İnsanlar Neden Hıçkırır ve Hıçkırık Nasıl Geçer ?

Ansızın tutan hıçkırığı ne yaparsak yapalım geçiremeyiz. Nefesimizi tutup, su içmeyi denesek dahi kendiliğinden geçene kadar beklememiz gerekir. Bu sırada her hıçkırmamızda etrafımızdaki insanların bakışlarıyla karşılaşırız. Oysa bu kendi isteğimizle yaptığımız bir davranış değildir. Peki, neden hıçkırırız ?

İnsanlar Neden Hıçkırır ve Hıçkırık Nasıl Geçer ?

Neden Hıçkırırız ? 


Hıçkırık, midenin üst ve yemek borusunun aşağı kısmında bulunan sinirlerin uyarılması sonucunda ortaya çıkar. Bu uyarı ise gaz varlığı nedeniyle oluşur. Yemeği hızlı bir şekilde  yediğimizde, çoğunlukla yediklerimizle  beraber havayı da yutarız. Bu havanın büyük çoğunluğu genellikle geyirmeyle geri çıkar, fakat büyük bir kısmı yediğimiz yemeklerle beraber midemize kadar iner. Hıçkırık da, mideye yiyeceklerle inen bu havanın yukarıya yani vucüt dışına doğru atılmasını sağlayan bir reflekstir. İçtiğimiz karbonatlı içeçeklerin  hıçkırığa neden olması da bu yüzdendir.

Bir hıçkırık nöbeti geçirdiğinizde, gastrik hareketler meydana  gelir. Bu hareketler hıçkırığımızın düzensiz bir şekilde seyretmesine neden olur .  Ancak hıçkırık nöbetiniz uzun sürerse, belirli bir süre sonunda ritmik hal alabilir. Bu esnada yapılması gereken şey, mide de hapsolmuş gazın aşağı veya yukarıya  doğru iterek hava yollarını açmaktadır. Derin nefes alıp vermek de diyaframın midemizin üzerine baskı yapmasına neden olup hıçkırığınızım geçmesine yardımcı olabilir.  Havanın aşağıya doğru itilmesine yardımcı olmak için çoğu zaman su içilir. Ancak suyu yavaş yavaş içmek gerekir, aksi takdirde daha fazla hava yutmaktan başka birşey yapmamış olursunuz. benzer bir şekilde,  nöbet boyunca çiğnemeyi gerektiren hiç bir şeyi tüketmemeliyiz. Bazen hıçkırığın geçmiş olduğunu düşünmemize rağmen kısa süre sonra devam edebilir.

Elbette ki olayın psikolojik boyutunu da unutmamak gerekir. Halk arasında korkutma yoluyla hıçkırığın geçtiğine inanmak tamamen psikolojiktir. Belirli bir işi yapmaya konsantre olmamız veya korkutulmanız gibi durumlar, simpatik sinir sistemimizi harekete geçireceği için sinirlerin başka bir şekilde uyarılmasına ve rahatlamaya yardım olur.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
3
dislike
0
love
0
funny
1
angry
0
sad
0
wow
2