Kadınların İş Hayatındaki En Büyük Engeli : Cam Tavan

Cam tavan aslında iş hayatınızda belirli bir seviyeye geldikten sonra daha fazla yükselmeniz önünde ki tüm engelleri tanımlayan bir kelime. Yani en basit haliyle gelebildiğiniz son noktada olduğunuza inanmanız ve daha fazla yükselemediğiniz durumdur.

Kadınların İş Hayatındaki En Büyük Engeli : Cam Tavan

Yapılan bilimsel bir çalışmada 30 cm yüksekliğinde cam fanus kapatılan pireler alttan ısıtılmaya başlanır. Gittikçe sıcaklığı arttırılan pireler devamlı zıplar ve her seferinde fanusa çarparlar. Bu deney pirelerin tamamı cam fanusa ulaşabilecek kadar zıplayana kadar devam eder. Pirelerin tamamı cam fanusa ulaşabilecek kadar zıpladığında ise deney sonlandırılır. Deneyin ikinci aşamasında ise bu sefer aynı pireler cam fanus olmaksızın ısıtılmaya başlar ve pirelerin yalnızca cam fanus sınırına kadar yani 30 cm sıçrayabildikleri görülür. Bu deney pirelere aşamalı olarak başarısızlığı öğretmekle alakalı oldukça iyi bir örnektir.

Hepimizin bildiği gibi iş hayatında ve üretimde kadınların katılımı dünya genelinde ve ülkemizde erkeklere oranla çok daha az. Buna ek olarak kadınlar kurumsal hayatta erkek egemen olduğu için terfi almak yada daha başarılı olmaya yönünde başarısız olacaklarına inanıyor. İşte cam tavan terimi de bu görünmez engelleri anlatan yapay bir metafor olarak kullanılıyor.

Kişinin kendine koyduğu sınırın üzerine çıkamaması durumu da denebilir. Bu sendrom kişiye yetersiz olduğunu hissettiriyor. Bir insanın gelebileceğine inandığı en üst nokta, onun cam tavanıdır.

Peki Neden İş Hayatında Kadınların Önünde Bunca Engel Varmış Gibi Algılanır? 

Kadınların erken ayrılması, annelik, evlilik, daha üst pozisyonlara gelme konusunda ki özgüvensizlikleri veya liderlik vasıflarına sahip olmadıkları düşüncesi, cinsiyet eşitsizlikleri gibi sebepler günümüzün "Cam Tavanları" sayılabilir.

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

Kaynayan Kurbağa Sendromu'na Yakalanmış Olabilir Misiniz?

Başkaları için yaşayıp, mevcut koşullara kolayca uyum sağlarsanız, yavaş yavaş ve farkına varmadan, çıkış yolu olmayan bir fosseptik içine düşmüş gibi hissedersiniz. Peki dibe ulaştığınızda ne yapacaksınız? Oradan çıkmak için yeterli enerjiniz olacak mı? İşte bu sorular, sizi psikolojik olarak yorgun bırakan bir durumda olduğunuzda kendinize sorduğunuz sorulardan bazılarıdır. Bu durumda "Kaynayan Kurbağa Sendromu" ndan muzdarip olabilirsiniz.


Hayatımızın Duraklama Dönemi: Plato Etkisi

Hayatınızın herhangi bir döneminde mutlaka canınızın hiç bir şey yapmak istemediği her şeyden sıkıldığınızı düşündüğünüz ve kendinizi geliştiremediğiniz bir dönemi olmuştur. Merak etmeyin bununla bir tek siz savaşmıyorsunuz. Ve iyi haber bunun üstesinden gelmek mümkün!

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
2
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
2