Libidonuzu Arttıracak 9 Doğal Yöntem

Libido eksikliğini, mutlak bir kader ya da kadersizlik gibi görmeyin fakat görmezden de gelmeyin. Libido yani cinsel dürtü; kişiden kişiye değişiklik gösterir. Kaygı bozukluğu, stres, sağlık sorunları, yaş gibi birçok faktör libidoyu etkileyebilir. Düşük libido, hayati bir sorun olmasa da ilişkilerimizi ve özgüvenimizi etkileyen önemli bir faktör.

Libidonuzu Arttıracak 9 Doğal Yöntem

Bu yazımızda kadınların ve erkeklerin hangi doğal yöntemlerle libidolarını arttırabileceğini açıklıyoruz !

İşte libidonuzu arttıracak o 9 doğal yöntem;

1. Kaygıyı Yönetin

Yüksek düzeyde kaygı, kadınların ve erkeklerin önünde, libido ve cinsel performans için ortak bir engeldir. Yaşam stresi, yoğun çalışma programı, bakım gerektiren bireylerin sorumlulukları gibi durumlar kişilerde yorgunluğa neden olabilir. Bu yorgunluk hissi libidoyu düşürebilir veya cinsel isteksizlik hissi görülebilir. Anksiyete ve stres, kişinin ereksiyon olmasını ve sürdürmesini zorlaştırabilir ve kişiyi seks yapmaktan alıkoyabilir.

İnsanların kaygılarını yönetmek ve zihinsel sağlıkları için yapabileceği birçok şey var. Bunlardan bir kaçı;

 • Kendinize iyi alınmış bir uyku düzeni oluşturun
 • Hobilerinize zaman ayırın
 • Düzenli egzersiz yapın
 • Besleyici diyet yemekleri tüketin
 • Terapist ile konuşun

2. Partnerinizle İlişkinizin Kalitesini Arttırın

Birçok kişi, ilişkinin belirli evrelerinde cinsel istek ve sıklıkta bir durgunluk yaşar. Bu, uzun süreli ilişkilerde ve bir taraf için yolunda gitmeyen şeyler olduğunda ortaya çıkabilir. İlişkiyi iyileştirmeye odaklanmak, iki tarafın da cinsel isteğini arttırabilir. Bunun için şunlar yapılabilir;

 • Bir akşam randevusu planlamak
 • Yatak odası dışında beraber aktivitede bulunmak
 • Açık iletişim kurmak
 • Kaliteli zaman geçirmek

3. Ön Sevişmeye Odaklanın

Daha iyi cinsel deneyimler yaşamak kişilerin cinsel istek ve libido seviyesini arttırabilir. Çoğu durumda, insanlar dokunmaya, öpmeye, oral seks yapmaya daha fazla zaman ayırarak cinsel deneyimlerini geliştirebilirler.

Kadınlar için ön sevişme özellikle önemli olabilir. Bazı araştırmalara göre; kadınların yalnızca %18’i sadece cinsel ilişkiden orgazm olurken %33,6’sı orgazm için klitorisin uyarılmasının gerekli olduğunu bildiriyor.

4. Kaliteli Uyuyun

İyi uyku, kişinin genel ruh halini ve enerji seviyesini iyileştirebilir. Bazı araştırmalar ise uyku kalitesini libido ile ilişkilendiriyor. Kadınlar üzerinde yapılan bir araştırma, bir gece önce daha fazla uyumanın ertesi güne cinsel isteği arttırdığını ileri sürdü. Uyku süresi ortalaması artan kadınlar, uyku süresi ortalaması az olanlara göre daha fazla genital uyarılma hissettiğini bildirdi.

5. Besleyici Bir Diyet Yapın

Besleyici bir diyet uygulamak, iyi dolaşım ve kalp sağlığını destekler. Libidoyu azaltabilecek yiyecekleri azaltmak ve kesmek, kişilerin cinsel dürtülerine fayda sağlayabilir. Sebzeler açısından zengin, şeker oranı düşük, yağsız ve proteinler açısından zengin bir diyet, libidoyu etkileyen bozuklukları önlemeye yardımcı olabilir.

6. Düzenli Egzersiz Yapın

Düzenli egzersiz yapmak, libidoya birçok yönden yardımcı olabilir. Testosteron seviyelerini düşüren, Androjen yoksunluğu tedavisi gören erkeklerde 2015 yılında yapılan bir araştırma; düzenli egzersizin, erkeklerin düşük libidoyla başa çıkmasında yardımcı olduğunu buldu.

  7. Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Verin

  Bazı bilim adamları, fazla kilo ve obeziteyi, düşük cinsel dürtüyle ve doğurganlığın azalmasıyla ilişkilendiriyor. Fazla kilolu bazı kişiler, düşük vücut güveni, depresyon gibi psikolojik etkiler de yaşayabilir. Sağlıklı vücut ağırlığına sahip olmak, kişinin fiziksel ve psikolojik dürtüsünü iyileştirebilir. Sağlıklı diyet ve düzenli egzersiz, kişinin enerji seviyesini iyileştirmenin yanında bunu başarmanızı da sağlayabilir.

  8. Seks Terapisini Deneyin

  Terapi, düşük libidoyu arttırmak için etkili bir stratejidir. Bireysel danışmanlık; cinsiyet, benlik saygısı, anksiyete ve depresyon gibi libido düşüklüğünün ikincil nedenlerini çözmenizde size yardımcı olabilir. Bunun yanında ilişki danışmanlığı da partnerinizle aranızdaki problemleri çözmenize yardımcı olup, libidonuzu arttırmanızı sağlayabilir.

  9. Sigarayı Bırakın

  Sigara içmek kişinin, kardiyovasküler sistemi üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. İyi bir cinsel işlev için kalp sağlığı önemlidir. Sigara içenler sigarayı bıraktıktan sonra enerji seviyelerinin ve cinsel dürtülerinin arttığını görebilirler.

  Bu yazıya tepkin ne oldu ?

  like
  13
  dislike
  3
  love
  6
  funny
  2
  angry
  4
  sad
  2
  wow
  8