Japonya'da Mutasyona Uğramış Koranavirüs Korkusu

Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüsün mutasyona uğramış yeni türünün 50 ülkeye yayıldığını açıkladı. Japonya’da ise mutasyona uğramış başka bir tür keşfedildi.

Japonya'da Mutasyona Uğramış Koranavirüs Korkusu

İlk olarak İngiltere’de ortaya çıkan mutasyona uğramış koronavirüs varyantının dünya çapında 50 ülkede daha tespit edildiği duyuruldu. Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) Cenevre'de bulunan merkezinden dün yapılan açıklamada Güney Afrika'da rastlanan diğer bir mutasyona uğramış varyantın da 20 ülkeye yayıldığı açıklandı.

DSÖ, yine koronavirüsün Japonya'da görülen mutasyona uğramış türünün de endişe yarattığını açıkladı. Virüs ne kadar çok yayılırsa mutasyon için de o kadar geniş bir uygun ortam oluştuğunun belirtildiği açıklamada, başka yeni varyansonların ortaya çıkmasının mümkün olabileceği bildirildi.

DSÖ, yaptığı yazılı açıklamada, koronavirüsün değişime uğramış hallerinin yol açacağı tehlike ve tehdidinin yeterince ciddiye alınmadığına dikkat çekerken, bunun büyük ihtimalle incelemenin yapılacağı sınırlı laboratuvar kapasitesinden kaynaklandığını kaydetti.

İLK OLARAK 14 ARALIK’TA GÖRÜLDÜ

İngiltere’de ilk olarak 14 Aralık’ta varlığına işaret edilen mutasyona uğramış koronavirüs türünün yaşa veya cinsiyete göre bulaşmasında dikkat çeken özelliklerine rastlanmadığı belirtiliyor.

Yine mutasyona uğrayan Güney Afrika menşeli türün varlığı ise ilk olarak 18 Aralık’ta açıklanmıştı. Koronavirüsün bu türünün de diğeri gibi yine yüksek derecede bulaşıcı olduğundan yola çıkılıyor.

YENİ BİR TÜR DAHA KEŞFEDİLMİŞTİ

Geçen günlerde Japonya’da koronavirüsün mutasyona uğramış bir başka türü daha keşfedilmişti.

Japonya Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NIID), Brezilya’dan ülkeye gelen 4 kişide tespit edilen yeni mutasyonun, İngiltere ve Güney Afrika'da bulunan, bulaşıcılığı daha yüksek olan türle bazı özelliklerinin aynı olduğunu belirtmişti.

Öte yandan Brezilyalı uzmanlar da ülkede koronavirüsün mutasyona uğramış bir türüne rastlandığını bildirdi, ancak bunun Japonya’da tespit edilenden bağımsız, başka bir tür olabileceğinden yola çıkılıyor.

Konula ilgili açıklama yapan DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, İngiltere ve Güney Afrika Cumhuriyeti'nde ortaya çıkan Covid-19'un daha hızlı yayılan türünün ardından Japonya'da başka bir türün ortaya çıkmasının risklerine işaret ederek, "Bu, Kovid-19 vakalarında ve hastaneye yatışlarda artışa neden olabilir. Sağlık çalışanları ve zaten kırılma noktasına yakın hastaneler için oldukça sorunlu bir durum" değerlendirmesini yapmıştı.

Kaynak: DW Türkçe, BBC Türkçe, AA

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0