"Ali Ne Giydi" Blogu ile Ünlenen "Star Ali" ve Onu Her Gün Fotoğraflayan Arkadaşı

Emekli bir doktorken Almanya'ya yerleşip terzi olan "Star Ali" lakaplı Ali Akdeniz "What Ali Wore"(Ali Ne Giydi) blogundan sonra Almanya'da bir fenomen haline geldi. Fotoğrafçı/Garson/Blogger Zoe ve Ali'nin arkadaşlıkları hepinizin yüzünü gülümsetecek cinsten.

"Ali Ne Giydi" Blogu ile Ünlenen "Star Ali" ve Onu Her Gün Fotoğraflayan Arkadaşı

Ali Her Sabah 09: 05'te Berlin'de Çalıştığım Kafenin Önünden Geçiyor

İşte tüm hikayeleri böyle başladı. Zoe çalıştığı kafenin önünden her sabah geçen bu şık beyefendiyi fark etti ve fotoğraflamak istedi. Zoe'nin sınırlı Almancası, Ali'nin sınırlı İngilizcesi olsa da bu arkadaşlıklarına engel olmadı.

"İlk fotoğraf! Ali her sabah 09: 05'te Berlin'de çalıştığım kafenin önünden geçiyor. Nereye gittiğinden emin değilim ama her zaman birbirimize merhaba diyoruz. Her zaman çok güzel kıyafetler giyer. Ben pek Almanca bilmiyorum ve o da biraz İngilizce konuşuyor, ama onun fotoğrafını çekip çekemeyeceğimi sormayı başardım. Memnuniyetle kabul etti. "

Ali 18 Çocuğu Olan Emekli Doktor Ve Almanya da Bir Terzi, Zoe ise Bloger Garson ve Fotoğrafçı

Türkiye'de doktorluk yaptıktan sonra emekli olan Almanya'ya yerleşip terzi olan Ali'yi Almanya da "Star Ali" yapan ise Zoe olmuş. Avusturalyalı Zoe'nun hakkında blog yazmasıyla Almanya'nın tanınan bir siması oldu. 

"Bu karşılaşmadan öğrendiğim üç şey:

  • Ali, 44 yıldır Berlin'de yaşıyor.
  • Emekli bir doktor ama şimdi terzi olarak çalışıyor
  • 18 çocuğu var

Ne harika bir hayat. Daha fazlasını öğrenmek için sabırsızlanıyorum"

Ali Hergün Birbirinden Şık, Renkli ve Hergün Farklı Bir Kıyafetle İşe Gitti

Ali yalnızca kıyafetleri değil kendine özgü yürüyüşüyle de Zoe’nun dikkatini çekmişti.

"Bugün fotoğrafı çekilen fotoğrafçı oldu, Samsung Akıllı Telefonuyla benim bir fotoğrafımı çekiyor. Neyse ki güzel bir kıyafet giyiyordum!"

Zoe Çektiği Fotoğrafları “What Ali Wore” (Ali Ne Giydi) İsimli Bloğunda Yayınlamaya Başlayınca Bir Anda Bu Şık Beyefendiyi Herkes Tanıdı

Zoe'nun bloğunda yazdığına göre Ali amca kimi zaman gelip geçerken Zoe'ya meyve bıraktı git gide arkadaşlıkları arttı. Birlikte Türk düğününe bile katıldılar.

İkilinin Pek Çok Röpartajı Yayınlandı Ve Almanya'da Yılın Blogu Ödülünü Aldılar

"Ali dün erken saatlerde işini bitirdi, bu yüzden eve giderken kafeye düştü. Bizim hakkımızda küçük bir hikâye yazmış olan yerel Türk gazetesinin bir nüshasını, dokuz fotoğrafıyla birlikte göstermeye gelmişti. İkimiz de oldukça gurur duyduk, bu yüzden meslektaşım Ed'den birlikte bir fotoğrafımızı çekmesini istemeye karar verdik."

"Geçen hafta Lead Awards'da yılın blogu için üç adaydan biri olduğuma dair heyecan verici bir haber aldım. Bunlar, Almanya'nın tamamı için basılı ve çevrimiçi medyada fotoğraf ve tasarım içindir. Ve Ali Wore'un  altın kazandığını söylemekten çok memnunum  !

