Kabilelerdeki Halka İnanışının Korkunç Yüzü

Dünyanın farklı yerlerindeki  kabilelerin neden ilginç boyalar sürüp farklı küpeler, takılar taktığını hiç merak ettiniz mi? Bazen bir sanata bazen de zulüme dönüşen bu ilginç geleneklere gelin birlikte bakalım

Kabilelerdeki Halka İnanışının Korkunç Yüzü

İzlediğimiz belgesellerdeki kabilelerde ne çok dikkat çeken unsurlardan biri de kadınların taktığı halkalardır. Her kabilenin kendine göre inanışları, ayinleri ve giyim tarzları vardır. Fakat tek ortak özellikleri kadınların boyunlarına, burunlarına taktıkları halkalardır.  Bu halkalar ne anlama geliyor gelin hep birlikte bakalım.

Dhaneta Jats Kabilesi

Hindistan'ın en bilinen kabilelerinden biri  olan "Dhaneta Jats" kabilesi ile başlayalım. Bu kabilenin kadınları burunlarına taktıkları halkalar ile dikkat çekiyor. Bu halkayı sadece evli kadınlar takabiliyor. Yani bir nevi toplumumuzdaki alyans gibi bu halkalar da evliliği simgeliyor. Halka ne kadar büyükse kadın kabile içinde o kadar dikkat çekiyor. Bu yumruk büyüklüğündeki halkalara, "Nathli" deniyor. Genelde altından veya parlak metalden yapılan nathliler o kadar ağırdır ki destek almadan takmak imkansızdır. Bu halkaları sabit tutabilmek için siyah ve kalın ipler kullanırlar. İpin bir ucunu saça dolanır diğer bir ucu ise  ağır halkalara geçirilir. 

Padaung Kabilesi

"Zürafa boyun" lakabı ile  Dünya’nın en uzun boyunlarına sahip olan bu kadınlar kendilerine bu eziyeti neden yapıyor dersiniz?

Padaung kabilesinde kız çocukları 5 yaşına girmesi ile birlikte güzellik ritüelleri de başlıyor. Pirinçten yapılan bu boyun halkalarına her yeni yaş ile birlikte bir tane daha ilave ediliyor. Yaşlı bireylerde halka sayısı 37’yi geçebiliyor. Gelelim bu ilginç ve acı verici geleneğin günümüzde neden devam ettirildiğine…

Bu gelenek altında farklı inançlar barındırıyor. Mitolojiye göre başka evrende yaşayan kabileler Padaung kadınlarına kızarak onları yok etmek için vahşi hayvanlar gönderdi. Kabiledeki kadınlar ise bu vahşi hayvanların ısırıklarından korunmak için böyle bir önlem aldılar. Yırtıcı hayvanların Padaung kadınlarının boyunlarını kopararak kabilenin sonunu getirileceğine

inanılıyordu. Zamanla bu korunma güdüsü güzellik anlayışına dönüştü. Kabile içerisinde halka sayısı güzellik ile doğru orantılı bir hal alıyor. Evlilik çağına gelen kızların boyları ne kadar uzunsa o kadar çok talibi çıkıyor. Kirlenen halkalar belli aralıklarda değiştiriliyor. Tabi bu durum ilginç olduğu kadar tehlikeli de. Boyunda ve kaslarda tembelliğe yol açan bu halkalar çıkarıldığında kafayı taşıyamayarak kırılabiliyor. Bu gelenek felç veya ölümle sonuçlanabiliyor.

