İyi Bir Motivasyon İçin Bilinmesi Gereken 10 Kural

Kimi zaman kendinizi yüksek bir heyecanla işlerinizi hallederken bulursunuz. Bazen de ne yaparsanız yapın o enerjiyi kendinizde bulamazsınız. İşte tüm bunların, motivasyonunuzla ilgili olduğunu biliyor muydunuz?

İyi Bir Motivasyon İçin Bilinmesi Gereken 10 Kural

Motivasyon yani güdü; ‘’harekete geçiren güç olarak’’ bilinmektedir. İsteklerinize ulaşmada ve hayallerinizi gerçekleştirmede önemli bir faktördür. Kendinizi nasıl motive edebileceğinizi bilmek ise başarınızın anahtarı olacaktır.

İşte iyi bir motivasyona sahip olmanızı sağlayacak o 10 kural;

1- Amaçlarınıza Bağlanın

Bu önemli bir bilgi. Yaptığınız işleri, amaçlarınıza bağlanarak yapın. Bunu başarmak, yaptığınız işleri bir zorunluluk olarak görmemenize yardımcı olacaktır. Mesela ‘’ büyümek ve gelişmek ‘’ sizin bir amacınız, o halde yaptığınız işler de sizi bu yola götüren araçlar olacaktır. Bir zorunluluk değil.

2- Amacınızı Bulun

Amacınızı bulmadan ona bağlanmanız da mümkün olmayacaktır. Kendinize bir amaç belirlemek, onu gerçekleştirme isteğinizi de beraberinde getirecektir. Amacınız için harekete geçtiğiniz zaman ise, hep daha fazlasını yapmak isteyeceksiniz. Bunu başarmak için lazım olan enerjiyi de içinizde bulacaksınız.

3- Duygularınızı Hatırlayın

Kendinizi iyi hissettiğiniz zamanları gözünüzün önünden geçirin. Mesela bu, iş hayatınızdaki ilk başarının size nasıl hissettirdiği olabilir ya da ailenizle geçirdiğiniz keyifli bir an. Denizin kokusunu içinize çekmek veya çimlere bastığınızı düşünmek gibi rahatlatıcı düşünceler de olabilir.

Kendinizi iyi hissetmeniz ise iyi bir motivasyona sahip olmanızın ana yoludur.

4- Zamanlar Arası Yolculuk Yapın

Bu başlığı okuduğunuzda ‘nasıl yani?’ diye düşünmüş olabilirsiniz. Aslında anlatmak istediğimiz şey kendinizi iyi hissettiğiniz anda kalmanız. Eğer bir işi yaparken eski kötü tecrübeleriniz aklınıza geliyorsa, ana odaklanmaya çalışın. Bir diğer yöntemse geleceği gözünüzde şekillendirmenizdir. Mesela, yaptığınız işte başarılı olduğunuzu ve övgüler topladığınızı imgeleyebilirsiniz. Bu gerekli motivasyonu kazanmanızı sağlayacaktır.

5- Anlamlı bir metafor bulun

Sözcüklerin büyüsüne inanın. Sizi motive edeceğine inandığınız, kendi değer ve amaçlarınıza uygun bir metafor, bir cümle bulun. Motivasyonunuz düştüğü zamanlarda ise bu metaforu kendinize söyleyin. Bu amacınızı hatırlamanıza yardımcı olacak ve sizi harekete geçirecektir.

6- Harekete Geçin

Ne kadar motivasyonun harekete geçme isteği olduğundan bahsetmiş olsak da genellikle eylem motivasyondan önce gelir. Burada ‘’Bir işe başlamak onu bitirmenin yarısıdır.’’ sözünü hatırlayabilirsiniz. Mesela kitap okumanız lazım ve hiç içinizden gelmiyor. Yine de elinize alıp okumaya başladığınızda kendinizi kitaba kaptırdığınızı fark edeceksiniz. Yani önemli olan, o ilk adımı atabilmek sonrası zaten çorap söküğü gibi gelecektir.

7- Önce Kendinizi Etkileyin

Önemli yazarların ve yönetmenlerin ilk önce kendilerini etkileyecek eserler ürettiğini biliyor muydunuz? Siz de bundan ilham alabilirsiniz. Yapmanız gereken iş her neyse, o konuda ilk önce kendinizi etkileyecek bir şey gerçekleştirin. Bu, kendinize olan inancınızı arttıracaktır. Böylece asıl yapmanız gereken iş için gerekli motivasyona da sahip olacaksınız.

8- Seçin

Hayatta her şeyin seçimlerden ibaret olduğunu unutmayın. Düşünce şeklinizi seçmek de buna dahil. Yaptığınız işe bir ‘’ Zorunluluk ‘’ gözüyle bakarsanız ya da ‘’ Yapmalıyım ‘’ diyerek başlarsanız, motivasyonunuzun düşeceğine emin olabilirsiniz. Bunun yerine kendinize bu işi sizin seçtiğinizi, yapmak istediğiniz şeyin bu olduğunu hatırlatın. İşlerin ne kadar kolaylaştığını göreceksiniz.

9- Doğru Kişiyle Eşleşin

Bazen işler bir takım oyunudur. Kendinize en uygun kişiyi seçmek, size motivasyon konusunda fayda sağlayabilir. Sizin yapmaktan hoşlanmadığınız bir şey bir başkasının en büyük eğlencesi olabilir. Aynı şekilde bir başkasının sevmediği bir konuya da siz ilgi duyabilirsiniz. Sizi tamamlayan kişiyle eşleşmek, işlerinizi kolaylaştırıp sizi başarıya ulaştıracaktır.

10- Güçlü Yönlerinize Oynayın

Zayıf yönlerinizi geliştirmeniz önemlidir fakat sadece bunun için zaman harcamak ise sizi yıpratabilir. Güçlü taraflarınız üzerine çalışmaksa sizi iyi olduğunuz konuda daha iyiye taşıyabilir. Güçlü bir motivasyon için, güçlü yönlerinize ağırlık vermekten çekinmeyin.

Bu Gönderi İlginizi Çekebilir!

Hayatımıza Yön Verecek Türk ve Yabancı 10 TEDx Konuşması

Hayata bambaşka bir pencereden bakmamızı sağlayacak işte o 10 TEDx konuşması!

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
6
dislike
0
love
4
funny
0
angry
0
sad
0
wow
5