Kadınlar Fit Erkek mi Yoksa Tombul Erkek Mi Tercih Ediyorlar?

Yakışıklı erkek denildiğinde akla ilk gelen isim nedir? Kıvanç Tatlıtuğ, Kenan İmirzalıoğlu, Burak Özçivit... Bu isimlerin ortak özelliği ise uzun boyları, kaslı vücutları, karizmatik duruşları... Peki herkesin yakışıklı algısı aynı iken bunca güzel kızın yanındaki tombul erkek kim?

Kadınlar Fit Erkek mi Yoksa Tombul Erkek Mi Tercih Ediyorlar?

Fit mi tombul mu?

Aslında bu sorunun cevabının kadınların dönemlerine göre değiştiğini söyleyebiliriz. Kadınlar üreme dönemlerinde fit; sağlayıcılığa ihtiyacı olduğu dönemlerde ise daha tombul erkek tercih ediyor. Konu ile ilgili yapılan araştırmalara buradan ulaşabilirsiniz. Yani özetle üreme dönemi diye adlandırılan yumurtlama döneminin hemen öncesinde daha maskülen erkekler tercih edilirken; bu dönemden sonra ise daha çok sevgi, şefkat, imkan gibi kavramlarla bağdaştırılan toplu erkekler tercih ediliyor.   

Peki bu seçimin ortası yok mu?

Bu iki  tip erkeğin ortasındaki ideal seçime ise hipergami deniyor. Hipergami  2 zıt ucun arasındaki erkeği bulmayı hedefler. Çünkü alfa (kaslı erkek) kadınla ilgilenmezken, beta (tombul erkek) ile kadın arasında büyük bir çekim bulunmaz.

Kısacası kadın beyninde uyandırdığı fikri şöyle anlatabiliriz. Alfa uğraş vermeden kısa sürede kadınla cinsel etkileşime girer fakat beta karşısındaki için emek verip bütün imkanları sağlar. Bu seçimin temeli ise "testosteron" oranıdır.

Aşırı maskülenler daha az tercih ediliyor!

Fakat ilgili makalelerde aşırı maskülen erkeklerin kadınlar tarafından daha az tercih edildiğini de belirtiliyor. Aşırı maskülen erkeklerin kadın beynine gönderdiği sinyaller beta yada alfa kadar etkili değil.

Tek tercih vücut değil!

Vücudun yanında davranışlar da önemlidir. Maskülen denildiğinde akla kaslı vücut, çekici bakışlar, erkeksi giyim, kirli sakal gelse de kadın beyni için tek tercih sebebi bu değildir. Fiziki görüntünün yanı sıra davranış ve hareketler de en büyük tercih sebeplerinden biridir. Bu tezimizi kanıtlamak için 80’lere gidebiliriz.

Uzun saç, açık kıyafetler…

80’lerin rock yıldızları o dönemdeki çoğu kadının hayallerini süslüyordu. Uzun saçlar, giydikleri dar ve açık kıyafetler pek erkeksi olmasa gerek… Peki onları bu kadar çekici yapan neydi? Asi davranışları!

Cevabı verelim; kaslı vücut, maskülen hareketler ve sağlayıcı erkekler tercih ediliyor!

Kadın ve erkeklerin fiziksel ve zihinsel tercihleri yıllardır hiç değişmedi. Kadın beyni asırlardır maskülen, fiziksel olarak çekici bulduğu ve ona kaynak sağlayabilecek üst erkeği seçmeye odaklıdır. 

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

Aldatmak Genetik Bir Davranış Mı?

Aldatılmak insanların kaderinde mi var dersiniz. Erkeklerin aldatmaya daha meyilli oldukları kaçınılmaz bir gerçek. Peki sizce bu durumun nedeni ataerkil toplum yapısında mı kaynaklanıyor yoksa bilimsel bir açıklaması mı? Bu sorunun cevabını yazımızda!


Eski Sevgililer Neden Geri Döner?

Hepimizin hayatında, ayrıldıktan bir süre sonra dönmek isteyen eski sevgilileri olmuştur. Peki hiç düşündünüz mü? Neden, ona ihtiyacınız varken değil de kendinizi toplarken veya hayatınızı tam da rayına koymuşken yeniden çıkagelir?

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
3
dislike
0
love
1
funny
1
angry
0
sad
0
wow
2