Keşfedilen 5. Tat: Umami

Umami kelimesi oldukça yabancı geldi değil mi? Aslında bu tat günlük hayatta pek çok yediğimiz, hepimizin yakında bildiği bir tat.

Keşfedilen 5. Tat: Umami

1908 yılında Japon bilim adamı tarafından keşfedilen Umami kelime anlamı olarak "hoşa giden tat, lezzetli" anlamına gelmektedir.

Aklınıza domatesin tadını getirin, veya sütün tadını düşünün. Bu gibi yiyeceklerin tadını tarif ederken tam olarak ekşi, acı, tatlı veya tuzlu dememiz mümkün değildir. İşte bu ürünler "Umami" tadına sahiptir. Bu tat balık, bazı kabuklu deniz ürünleri, bazı etler, bir kaç sebze ve sütte bulunur.

Umami, Günlük Yiyeceklerimizin Pek Çoğunda Bulunur

Teknik olarak umami, proteinin yapı taşlarından biri olan bir amino asit olan glutamatın tadıdır. Glutamat insan vücudunda doğal olarak bulunur.

Umami Tadını Meydana Getiren Bileşenler Bir Araya Gelerek Ağızda Yoğun ve Kalıcı Bir Tat Bırakır

Örnek verecek olursak Türk mutfağının vazgeçilmezi kebaplar hazırlanırken kıymanın soğan, baharat, domates ve bazı sebzelerle pişirilmesi, İtalyanların mantarlı domates sosuna parmesan peyniri eklemesi, Japonların kombu deniz yosunu ve kuru palamut balığı parçaları dashi yapması sayılabilir.  

Gastronomlar ve Şefler Umami Lezzetini Doruğa Taşımak İçin Pek Çok Lezzet Çalışması Yapmaktadır

Kurutulmuş domastes, parmasen peyniri, soya fasülyesi ve soya sosu yoğun umami kaynağıdır. Yeşil çay ve deniz yosunudur umami bakımından oldukça zengin gıdalardır.

Umami'nin 3 Farklı Özelliği Vardır

  • Umami tadı dile yayılır.

  • Umami diğer temel lezzetlerden daha uzun sürer.

  • Umami ağız sulandıran bir his sağlar

Umami'yi Diğer Tatlardan Ayırmanın Yolu Oldukça Basittir

Umamiyi bir kaç detay sayesinde kolayca ayırt edebilirsiniz. En karakteristik özelliği dilde ve ağızın arka bölümlerinde bir süre kalıcı bir tat bırakmasıdır. Ağzınızın kimi zaman sulanmasına yol açan tüy hissiyatı bırakabilir. Bunun yanı sıra tam adını koyamadığımız hem tuzlu hem ekşi diyebileceğimiz tatlar Umami olarak adlandırılmaktadır. 

Kaynak: 1 , 2

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

Evde Kolayca Yapabileceğiniz 3 Vegan Hamburger Tarifi

Dışarıdan siparişlere son! Evde kolayca yapabileceğiniz 3 mükemmel vegan köfte tarifi ile karşınızdayız


Parmaklarınızı Yiyeceğiniz 6 Efsane Makarna Sosu Tarifi

Sürekli salçalı makarna yemekten sıkılıp kendinize farklı tatlar mı arıyorsunuz? Makarnayı tekrar sevdirecek en güzel 7 makarna sosu ile karşınızdayız! Yapımı 5 dakika süren soslarla tabağınıza renk katacak misafirlerinizi şaşırtacaksınız.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
1
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1