Kokumuz Yaşımızı Ele Veriyor

Anneannemizin yada babaannemizin evine gittiğimizde daha farklı koktuğunu hepimiz fark etmişizdir. Yada yeni doğmuş bebeklerin belli bir yaşa kadar mis gibi koktuklarını fark etmişizdir. Peki bunun nedeni nedir? Yaşın gerçekten kokuyla alakası var mıdır?

Kokumuz Yaşımızı Ele Veriyor

Aslında hepimizin vücut kokusunu oluşturan şey deri bezlerinde ki moleküllerinin parçalanmasıyla oluşur. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucu 2-nonenal isimli bir bileşenin yaşla birlikte zamanla arttığını ortaya koydu. Bu bileşen aslında vücudumuzda ki yaşlılara özgü kokuyu veriyor.

Araştırma kapsamında 26-75 yaş aralığında ki katılımcılardan gece yatarken ter tutan tişörtler giymeleri istendi. Bunun sonucu 40 yaş üstü katılımcıların tişörtlerinde daha genç katılımcılara oranla 3 kat fazla 2-nonenal bileşenine rastlandı. 

Yapılan diğer araştırmalar, fareler, kara kuyruklu geyikler, su samuru, baykuşlarve tavşanlar dahil olmak üzere bazı hayvanların vücut kokularının yaşla değiştiğini ve hayvanların genç ve yaşlı akranlarını kokuyla ayırt edebildiğini gösterdi.

Peki kokumuzun değişmesi tam olarak neye hizmet ediyor?

Yaşlı kokularının değişmesine tam olarak neyin sebep olduğu net değil. Bazı araştırmacılara göre, canlıların hayatta kalmalarını sağlayan iyi genlere sahip olduklarını  tanımlamanın bir yolu olarak evrimsel bir fayda olabileceğini söylüyor. Bu da çiftleşme yeteneğini arttırıyor. Ya da sadece yaşlanmanın bir yan etkisi de olabilir.

Araştırmacılar, yaşlıların kötü kokma eğiliminde olduklarını düşünmenin ise tamamen yanlış olduğunu söylüyor. 

Bir çoğumuz için bu koku küçüklük anılarımızı hatırlatan kısa bir yol değil mi? Çok yaşasınlar !

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
2
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
2