İşte Google'ın Akıl Almaz Kuantum Bilgisayarı : Sycamore

Google geçtiğimiz hafta teknoloji ve bilim dünyasının merakla beklediği bir gelişme olan "kuantum üstünlüğü"ne ulaştığını iddia etti.

İşte Google'ın Akıl Almaz Kuantum Bilgisayarı : Sycamore

Google, Sycamore adını verdiği kuantum bilgisayarın çok zor bir problemi 200 saniyede çözdüğünü ileri sürdü.

Problemin ne kadar zor olduğunu belirtmek için bir örnek verelim halihazırda IBM'e ait olan iki basketbol sahası büyüklüğündeki dünyanın en hızlı klasik bilgisayarı Summit’in aynı problemi 2.5 günde çözebileceği belirtildi. Bu fotoğrafta gördüğünüz bir kuantum bilgisayar. Henüz kullanıcılar için üretilmiyor ancak şunun karmaşıklığına ve klasik bilgisayardan ne kadar da farklı olduğuna bakın.

Peki Kuantum Üstünlüğü Ve Kuantum Bilgisayarı Ne Demek?

Yazımıza hemen klasik bir bilgisayar işlemcisi ve kuantum bilgisayar işlemcisi görseli ile devam edelim.

Kuantum bilgisayarlar atom altı parçacıkların özelliklerini kullanarak geleneksel bilgisayarlara kıyasla milyonlarca kat hızlı işlem yapabilme özelliğine sahip. 

Basitçe anlatırsak geleneksel bilgisayarlar bilgiler için 0 ve 1 bitlerini kullanırken kuantum bilgisayarlar bellek birimi için kuantum bitleri yani kubitleri kullanır. Her kübit, 1 veya 0 ile ayarlanabileceği gibi, aynı anda 1 ve 0 ile de ayarlanabilir.

Peki bu ne demek?

Her 1’i EVET, her 0’ı HAYIR olarak varsayarsak, klasik bilgisayarlar EVET “veya” HAYIR seçenekleriyle bilgi depoluyorlar. Kuantum bilgisayarların kübitleri ise EVET “veya” HAYIR seçeneği ile birlikte, aynı anda EVET “ve” HAYIR seçeneğini içerebiliyorlar.

Kuantum üstünlüğü ise bir kuantum bilgisayarın klasik bilgisayarların yapmasının mümkün olmadığı bir işlemi başardığı ana deniyor.

Peki Kuantum Bilgisayarlar Ne İşe Yarayacak?

Milyarlarca, desilyonlarca ihtimali aynı anda hesaplayan bilgisayarlardan söz ediyoruz. İhtimal sayısı arttıkça, klasik bilgisayarlara kıyasla daha çok zaman kazandıracakları kesin. Kullanım alanlarının kesinlikle sınırları yok.  

Gelişmiş bir kuantum bilgisayar, evren simülasyonlarını çalıştırabilir. Hiç bilmediğimiz dünyaların neye benzedikleri hakkında fikir sahibi olabiliriz. Kuantum bilgisayarlar, gelecekte sanal dünya mimarilerinde kullanılabilirler. Üstelik sorunlar, kuantum bilgisayarlar aracılığıyla sadece 1 en iyi çözüme ulaşmazlar. Aynı anda yapılan hesaplamalarla, birden fazla en iyi sonuç elde edilebiliyor. 

Bu konu da yapılan bir başka çalışma ise; Almanya’nın Max Planck Kuantum Optik Ensitütüsü araştırmacılarının Nisan 2012'de ilk kuantum iletişim ağının prototipini geliştirerek 'kuantum internet' için ilk adımı atmaları oldu.

Bu Gönderi İlginizi Çekebilir!

Gelecekte Bütün Bilgilerimizi Burada Saklayacağız

Dünya'da oldukça popüler hale gelen deri altına enjekte edilen çipler, insanların anahtarları,kimlikleri hatta biletleri yerine bile geçebiliyor. Kullanıcılar mikro çiplerin hayatlarını kolaylaştırdıklarını söylüyor peki gerçekten öyle mi ?

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
6
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
1
wow
2