İnsanların Evrim Sonucu Körelmiş Organ ve Kasları

İnsan vücudu, evrim süreci boyunca davranışlarında veya organlarında meydana gelen değişim ile asıl işlevi körelmiş veya tamamen kaybetmiş bir çok özellik barındırır.

İnsanların Evrim Sonucu Körelmiş  Organ ve Kasları

Kuruklu insanlar 

Kuyruk sokumu veya kuyruk kemiği,işlevi körelmiş olan bir kuyruğun kalıntısıdır. Çoğu memelinin gelişimlerinin bir noktasında bir kuyruğu vardır. İnsanlarda ise hamileliğin 4. haftasında bu kuyruk mevcuttur. Omurganın sonunda bulunan kuyruk kemiği denge ve hareketliliğe yardımcı olma konusunda orjinal işlevini kaybetmiştir. Ancak yine de kaslar için bir bağlantı noktası olma gibi bazı ikincil işlevlere hizmet ediyor. Bu durum, neden daha fazla bozulmadığını açıklıyor. Tıp literatüründe 1884'ten beri kuyrukla beraber doğan yirmi üç bebek vakası bildirilmiştir. Bu kuyrukların bir çoğu ameliyatla alınabildi ve bireyler normal hayatlarına dönebildiler. En son bildirilen kuyruklu insan vakası Hindistan dan geldi 18 yaşındaki hintli genç erkek yıllardır sakladığı kuyruğunun her sene daha fazla uzamasının ardından bu durumu artık daha fazla gizleyemeyip hastaneye başvurdu.

1)

2)


3)

Yirmi Yaş Dişleri

Yirmi yaş dişleri, insan atalarının bitki dokusunu öğütmeye yardımcı olmak için kullandıkları körelmiş üçüncü azı dişleridir. Bu dişlerin oluşumunu açıklayan varsayım ise insan çenesinin bir bitki hücre duvarını oluşturan selülozu verimli bir şekilde sindirme yeteneğinin eksikliğini telafi etmek için ve yaprakları çiğnemeye yardımcı olmak için daha fazla dişe sahip olduğudur. İnsan diyetleri değiştikçe,daha küçük çeneler doğal olarak seçildi. Ancak üçüncü büyük azı dişleri veya halk diliyle"yirmi yaş dişleri" hala yaygın olarak insan ağızlarında gelişmeye devam ediyor.

Kulak kaslarının hareketleri

Makak maymunu ve diğer birçok maymunun kulakları,insanlardan çok daha gelişmiş kaslara sahiptir ve bu nedenle potansiyel tehditleri daha iyi duymak için kulaklarını hareket ettirme yeteneğine sahiptirler. İnsanlar, orangutan ve şempanze gibi diğer primatlar minimal düzeyde gelişmiş ve işlevsel olmayan ancak yine de tanımlanabilecek kadar büyük kulak kaslarına sahiptir. İnsan kulağında  bulunan 3 temel kas yardımıyla bir kaç deneme ile kulaklarını  kısıtlı bir şekilde hala hareket ettirebilir. Yani bu kaslar hala bir kalıntı olarak körelmiş bir şekilde insan vücudunda bulunmaya devam ediyor.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
3
dislike
0
love
0
funny
0
angry
1
sad
0
wow
4