İnşaatları İzlemekten Keyif Almak : Umarell

İtalyanlar dünya kültürüne harika bir kelime kattı. "Umarell" Vikipedi'de ki Umarell'in tam kelime anlamı şu; Umarell, Bologna lehçesinde emeklilik yaşındakilerin inşaat veya yol yapım çalışmalarını elleri arkada izlemeleri ve istenmeyen tavsiyelerde bulunmalarına atıf yapan modern bir sözcüktür.

İnşaatları İzlemekten Keyif Almak : Umarell

Muhtemelen Bu Terimin Tanımladığı Kişiyi Tanıyacaksınız

Bunun için bir kelime olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Umarellerin bir çoğu birbirini tanımaz ancak kısa sürede bir ekip haline dönüşür.


Umarell'ler Hepimizin Aşina Olduğu Bir Tiptir

Muhtemelen yaşlı, anorak içinde, şapkalı, elleri arkasından kavuşturulmuş, devam eden yol çalışmalarına veya zor bir park manevrasına dikkatle bakıp sık sık davetsiz bir yorumda  bulunur.

Türkler Olarak Bunu Eylemi Bir Gelenek Haline Getirdik

Ancak Umarell'ler Türklere özgü değilmiş. Umareller dünyanın her yerinde bulunsa da, İtalya'ya - ya da daha spesifik olarak Bologna - onlara umarell adını verdi. Türkler de nasıl olmaz oldukça şaşkınız. Bu bizim milli sporumuz !


Bologna Doğumlu Yazar Danilo Masotti Sayesinde "Umarell" Kelimesi Ülke Çapında Üne Kavuştu

Yazar Umarelli şu şekilde tanımlıyor:

"Umarell'ler, emekli veya başka türlü, bütün gün yapacak çok az şeyi olan ve başkalarının varlığına müdahale ederek - ya da yardım ederek - ve belki de bunu yaparak kendilerini yararlı hissettirerek varlıklarını haklı çıkaran insanlardır. Umarells her yerdedir. Bunları sadece bir kaza olduğu bir kavşakta ya da onları zorlukla itip kakan biriyle tartışan dolu bir otobüste ya da postanede, bankada, tapu sicil dairesinde sırada bulabilirsiniz. .. Dikkatli olun, çünkü her birimiz içimizde biraz umarell ruhu barındırıyoruz, sadece bunun farkında olmalısınız. "

Bologna'da Umarellere İthafen Bir Meydan Vardır

Bolognalılar şehrin doğusundaki bir meydanı 'Piazzetta degli Umarells' olarak değiştirdi. Emilia Romagna'daki diğer kasabalar, hırsızlığı tespit etmek için şantiye malzemelerini izlemek için en çok adanmış umarelllere para ödedi ya da en sevdikleri kişiye 'Yılın Umarell'i' ödülü verildi. Hatta birileri kendi yararları için en son yol çalışmalarını haritalayan isimsiz bir uygulama geliştirdi.

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

24 Yıl Boyunca Hiç Top Oynamayan Futbolcu

Brezilyalı Futbolcu Carlos Kaiser, 24 yıl boyunca hiç topa dokunmadan kariyerine devam etmeyi başarmış. Üstelik bunun için de epeyce çaba harcamış. Kendisi hem tembellik hem de dolandırıcılık konusunda oldukça yetenekli....


Tam 7 Kez Ölümden Dönen Dünyanın En Şanslı Adamı

7 kez ölümden dönmüş ve sonrasında büyük ikramiyeyi kazanmış Frane Selak'ın hayatı bir film senaryosu değil. Okurken "bu kadarına da pes" dedirtiyor adeta....

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0