İsrailli Bilim İnsanları Yaşlanmayı Tersine Çevirdiğini Açıkladı

İsrail’de bilim insanları biyolojik yaşlanma sürecini tersine çevirdiği öne sürülen bir çalışmaya imza attı.

İsrailli Bilim İnsanları Yaşlanmayı Tersine Çevirdiğini Açıkladı

Independent’ın haberine göre Tel Aviv Üniversitesi ve Şamir Tıp Merkezi’nden araştırmacılar bir tür oksijen terapisi kullanarak yaşlanmanın iki ana göstergesi telomer uzunluğu ve yaşlanan hücre birikimini tersine çevirdiğini açıkladı.

İnsan bedeni yaşlandıkça telomerlerin boyu kısalır. Eski ve arızalı yaşlanmış hücrelerin sayısında ise artış yaşanır.

DENEKLERE SADECE SAF OKSİJEN VERİLDİ

Gerçekleştirilen klinik araştırma, Hiperbarik Oksijen Tedavisi (HBOT) adı verilen yöntemin, yaşlanma sürecinin bu iki karakteristik özelliğinin bozulmasını önleyip önleyemeyeceğini anlamaya çalışıldığı ifade edildi.

Araştırma için hazır bulunan denekler basınçlı bir odaya yerleştirildi. Üç ay boyunca haftada 5 gün olmak üzere günde 90 dakika boyunca saf oksijene maruz bırakıldı.

25 YIL GENÇLEŞTİLER

Araştırmanın sonunda bilim insanları, katılımcılarım telomerlerinin uzunluğunun ortalama yüzde 20 oranında arttığını ve yaşlanmış hücrelerinin yüzde 37'ye kadar azaldığını bildirdi.

Araştırmacıların belirttiğine göre bu bedenlerinin hücresel seviyesinin 25 yıl öncesine eşdeğer. Tel Aviv Üniversitesi'ndeki tıp fakültesiyle Sagol School of Neuroscience'da (Sagol Nörobilim Okulu) Profesör Shai Efrati konuyla yaptığı açıklamada, "Telomer kısalması, yaşlanmanın biyolojisinin kutsal kasesi olarak görüldüğü için, telomer uzamasını sağlama umuduyla birçok farmakolojik ve çevresel müdahale geniş ölçüde araştırılmaktadır. Önemli bir gelişme, bilim camiasına, yaşlanmanın gerçekten de temel hücresel biyolojik seviyede hedef alınıp tersine çevrilebileceği konusunda yeni bir anlayışın temelini sunuyor” dedi.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0