Ali'ye Çarşamba günü Hamburg gezisinde bana katılıp katılmayacağını sordum. Dükkandaki işinde geride kalmaktan endişelendiği için başlangıçta reddetti. Ve çünkü akşam 9'a kadar yatakta olmayı seviyor. Ancak on birinci saatte fikrini değiştirdi ve bu nedenle Cuma öğleden sonra trene birlikte hareket ettik. 

Kazandığımızı duyurduklarında Ali, ödülü kabul etmek için sahnede bana katıldı ve şapkasını sahneye kadar eğip devirdi. Kesinlikle gecenin en yüksek alkışını aldı!"

Ali Bir Süre Sonra Türkiye'ye Döndü

Türkiye'ye döndükten sonra Almanya'ya tekrar ziyarete giden Ali amca Zoe'yu ziyaret etmeyi ihmal etmedi. Elbette yine çok şıktı !

Ali'nin Pek Çok Sayıda Çocuğu Ve Torunu Olmasına Rağmen Almanya'da Tek Yaşadı

Türkiye'den 40 Yaşında Ayrılan Ali, 44 Sene Almanya'da Yaşamıştır 

"Ali bana hemen hemen her sabah küçük bir plastik torba içinde bir parça meyve (genellikle bir elma) ve biraz şeker getiriyor. Ancak bugün bana bir parça kağıt havluya sarılmış bir muz aldı." 

Bu Harika Blogun Sonu

"Birkaç gün önce Türkiye'den çok üzücü bir haber aldım - Ali geçen Çarşamba sabahı vefat etti. Tanıdığım en iyi gülüşlerden birine sahip olan bu büyüleyici adamın artık bizimle olmadığına inanmak oldukça zor!

Onunla 2012 yazında ateşlenen arkadaşlığım kesinlikle hayatımın en keyifli sürprizlerinden biriydi. Blogun tanınmaya başladığı dönem oldukça gerçeküstü bir dönemdi. Ali'nin yeni bulunan şöhretine verdiği tepkiyi görmek, ister U-Bahn'da tanındığında veya bir gazetede bir fotoğrafı yayınlandığında olsun, her zaman çok keyifliydi. Pek çok insanın hayatına getirdiği neşeyi görmek de aynı derecede ödüllendirici oldu. Dünyanın her yerinden sayısız mesaj aldım, Ali'nin onlara dedelerini ya da amcalarını hatırlattığını ve onun fotoğraflarını görmenin ve dostluğumuzu okumanın onları ne kadar mutlu ettiğini anlatan sayısız mesaj aldım.

Birkaç yıl önce Türkiye'ye döndüğünde Ali ile iletişim halinde olmak elbette daha zordu. Bu yılın başlarında akıllı telefonu olan torunlarından biri Ali'yi ziyaret ederken görüntülü sohbet yoluyla beni aradığı için minnettarım ve geçen aylarda birkaç kez konuştuk.

Bu fotoğraf, Ali ve ben Kerim ve Betül ile Brandenburg'a çıktığımız Ağustos 2014'te çekildi . 1970'lerde Batı Berlin'de bir sirkin üyesi olduğunu söylediği gün o gün… Arada bunun belki biraz uzun bir hikaye olup olmadığını veya belki de dil engelinin önüne geçip geçmediğini merak ettim. Mesele şu ki, Ali ile ben asla çok detaylı iletişim kuramadık, ama sanırım dostluğumuz, birbirimizin şirketlerinden karşılıklı zevk alarak bir arada gerçekleşti. Ve çeviride asla kaybolmayan şey sıcaklığı, cömertliği ve yaşama sevinciydi. Seni özleyeceğim ali

Zoe'nin blogunun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

Tam 7 Kez Ölümden Dönen Dünyanın En Şanslı Adamı

7 kez ölümden dönmüş ve sonrasında büyük ikramiyeyi kazanmış Frane Selak'ın hayatı bir film senaryosu değil. Okurken "bu kadarına da pes" dedirtiyor adeta.


24 Yıl Boyunca Hiç Top Oynamayan Futbolcu

Brezilyalı Futbolcu Carlos Kaiser, 24 yıl boyunca hiç topa dokunmadan kariyerine devam etmeyi başarmış. Üstelik bunun için de epeyce çaba harcamış. Kendisi hem tembellik hem de dolandırıcılık konusunda oldukça yetenekli.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
1
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1