İngilizce Öğrenirken Bilmeniz Gereken 7 Altın Kural!

Yeni bir dil öğrenme sürecinin ne kadar zorlu ve yorucu olduğunu hepimiz biliyoruz. İşte İngilizce öğrenmenizi kolaylaştıracak 7 Altın Kural;

İngilizce Öğrenirken Bilmeniz Gereken 7 Altın Kural!

1) İngilizce Öğrenmeyi Bir Mecburiyet Gibi Görmeyin

Ders çalışmak çoğumuz için sıkıcı bir aktivite ve işin içine yeni bir dil öğrenmek de girince işler daha da sıkıcı bir hal alabiliyor. Bu noktada ilerleyebilmeniz için yapmanız gereken ilk şey ‘’ İngilizce çalışmak zorundayım ‘’ düşüncesini bırakıp ‘’İngilizce çalışmak istiyorum ‘’ diyebilmek. İşin aslı bu olmasa bile birkaç defa bu düşünceyle çalışmaya başlayınca, beyninizi buna nasıl inandırdığınıza ve öğrenme konusundaki isteğinize hayret edeceksiniz!

2) Kelime Öğrenmeyin

‘’ Kelime öğrenmeden nasıl İngilizce öğreneceğiz? ‘’ gibi bir düşünce kafanızda oluşmuş olabilir. Burada anlatmak istediğimiz şey kelimeleri teker teker ezberlemenin yanlış olduğu. Teker teker ezberlemek hem sıkıcı hem de bir süre sonra o kelimelerin aklınızdan uçup gitmesine neden olacak. Bunun yerine İngilizce kalıpları ve ifadeleri öğrenmek sizin için daha faydalı olacaktır. Böylece kelimenin cümleye kattığı anlamı ve nerelerde kullanabileceğinizi görecek, kelimeyi fark etmeden zihninize yerleştireceksiniz.

3)Tek Bir Alana Yoğunlaşmayın

İngilizce öğrenirken çoğumuzun yaptığı bir hata ise, tek bir alana ağırlık vermek. Mesela sadece dinleme yaparak çalışıyorsunuz. Bu durumda geri kalan yazma, okuma ve konuşma alanlarında ilerlemeniz mümkün olmayacaktır. Bu sebeple 4 alana da ayrı ayrı vakit ayırmanız gerek. Dilin bu 4 alandan oluşan bir bütün olduğunu unutmayın.

4) Kendinize Yapabileceğiniz Hedefler Koyun

İngilizce öğrenmek için her gün çalışmanız gerektiğini unutmayın. Ama kendinize günlük 3-4 saat çalışacağım, şu sürede bu seviyeye ulaşacağım gibi ulaşması zor hedefler koymayın. Çünkü bunu gerçekleştiremediğiniz her gün kendinizi hedeften uzaklaşmış hissedip, motivasyonunuz düşecek. Bunun yerine günlük ‘’en az’’ 15 dakika çalışacağım gibi yapılabilir hedefler koyun. Fazlasını yaparsanız ne mutlu ama yapamazsanız da tebrikler günlük hedefinize ulaştınız!

5) Hata Yapmaktan Korkmayın

Bu en önemli kural. Gelişebilmek için hata yapmanız gerektiğini sakın unutmayın. Özellikle konuşma ve telaffuz konusunda hepimizin ufak da olsa korkusu olduğu bir gerçek. Bu korkuyu aşmanın yoluysa, hata yaptığınızı hissetseniz bile üzerine gitmek. Konuştukça hatalarınızın ne kadar azaldığını siz de göreceksiniz.

6) Mükemmeliyetçi Olmayın

İngilizce öğrenmede en büyük düşmanınız mükemmeliyetçilik! Her şeyin kusursuz ve hatasız olmasını beklerseniz, İngilizce’yi öğrenemeyeceğinize emin olabilirsiniz. ‘’ Hata yapmadan konuşacağım, öğrendiğim kelimeleri hiç unutmayacağım’’ gibi düşünceleri kafanızdan atın. Kendi dilimizi konuşurken bile hata yapabildiğimizi ve bunun ilerlemek için olmazsa olmaz olduğunu unutmayın.

7) Pes Etmeyin

İngilizcenin zorlu bir süreç olduğundan en başta bahsetmiştik, Yorulacağınız, İngilizceyi öğrenirken tıkanacağınız ve hatta artık ilerleyemediğinizi hissettiğiniz zamanlar olacak. Bunu genellikle İngilizcenizi belli bir seviyeye getirdikten sonra yaşayacaksınız. İşte tam burada vazgeçmeye niyetlenirseniz aklınıza şu cümleyi getirin ‘’ Eğer burada durup daha ileriye gitmeyeceksek, niçin bu noktaya kadar geldik? ‘’ En büyük ilerlemeyi işte bu ilerleyememe sürecinden sonra yapacağınızı unutmayın ve pes etmeyin.

Bu Gönderi İlginizi Çekebilir!

İyi Bir Motivasyon İçin Bilinmesi Gereken 10 Kural

Kimi zaman kendinizi yüksek bir heyecanla işlerinizi hallederken bulursunuz. Bazen de ne yaparsanız yapın o enerjiyi kendinizde bulamazsınız. İşte tüm bunların, motivasyonunuzla ilgili olduğunu biliyor muydunuz?

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
5
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
2