Karsta 150 Yıllık Alman Köyü : Karacaören

Bir çoğumuz Almanya'ya yerleşmenin hayalini kurarken yıllar önce zorla da olsa Türkiye'ye hatta Kars'ın bir köyüne sürülüp burada hala yaşamlarını devam ettiren Alman ailelerin varlığından haberiniz varmıydı ? yaklaşık 150 yıl önce Estonya sınırından Kars'ın Karacaören köyüne sürülen Alman ailelerin ilginç hikayesi.

Karsta 150 Yıllık Alman Köyü  : Karacaören

93 Harbi yıllarında Rusyaya karşı savaşan Almanya savaşı kaybedince esir alınan yüzlerce Alman ailesi, Rus askerleri tarafından  estonya sınırına yerleştirildiler. 3 Mart 1878 yılında Rusya, Osmanlının  batı sınırındaki  Tuna ve  Doğu sınırındaki Kafkas cephesine saldırmış ve buradaki savaşlarda da kazanmıştır. Bu galibiyet ile birlikte Estonya sınırında bulunan yüzlerce esir Alman aile Kars'a sürülmüştür.

Kars'a sürülen Alman aileler merkeze 4 km yakınlıkta bulunan Karacaören köyünü kurmuş ve buraya yerleşip varlıklarını bugün bile hala sürdürmektedirler. Çevre köyler ile iyi ilişkiler içinde bulunan aileler geçimlerini diğer köylüler gibi topraktan sağlamışlardır. İlerleyen yıllarda ailelerin büyük bir kısmı ana vatanlarına geri dönmeyi tercih etmiş, gidemeyen aileler ise 1961 yılında Almanya'nın işçi talebini karşılamak için Türkiye'den Almanyaya göç etmiştir.

Köyde hala varlığını sürdüren 3-4 aileden biri olan August, yıllar önce babası ile birlikte Almanya'ya gitmiş fakat uzun süre kalamayıp geri dönmüş. Türkiye'deki dostluğu, samimiyeti bulamadığını söyleyen August o yıllarda köyün büyük bir kısmının Alman ailelerden oluşmasına karşın kendi dillerini unutup Türkçe konuşmaya başladıklarını söylüyor.

 
Çevre köyler ile araları iyi olan Karacaören köyü birbirlerinin Dinlerine ve kültürlerine hala bile saygı göstermeye devam ediyor. Almanların dini bayramı olan Paskalya bayramında yumurtaları boyayan Alman aileler bu yumurtaları müslüman komşularına dağıttığını, müslümanların dini bayramı olan kurban bayramında ise müslüman komşularından etleri kabul ettiklerini söyleyen August'un eşi de bir müslüman. Sadece Türk vatandaşı olan August, Maddi durumunun kötü olmasına rağmen Almanya'ya gitmeyi düşünmediğini buradaki huzuru Almanya'da bulamadığını söylüyor.
 

 
Birbirlerinin dini ve kültürlerine son derece saygılı ve çalışma azimleriyle Karacaören köyü sahipleri, sayıları az'da olsa varlıklarını bu köyde sürdürmekte ısrarcı.

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

Reenkarnasyonla Tekrar Dünyaya Geldiğini İddia Eden Çocuk Katilini Yakalattı!

Korku filmi gibi olayın kahramanı Titu Singh, önce ki yaşamını ve ölümünü çok net hatırladığını iddia ediyor. Karısını, dükkanını, çocuklarını hatta katilini bile hatırlayan çocuk BBC'ye belgesel oluyor


"Ali Ne Giydi" Blogu ile Ünlenen "Star Ali" ve Onu Her Gün Fotoğraflayan Arkadaşı

Emekli bir doktorken Almanya'ya yerleşip terzi olan "Star Ali" lakaplı Ali Akdeniz "What Ali Wore"(Ali Ne Giydi) blogundan sonra Almanya'da bir fenomen haline geldi. Fotoğrafçı/Garson/Blogger Zoe ve Ali'nin arkadaşlıkları hepinizin yüzünü gülümsetecek cinsten.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
3
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
2