Kyk Borç Yapılandırmada Son Günler! Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Öğrenim kredisi almış kişilerin en çok arattığı konu Kyk borç yapılandırma. 31 Aralık 2020 tarihine kadar yapılandırma başvurularının yapılması gerekiyordu. Ancak birçok kişi son başvuru tarihini kaçırınca başvuru süresi uzatıldı. Son başvuru tarihi içinse son günlere girildi. Son başvuru tarihi ne zaman? Başvuru nasıl yapılır?Yapılandırma nasıl oluyor? Borçların gecikme zammı silinecek mi? sorularının cevapları ise yazımızda...

Kyk Borç Yapılandırmada Son Günler! Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Üniversite eğitimleri boyunca öğrenim kredisi alan öğrenciler KYK kredi borçlarını ödemede güçlük çekiyor. Binlerce vatandaşı ilgilendiren KYK borçları ile ilgili önemli açıklamalar geldi. AK Parti, öğrenciyken KYK kredisi alan ancak borçlarını geri ödeyemeyen vatandaşlar için yeni çıkacak olan vergi borcu yapılandırma paketinde KYK borçları için de düzenlemeler yaptı. Vatandaşlar merak ediyor: KYK borç yapılandırması ne zaman ve nasıl yapılacak? İşte KYK borç sorgulama ekranı...

KYK BORÇ SORGULAMA

KYK BORÇ SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYIN

 vergi borç yapılandırma düzenlemesi, 31 Ağustos 2020 tarihinden önceki dönemlere ait borçları kapsayacak. Hazine ve Maliye Bakanlığınca tahsil edilen vergilerde bu tarihe kadar verilmesi gereken beyannamelere ilişkin vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları, bu tarihten önce verilen idari para cezaları yapılandırılacak.

KYK BORÇ YAPILANDIRMA NASIL OLACAK?

KYK borçlarının yapılandırma kararı çerçevesinde yapılandırma sonrası Pandemi süreci nedeni ile taksitler için 1 yıl erteleme kararı konuşulanlar arasında yerini aldı. Bu kapsamda yapılandırma yapan öğrenciler taksit ödemelerine 1 yıl sonra başlayabilecek.

KYK borçlarının tahsili öğrenci mezun olduktan iki yıl sonra başlıyor. Kredi borcu, öğrenim kredisi olarak verilen miktarlara, TÜİK'in toptan eşya fiyat endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesiyle tespit ediliyor.

İş bulamayanlar birer yıllık ertelemeler yapabiliyor. Ödenmeyen borçlara aylık yüzde 1.40 gecikme faizi uygulanırken, geciken borçlar nedeniyle alınan kredi 2-3 katına çıkıyor.

KYK kredi borçlarını birer yıllık süreyle ertelemek mümkün. Borç ödeme vadesi henüz başlamayanlar ile borçlarını aksatmadan ödeyenler "turkiyeturkiye.gov.tr"'den e-devlet şifreleri ile erteleme talebinde bulunabiliyor. Erteleme başvurusunda bulunmak için işsizlik, askerlik durumlarının oluşması ve yüksek lisans ya da doktora eğitiminin devam etmesi gerekiyor.

KYK BORCU YAPILANDIRMADA FAİZLER SİLİNECEK Mİ?

Yapılandırmadan faydalanmak isteyenlerin, kanunun çıktığı tarihten itibaren 31 Ocak 2021'e kadar müracaat etmesi gerekecek ve maksimum 18 taksit yapılabilecek. Taksitler iki ayda bir ödenecek. Yapılandırılan alacak tutarının tamamının ilk taksit ödeme süresi içinde peşin olarak ödenmesi halinde borç faizinde %90 İNDİRİM yapılacak. Yapılandırılan alacağın ilk taksitinin süresinde ödenmesi şartıyla, kalan taksit tutarlarının tamamının ikinci taksit ödeme süresi içinde peşin olarak ödenmesi halinde ise borç faizinde %50 İNDİRİM yapılacaktır.

KYK BORÇ ÖDEME EKRANI

KYK BORÇ YAPILANDIRMA NASIL YAPILIR?

e-Devlet üzerinden “İnteraktif Vergi Dairesi” uygulamasına giriş yaparak vergi borcu yapılandırması yapabilirsiniz. Sistemde Yapılandırma İşlemleri başlığı altında “7256 Sayılı Yapılandırma Kanunu Kapsamında Tecil İşlemleri” bölümünden başvurunuzu yapabilirsiniz.

Öncelikle Gelirler İdaresi Başkanlığının İnteraktif Vergi Dairesine giriş yapmalısınız.

Bu ekranda E-Devlet ile giriş seçeneği bulunmaktadır. Buna tıklayın ve E-Devlet bilgilerinizle giriş yapın. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesinde talimatlarla ilerleyerek birkaç adımda taksitlendirme işlemine başvuruda bulunabilirsiniz.

Ya da vergi dairelerine giderek yapılandırma başvurusu yapabilirsiniz.

İNTERAKTİF VERGİ DAİRESİ EKRANINA GİTMEK İÇİN TIKLAYIN

VERGİ YAPILANDIRMA SON BAŞVURU TARİHİ

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada söz konusu imkanlardan faydalanmak için 31 Ocak 2021'e kadar başvuru yapılması gerektiği vurgulandı. Yurt içi ve yurt dışı bazı varlıkların, (para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları ile taşınmazlar) 30 Haziran 2021'e kadar milli ekonomiye kazandırılması durumunda vergi alınmayacağının ve vergi incelemesi yapılmayacağının altı çizildi.

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

Batılı Anlamdaki İlk Tiyatromuz: ŞAİR EVLENMESİ

19.yy.a kadar bizlerde elbet tiyatro kültürü vardı. Karagöz, Orta Oyunu ve Meddah gibi. Fakat Tanzimat ile birlikte romanın örnek alınmasıyla tiyatro kolunda da birtakım denemelerin ve yeniliklerin önü açıldı. Bununla birlikte Şinasi'nin yazmış olduğu Şair Evlenmesi önemli bir yer teşkil etti.


Su Kıtlığından Korkulan Bu Günlerde Son Çare DENİZ SUYUNU ARITMAK OLABİLİR Mİ?

Su; hayatımızın vazgeçilmez bir ihtiyacıdır. Özellikle bu pandemi döneminde artan su tüketimi ve ülkemiz genelinde son yıllarda bahar ve kış aylarının kurak geçmesi akıllara çözüm nedir sorusunu getirdi. Konuyla ilgili birçok öngörü ve çözüm arayışı var ancak bu çözümler işe yaramazsa son çare deniz suyu arıtımı olabilir mi?

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0