
wow
2