Lübnan Hükümeti İstifa Etti

Lübnan hükümeti istifa ettiğini bildirdi. Geçtiğimiz günler de Beyrut'ta meydana gelen patlamalar sonrasında meydana gelen hükümet karşıtı protestolar sonucu baskılara daha fazla dayanamayan Başbakan Hassan Diyab ve hükümet istifasını açıkladı.

Lübnan Hükümeti İstifa Etti

Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hassan, hükümetin istifasını sunduğunu duyurmuştu. Ayrıca 4 bakanında geçtiğimiz günler de istifasını Başbakana iletmişti.

Son dönemde yaşanan ekonomik kriz kaynaklı protesto dalgasının ardından geçen hafta Beyrut Limanı'nda meydana gelen büyük facia, ülkede yeni bir toplumsal öfke dalgasına ve protestolara yol açmıştı. Baskı ve protestolara daha fazla dayanamayan Lübnan hükümeti bugün resmi olarak istifa etti.

Fransızlar patlama sonrası imza kampanyası başlattı: 'Lübnan Yeniden Fransız Mandası Altına Girsin'

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Beyrut Limanı’nda yaşanan patlama nedeniyle Lübnan'a gerçekleştirdiği destek ziyaretinin ardından ülkede bir ‘Lübnan gelecek 10 sene Fransız mandası altına girsin’ imza kampanyası başlatıldı. Kampanyaya 24 satten az süre de 60 bin kişi imza attı.

Kampanya dilekçesinde şu ifadelere yer verildi:

"Lübnanlı yetkililer, ülkeyi güven altında tutma ve yönetme konusunda yetersiz olduklarını açık bir şekilde gösterdiler.  Bu başarısız sistemle, yolsuzlukla, terörizm ve milislerle ülke ölümün kenarına geldi. Temiz ve kalıcı bir yönetim kurmak amacıyla Lübnan'ın yeniden Fransa mandası altına girmesi gerektiğine inanıyoruz."

Kaynak : 1

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
2
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
4
wow
0