Kaynayan Kurbağa Sendromu'na Yakalanmış Olabilir Misiniz?

Başkaları için yaşayıp, mevcut koşullara kolayca uyum sağlarsanız, yavaş yavaş ve farkına varmadan, çıkış yolu olmayan bir fosseptik içine düşmüş gibi hissedersiniz. Peki dibe ulaştığınızda ne yapacaksınız? Oradan çıkmak için yeterli enerjiniz olacak mı? İşte bu sorular, sizi psikolojik olarak yorgun bırakan bir durumda olduğunuzda kendinize sorduğunuz sorulardan bazılarıdır. Bu durumda "Kaynayan Kurbağa Sendromu" ndan muzdarip olabilirsiniz.

Kaynayan Kurbağa Sendromu'na Yakalanmış Olabilir Misiniz?

Ne olduğunu daha iyi anlamak için bir efsaneyle başlayacağız.

Kaynadığını farketmeyen kurbağa

Oliver Clerc'e göre, soğuk su dolu bir tencereye bir kurbağayı koyup yavaş yavaş ısıtmaya başladığınızda, kurbağa da sıcaklığını yavaş yavaş suya göre ayarlayacaktır. Su kaynama noktasına ulaştığında ise, kurbağa artık sıcaklığını ayarlayamaz ve dışarı atlamaya çalışır.

Ne yazık ki bu sırada tencereden çıkacak kadar güçlü değildir. Çünkü, tüm enerjisini ısınan suya uyum sağlamaya çalışırken tüketmiştir. Sonuç olarak, kurbağa zıplama ve kendini kurtarma şansı bulamadan kaynayan suda haşlanarak ölür.

Şimdi, sormamız gereken asıl soru kurbağayı neyin öldürdüğü: Kaynayan su mu yoksa ne zaman çıkması gerektiğine karar verememesi mi?

Suya daldırıldığında 50 °C'nin üzerinde bir sıcaklıkta kaynıyor olsaydı, tereddüt etmeden sıçrayacaktı. Ancak suyun sıcaklığını tolere ederken, ne sürede çıkması gerektiğini düşünemedi.

Kaynayan sudaki kurbağa ya sizseniz?

Bu metafor ile hayatımızda yaşadığımız birçok duruma atıfta bulunabiliriz. Hayatta karşılaştığımız durumlara ve ilişkilere, ancak belirli bir noktaya kadar uyum sağlamalıyız. Konu kendi değerlerimize ve öz saygımıza geldiğinde kimsenin bunu sömürmesine izin vermemeliyiz. İşte tam burada neye ve ne zamana kadar uyum sağlayacağımıza karar verip, gerektiği zaman ise sudan çıkabilme cesaretini gösterebilmeliyiz.

Sorun, insanların bilinçsiz veya bilinçli olarak kendi konfor alanlarından ayrılmayarak zararlı durumlara uyum sağlamasıdır. Bu şekilde sorumluluktan kaçar ve mevcut koşullar veya üçüncü şahısları suçlayarak kendimizi mağdur pozisyonuna sokarız.

Peki sonuçları nelerdir? 

Görünmez hale gelen ihtiyaçlarımız, arzularımız veya duygularımızla bağlantımızı keser ve kendimizi terk ederiz.

Bu pasiflik ve boyun eğme davranışı genellikle empati, sevgi, kabullenme veya iç huzur gibi diğer sağlıklı davranışlarla karıştırılır. Korku, düşük benlik saygısı, belirsizlik ve teslimiyet tepki verme yeteneğimizi azaltan, bizi bozan, kurnazca ve yavaş yavaş hayatımızın kontrolünü ele geçiren tutumlardır.

Bu durumlardan kaçınmak için ipuçları;

  • Öncelikle kendinize saygı gösterin ve haklarınızı savunun. Zor olabilir ancak kendinizi keşfetmek ve sevmek için yapmanız gereken ilk şey bu.
  • Sınırlarınızı koyun ve onları koruyun. İşte veya özel ilişkilerinizde insanlara kırmızı çizginizi belli edin ve aşamayacaklarını onlara gösterin.
  • Bir şeylerin değişeceği umudunu taşımayın. Beklentiler yaratmayın ve insanları değiştirebileceğinizi varsaymadan gerçeği olduğu gibi kabul edin .
  • Koşullara karşı esnek olmanın ne zaman mümkün olduğunu ve ne zaman olmadığını ayırt etmeyi öğrenin .

Bu ipuçlarına uyulursa, duygusal benliğiniz iyileşecek ve özgüveniniz artacaktır. Bunu kendi başınıza yapmakta güçlük çekiyorsanız, bir terapistten yardım alın ve sizi seven insanlara yaslanın.

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

Hayatımızın Duraklama Dönemi: Plato Etkisi

Hayatınızın herhangi bir döneminde mutlaka canınızın hiç bir şey yapmak istemediği her şeyden sıkıldığınızı düşündüğünüz ve kendinizi geliştiremediğiniz bir dönemi olmuştur. Merak etmeyin bununla bir tek siz savaşmıyorsunuz. Ve iyi haber bunun üstesinden gelmek mümkün!


İyi Bir Motivasyon İçin Bilinmesi Gereken 10 Kural

Kimi zaman kendinizi yüksek bir heyecanla işlerinizi hallederken bulursunuz. Bazen de ne yaparsanız yapın o enerjiyi kendinizde bulamazsınız. İşte tüm bunların, motivasyonunuzla ilgili olduğunu biliyor muydunuz?

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
7
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
7