Marion Sims ve Siyahi Kadınlar Deneyi

Tıp tarihine akademik başarılarından çok, ırkçılığı ile damga vurmuş bir hekim... Jinekolojinin babası olarak bilinwn J. Marion Sims'in iğrençliklerle dolu hikayesini okumaya hazır mısınız?

Marion Sims ve Siyahi Kadınlar Deneyi

Nefret ettiğim tek şey kadın organlarını incelemek!

Bu sözü söyleyen bir insan neden doktor olmak ister dersiniz?

1813'te Lancaster'de doğan Sims, Philadelphia'daki Jefferson Tıp Koleji'nden 1835 yılında mezun oldu. Lancaster'da bir muayenehane açar ancak tedavi altındaki iki bebeğin ölümüne yol açmakla suçlanan Sims bu kötü şöhretinden sonra taşınmaya karar verir. Sims, hastanesini kapatarak Alabama'ya taşındı ve burada tarlalarda çalışan kölelerin hekimliğine başladı. New York’ta dünyanın ilk kadın hastanesini açan cerrah, her ne kadar canice operasyonlara imza atmış olsa da alanındaki en bilinen kadın doğum uzmanlarının başında gelir.
Ünlü muayene pozisyonu; lateral sims pozisyonunu bulmuştur. Gelin yapılanlara daha ayrıntılıbakalım…

Siyahi kadınların acı çekmediğini savunuyor

16 yataklı bir hastane kuran Sims, anılarını yazdığı kitabında, "zenci hastalarım için, zenci cerrahi teknikleri" ifadelerini kullanıyor

Notlarında, siyahi kadınların acı çekmediğini, bu yüzden anestezi veya ağrı kesiciye gerek olmadığını yazarken, insanların kimliğini belirtmediği görülüyor.

Literatürde, Sims'in transvajinal yaklaşımda kullandığı gümüş dikişlerinin ve mesane drenajlarının ilk başarılı örnekler olduğu bildiriliyor.
Anılarında, Anarcha ve Betsey isimli kız çocuklarını, çalışmaları için kölelerden istediğini yazan Sims, tek kuruş ödemeyeceğini ama biri 14 diğeri 18 yaşında olan bu iki kızın kıyafet ve yemek masraflarını karşılamayı önerdiğini ifade ediyor.
Operasyonların sıkıcı ve zor olduğunu yazan Sims, " Yapacağım deneylere tanık olmak için orada yaklaşık bir düzine doktor vardı. Bütün doktorlar notlarımı sık sık görmüş ve incelemişleri. Büyük keşif arifesinde olduğum konusunda anlaştılar ve her biri benim çalışmamı görmekle ilgilendi" diyor.

Deneklerini siyahilerden seçiyordu

Yazılarında Anarcha’ ya sık sık değinmiştir. O zaman 18 yaşında olan köle Anarcha, doğumuna çok az kala hala tarlalarda çalışmaktaydı. Anarcha’nın doğumu tam 3 gün sürmüş ve bu esnada rahmi kaymıştır. Bebeğin durumu hakkında hiçbir bilgi olmasa da Sims, Anarcha'yı kurtarır. Ancak bu kurtarılışın acı bir sonucu olmuştur… Genç kadın yaklaşık 4 yıl boyunca anestezi almadan, uyuşturulmadan 30'dan fazla operasyon geçirmiştir.

Speculum’u icat etti

Anılarında çokça yer verdiği diğer bir isim ise Betsey’ dir. Rahmi yerinden oynayan Betsey’i tedavi ederken iki ucu da yamultulmuş kaşık kullanır. Günümüzdeki adı "Sims Speculumu" olarak bilinen alet tedavi veya ameliyat esnasında rahmi açık tutar. Böylece rahim duvarı daha rahat şekilde görülür ve örnek alınabilir. Böylece Anarcha’da olduğu gibi Betsey’ i de hem tedavi eder hem de deneylerinde kullanır.  

 En şanssızı ise Lucy’di

Anılarının son sayfalarında ise Lucy’den bahsetmektedir. Notlarında şu korkunç cümleler yazmaktadır: “Lucy ile 1 saatlik bir operasyon geçirdik. Anestezi kullanmadık. Bu bir saatlik operasyon sonucunda bile Lucy ayaklarının üzerinde durabiliyordu. Lucy’ nin  acıdan öleceğini düşündüm, umudum yoktu. İyileşmesi aylar sürdü.”

1871 yılında rahim kanseri olan kadınları hastanesinde tedavi eder

O tarihlerde kanser bulaşıcı bir hastalık olarak düşünülüyordu. Bu yüzden çoğu doktor bu hastalığın tedavisinden kaçınmıştı Bu algının ortadan kalkmasında Sims'in büyük bir etkisinin olduğu düşünülüyor. Sims, Rahim kanseri olan kadınları hastanesinde tedavi etmeye çalışmıştır. Daha sonrasında ise New York Kanser Hastanesi'nin kurulmasını sağlayan Sims, 1876 ve 1877 senelerinde Amerikan Tıp Derneği başkanlığı yapmıştır. Seveni kadar kınayanı da çok olan Sims 1883'te hayata gözlerini yumar.

Ölümünden sonra heykelleri dikilmiştir

Yaptığı deney ve çalışmalar çok tartışılsada tıp dünyasına çok fazla katkıda bulunmuştur. Çalışmalarıyla birçok doktora ilham olmuştur. Bundan dolayı birçok yerde Sims’ in heykeliyle karşılaşmak mümkün.

Central Park’da bulunan heykeli; çeşitli siyahi kolektifler ve insan hakları örgütlerin protestoları sonucu, Nisan 2018’de demokrat belediye başkanı tarafından “kentte nefret sembolü istemiyoruz” denerek kaldırılmıştır. heykelin sims’in mezarının başına yerleştirilip, önüne de köle kadınlara yaptığı insanlık dışı uygulamaların yazılacağı başkan tarafından taahhüt edilmiştir.

 

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

Uyuşturucu Bağımlılığı Deneyi : Fare Parkı

Geçmişten günümüze bakıldığında bağımlılık denilince ilk aklımıza gelen uyuşturucu bağımlılığıdır. 1970 yılında psikoloji ile ilgilenen profesör Bruce Alexander tarafından bu konu ile ilgili fareler üzerinde bir deney ger�...


Albert Einstein’ın Beyni Nasıl Çalındı?

Ünlü fizikçi Albert Einstein'ın ölümden sonraki trajik hikayesi......

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
2
sad
0
wow
0