Mursi Kabilesi

Gelelim  diğer bir ilginç kabileye. Etiyopya’ da yaklaşık 7500 Mursi yaşamaktadır. Kabile üyesi kadınlar ise geleneksel olarak dudaklarına halkalar geçiriyorlar. Topraktan yapılan bu tabaklar 14- 15 yaşlarına gelindiğinde takılmaya başlıyor. Ergenlik ile birlikte alt dudaklar delinerek takılmaya başlayan bu halkalar yaş ilerledikçe genişletiliyor. Küpelerin sabit kalması için ise ön çenedeki 2 diş çekilir. Bunun kabile kadınlar için çok acı verici olduğu ve delikler büyütülmeye çalıştıkça kanamaya neden olur. Kadın evlilik çağına geldiğinde ne kadar büyük tabak takıyorsa o kadar çok büyükbaş hayvan isteniyor. Bu gelenek hem güzellik için yapılıyor hem de sosyal statüyü belirliyor. Kabilenin gelenekleri takılar sınırlanmıyor. Vücutlarına yaptıkları dövmeler de dikkat çekiyor. Dövmeleri yapma şekli ise vahşice... İstedikleri motiflere uygun olarak derilerini kesip içine kül bastırıyolar. Kestikleri deriyi ise iyileşmesi için sarıyorlar. Yaralar çoğunlukla mikrop veya enfeksiyon kapıyor. Ölümle sonuçlanan bu gelenek kutsal olarak görülüyor ve her genç kıza yapılıyor.

Apatani Kabilesi

Bu kabilede yaşayan kadınların dört burun delikleri bulunuyor!

Apatani Kabilesi Hindistan da bulunan Ziro Vadisi’nde yaşamaktadır. Bu vadide yaşayan binlerce kabile bulunmaktadır. Bu kabilelerin en büyük özelliklerinden biri yazılı bir tarihinin olmamasıdır. Yaşananlar, hikayeler ve gelenekleri nesilden nesille aktarılır.

Vücutlarına yaptıkları motifler insanda merak uyandırıyor. Dünyadaki birçok kabile, kendine özgü takılarıyla dikkat çekiyor. Bu takılar yüzyıllar öncesine dayanıyor. Apatani kabilesinde kadınlar yıllardır buruna halkalar takıyorlar. Bu halkalar tıkaç şeklindedir ve özel ağaçlardan yapılır. Zor bir işlemden geçirilerek yapılan bu tıkaçların zanaatkârı 1970'li yıllardan sonra pek yetişmediğinden dolayı daha çok kabilenin yaşlı kadınlarında görülür. Peki neden bu tıkaçları kullanıyorlar dersiniz?

 Bu kabile kadınlarının tüm kabileler arasındaki en güzel kadınlar olduğuna inanılır. Eski dönemlerde kabileler arasındaki en büyük kavgalar kız kaçırma nedeniyle olurmuş. Apatain kabilesi ise bu güzel kadınların kaçırılmasının önlemek için kabile kızlarının burunlarına tıkaç takılarak  çirkinleştirmeye çalışırlar.
Bu akımda dünyanın kabileleri arasında kesinlikle bir bağ vardır. Tıkaçların yanında yüzlerine yaptıkları dövmeler de dikkat çekicidir. Kız çocukları doğar doğmaz burunları delinir ve belli aralıklarla tıkaçlar değiştirilerek delik büyütülür.

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

Dış Dünyayı Reddeden Kabile: Piraha Kabilesi

Teknolojide altın çağ yaşadığımız, teknolojinin yıllar önce lüksten çıkıp gerekliliğe dönüştüğü günümüzde televizyonsuz, internetsiz, telefonsuz 1 ay geçirebileceğinizi düşünebiliyor musunuz? Bu durum en başta keyif verse de 1 ayın sonunda çoğumuz için kabusa dönüşecek. Dünya üzerinde bizim hayal bile edemediğimiz bu 1 ayı bir ömür boyu yaşayan kabileler var. Teknolojiyi reddedip dış dünya ile bağlarını koparan bir kabileyle tanıştıralım sizi; Piraha Kabilesi!


Dünyanın Farklı Yerlerinden İçinizi Ürperticek Ayinler

Geçmişten günümüze yüzyıllardır devam ettirilen belki haberinizin bile olmadığı ilginç ve bir o kadar da korkutucu gelenek ve ayinler yasaklanmalarına rağmen hala devam ettiriliyor. Saygı duymak mı gerekir bilinmez ama karşılaşmak istemeyeceğiniz türden 6 ayini sizler için topladık

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
3
dislike
0
love
0
funny
0
angry
1
sad
3
wow
1