Çöpten Koca Bir Orkestraya "Landfill Harmonic"

Küçük bir hayal ve çokça azim ile geri dönüşümün gücünü arkasına alan bir müzik öğretmeni ve öğrencilerinin, koca bir orkestraya dönüşümünün hikayesi “Landfill Harmonic”

Çöpten Koca Bir Orkestraya "Landfill Harmonic"

Paraguaylı müzik öğretmeni Favio Chavez  ve arkadaşı Luis Szaran “Cateura” adı verilen, çöp yığınlarının hemen yanına kurulmuş bu mahallede  bir müzik okulu açma hayaliyle gelirler. Mahallede ücretsiz müzik eğitimi verileceği haberi duyulunca herkes Favio ve Luis’in kapısını çalmaya başlamış.

Favio  gelen taleplere çok şaşırmış, fakat bu okula katılmak isteyen öğrencilerin sayısı, müzik aletlerinin sayısından  daha fazla olduğu için yeni bir yol arayışına girmiş.

Burada yaşayan ailelerin, geri dönüşüme uygun çöpleri satarak geçimlerini sağladıklarını görünce, biraz marangozluk tecrübesi de olan “Cola” ya  çöpteki malzemelerden müzik aleti yapıp yapamayacağını soruyor.

“Cola” birkaç denemeden sonra bunu Favio ve Luis ile başarıyor.  “Bir gün çöpten çıkan bu malzemelerden böyle şeyler yapacağım aklımın ucundan geçmezdi” diyen Cola,  o zamandan beri yağ kutularını Çellolara  ve Kemanlara, nargileleri Saksafona çeviriyor.   Yapılan her enstürman yeni bir öğrenci demekti, yavaş yavaş dersler başlayıp kısa zamanda büyük bir orkestraya  dönüşen “Landfill Harmonic” şimdilerde  yüzlerce konsere imza atıyor

Bu durum dünya basınında oldukça geniş yer buluyor ve 2015 yılında “Landfill Harmonic” bir “Belgesel Film” olarak sahnelere taşınıyor.

İMDB: https://www.imdb.com/title/tt3304524/

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
8
dislike
0
love
4
funny
0
angry
0
sad
1
wow
5