Mars’ın Güney Kutbunda Tuzlu Göller Keşfedildi

Yıllardır araştırmalara konu olan Mars'ta, Tre Üniversitesi bilim insanları tarafından dört yeraltı gölü keşfedildi.

Mars’ın Güney Kutbunda Tuzlu Göller Keşfedildi

Mars'ta Güney Kutbu yakınlarında dört yer altı gölü keşfedildi. Çok ince atmosfer yapısına sahip olan Mars'ta suyun bulunması imkansız olarak görülüyor. Ancak su, yer altında sıvı halde var olabiliyor. Sıvı haldeki su, yaşam için kritik öneme sahip olduğu biliniyor.

Araştırmacıların uzun yıllar emek verdiği Mars'taki göllerden birinin mevcudiyetine dair ilk sinyaller 2018'de alınmıştı. Sıvı haldeki su yaşam için kritik öneme sahip. Bu yüzden Güneş Sistemi'nde yaşam izlerini arayan bilim insanları bu keşfi yakından takip ediyor.

DÖRT GÖLÜN VARLIĞI KESİNLEŞTİ

Son keşif, 2003'ten beri Kızıl Gezegen'in yörüngesinde dönen Avrupa Uzay Ajansı'nın Mars Express aracındaki radar enstrümanları sayesinde yapıldı. 2018'de araştırmacılar Mars'ın güney kutbundaki buzun 1,5 kilometre altında, 20 kilometre genişliğinde bir göl olabileceğine dair. 2012-15 yılları arasındaki 29 radar verisini inceleyerek yapılan o açıklamanın ardından aynı ekip bu sefer de 2010-19 arasındaki 134 radar verisini karşılaştırdı ve dört gölün varlığından emin oldu.

Araştırma ekibinde yer alan Roma Tre Üniversitesi'nden Elena Pettinelli, "2018'de şüphelendiğimiz gölün pozisyonu ve büyüklüğünü onaylamanın yanı sıra üç yeni su kütlesi daha fark ettik" dedi ve ekledi:

"Ana gölün etrafında daha küçük su kütleleri de var fakat bunlar birbiriyle bağlantılı mı bilmiyoruz."

Bu keşif, bilim insanlarının Antarktika, Kanada ve Grönland gibi bölgelerde buzulların altındaki gölleri keşfetmek için kullanılan bir inceleme tekniğini Mars'ta kullanmaya karar vermesiyle yapıldı. Roma Tre Üniversitesi'nden araştırmaya katılan bir diğer bilim insanı olan Sebastian Lauro, "Elimizdeki verilerle en çok örtüşen yorum, grafikteki bu bölgelerde göl olduğu yorumu" dedi.

Mars'ın güney kutbunda o derinlikte sıvı suya olanak sağlayacak bir sıcaklık yok. Araştırmacılar bu yüzden suyun tuz oranının çok yüksek olduğunu ve bu sayede donmadan kalabildiğini tahmin ediyor. Yemeklerde kullandığımızdan farklı yapıda olan kimyasal tuzlar suyun donma sıcaklığını düşürebiliyor.

GÖLLERİN TUZLU OLMASI YAŞAM İHTİMALİNİ AZALTIYOR

Öte yandan göllerin son derece tuzlu olması, orada bir yaşam ihtimalini zorlaştırsa da imkansız değil. Erişilen bulgular doğrultusunda, Mars’ta mikrobik yaşam olma ihtimalinin arttığı ifade eden bilim insanları, yer altındaki göl ve göletlerin biyolojik açıdan “ilginç” olabileceğini de dile getiriyor.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
2
dislike
0
love
2
funny
0
angry
0
sad
0
wow
2