Kilo Vermek İsteyenler Toplansın İntermittent Fasting'in ABC'si

"İnsanlar İkiye ayrılır. Yemek yemek için yaşayanlar ve yaşamak için yemek yiyenler." derler. Aslında insanlar ikiye falan ayrılmaz çünkü; aşağıda size anlatacağım beslenme biçimi hem kilo vermek için yani hayatta kalmak için yemek yiyenlerin hem de daha fazla yemek yiyebilmek için daha uzun sure yaşamak isteyenlerin işine yarayacak 10 soruluk bir reçete.

Kilo Vermek İsteyenler Toplansın İntermittent Fasting'in  ABC'si

Twitter'ın CEO'su Jack Dorsey, kısa bir süre önce günde sadece bir öğün yediğini açıkladı. Sosyal medyada tepki çeken açıklama sonrası birçok uzman, bunun 'ölçüsüz bir diyet' olduğunu söyledi. Oysa Dorsey, son zamanlarda moda olan yeni diyet yöntemini uyguluyordu.

International Food Information Council Foundation (Uluslararası Gıda Enformasyonu Konseyi Kurumu) araştırmasına göre, geçen yılın en popüler diyeti "aralıklı oruç" diyeti oldu.

1. İntermittent Fasting ( Aralıklı Oruç) Nedir?

Bu beslenme programı aslında biraz da şans eseri bulunuyor nasıl mı? Şöyle ki tarih öncesi dönemlerde yalnızca avcılık yapabilen atalarımızın sabah kalkıp, ava gidip, şans eseri bir bizon avlayıp, mağaraya getip yemesi butun gununu almasına ragmen nasıl bu kadar kaslı ve fit kalabildiklerini araştıran uzmanlar aralıklı oruç ile bu soruya cevap buluyorlar

Öncelikle İntermittent fasting bir diyet değil beslenme biçimi ya da bir yeme alışkanlığıdır. Bu yüzden İF yediklerinizin miktarı ile değil ne zaman yediğinizle ilgilenir. Aralıklı oruç kavramında ki oruç kelimesi hiç bir dini anlam taşımaz. Burada ki oruçtan kastedilen belirli sürelerde yemek yememek yanı midenin sindirmesi gereken  şeyler yemeyip yalnızca şekersiz içecek içmektir. Kısacası yeme penceresi açıp - kapatma meselesidir.

2 İntermittent Fasting Nasıl Yapılır?

Aralıklı oruç günün belirli zamanlarında doyana kadar yemek yemek sonrasında oruç tutmaktır. Bu oruç süreleri için farklı kombinasyonlar mevcuttur. 16 saat oruç 8 saat tok, 18 saat oruç 6 saat tok , 20 saat oruç 4 saat tok ya da 23 saat oruç 1 saat tok şeklinde uygulanabilir. Genel görüşte yeni başlayanlar için tavsiye edilen 16 saat oruç 8 saat tokluk şeklindedir.Bu 16 saatin üst üste olması ve mümkünse gece uykunuzun içinde olması önemlidir. Aslında işin özünde amaç günlük öğün sayımızı 2 ye düşürmektir. Kısacası  kahvaltıyı atlamak o mumkun değilse öğle yemeğini atlamaktır.

3. Tokluk penceremde kaç öğün yapabilirim?

İstediğiniz kadar öğün yapabilirsiniz. Tamamen size kalmış. 8 saat içinde isterseniz hiç durmadan yiyin ( patlamazsanız) isterseniz 2 öğün yiyin ( tavsiye edilendir.) isterseniz tek öğün yiyin. Eğer kilo vermek istiyorsanız  tokluk penceresinde dikkat etmeniz gereken tek nokta kendinizi üzmeyecek, yormayacak şekilde kalori hesabı yapmaktir. 

4. Sporumu ne zaman yapmalıyım?

Zurnanın zırt dediği yer bence burası. Spor ya da egzersiz saatinizi tokluk pencerenizi açmadan yarım saat ya da 1 saat önceye ayarlamaya özen gösterin. Bu gercekten önemli çünkü spor sonrası ihtiyacınız olan yeme isteği yani açlık hemen karşılanacaktır ve vücut ciddi bir açlık hissetmeyeceği için strese girmeyecek , yağ yakımına devam edecektir. Bence en önemli faydası ise oruç saatinizin sonlarında vucudunuz ihtiyaç duyduğu enerjiyi var olan yağları yakarak karşılayacak ve yağ yakımı en üst seviyeye çıkacaktır.

5. Tokluk penceremde ne yemeliyim?

Ne isterseniz yiyebilirsiniz! Aslında en güzeli sağlıklı beslenmek tabi ki ama kibrit kutusu kadar peynir, 3-4 zeytin, bir dilim bilmem neyi alınmış kalorisi azaltılmıs ekmek gibi kurallara mahkum değilsiniz. Hatta sakın az beslenme hatasına düşmeyin genel görüş olarak bir insanın ihtiyacı olan günlük kalori miktarı 1000- 1500 kalori arasındadır. Bunun altında kalmayın. Aslında en güzeli bazal metabolizma hızınızı (BMH) hesaplayıp buna göre beslenmektir. İşlenmemiş gıdaları tercih etmeye çalışın karbonhidrat, protein ve yağ oranınızı dengeli tutmaya çalışın.

6. Açlık penceremde ne yiyebilirim ?

Hiç bir şey yiyemezsiniz! Hatta sakız dahi çiğneyemezsin öğle bir tane fıstık atayım falan yapamazsın. Ama su içebilirsiniz. Mesela su da içebilirsiniz. İstediğiniz kadar su içebilirsiniz:)). Yani diyorum ki bol bol su için. Su dışında soda içebilirsiniz ama meyveli soda olmaz (muhtemelen kalori ve şeker var). Sodaya ya da suya limon sıkıp içebilirsiniz ki sabahları limonlu su muazzam oluyor. Kahve içebilirsiniz mutlaka şekersiz olmalı,  mümkünse sütsüz olmuyorsa , sütsüz içmeyi 21 gün deneyin  sonuçta sütsüz için.  Bitki çaylari bitki çaylarımız canlarımız bizim:)) her türli bitki çayını içebilirsiniz. Tabi ki şeker ve tatlandırıcı olmadan.

7. Hangi Saat Aralıklarında Yemeliyim? 

Tamamen size bağlı. Yani ne zaman uyuyorsunuz? Ne zaman uyanıyorsunuz? En fazla ne zaman açlık hissediyorsunuz? Sabah uyanınca mı aksam yatmadan önce mi? Ailenizle akşam yemeklerimi, iş arkadaşlarınızla takılmaca mı ? Tamamen sizin kararıız. Ama daha iyi anlaşılması için kendimden örnek vereyim ben genelde sabah 12 de kahvaltı yaparım akşam 6 da akşam yemeği yerim. Akşam 6 dan ertesi gün öğlen 12 ye kadar içecek tüketirim. Eğer spor yapacaksam da sabah 10 da ya da 9 da sporumu yaparım.

8. Aralıklı oruca ne kadar süre devam etmeliyim?

Aralıklı oruca belirli bir süre yapamanız gereken bir diyet programı diye yaklaşırsanız hiç bir sonuç alamazsınız çünkü aralıklı oruç  belirli bir süre yapılacak bir sey değildir. Bu bir yaşam biçimidir. Beslenme şeklidir. Ama yine de isterseniz hayalınızdeki vücuda kavuşana kadar devam edebilirsiniz. aralıklı oruçta şöyle bir güzellik var bir süre sonra vücudunuz ideal kiloya ulaştığını düşündüğü için artık kilo vermiyor. Siz öyle düşünmeseniz de vücudunuz buna karar verebiliyor ve kilo alımı da duruyor. Aynı düzen de devam edince ne veriyorsunuz ne alıyorsunuz. 

9. Saatlerde kayma olabilir mi?

İnsanız sonuçta bir günümüz bir günümüze uymaz bu yüzden tabi ki değişim olabilir. Ancak vücudu belli bir beklentide tutmak en sağlıklısıdır. Açlık ve tokluk saatlerinizin uzun vade de aynı saatlere denk gelmesi bedeninizin buna uyum sağlamasını sağlar ve işiniz daha kolaylaşır. En başta bahsettiğimiz aralıklar bazı kaçamaklar için kullanılabilir. Mesela akşam arkadaşlarınız ile dışarıda yemek yiyeceksiniz. En son yemek yediğiniz saatin uzerine 16 saat ekleyerek sonra ki yemeğinizin saatini belirleyebilirsiniz.

10. Nekadra sürede sonuç alırım?

Bu noktada farklı değişkenler devreye girer sizin metabolizmanız, bünyeniz, kaç kilo vermek istediğiniz, gibi. ortalama haftada 1- 2 kilo dersek vermek istediğinzi kilo 5 kilo ise başka bir süreç işler 20 kilo ise başka bir süreç işler. Ama genel kanı olarak haftada 1 kilo ortalamadır. Tavsiyem haftada 1 gün çırılçıplak aç karnına tuvaletten hemen sonra tartılmanızdır. Her gün tartılmayın sitrese girersiniz. 

  Dikkat : aralıklı oruç hamilelere asla tavsiye edilmez. emziren kadınlarda doktoruna danışarak ilk  3  ay sonunda uygulayabilir. Bunlar dışında açlık ile ilgli problem yaşıyorsanız, daha önce aç karnına spor yapmadıysanız, mutlaka doktorunuza danışınız. 

Ben bir diyet uzmanı değilim bu yazı da yalnızca tecrübelerimi paylaştım. Kendi deneyimlerim üzerinden anlattım.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
3
dislike
0
love
2
funny
0
angry
0
sad
0
wow
2