Maskeler Kepçe Kulak Sendromu Yapar mı ?

Kontrollü sosyal hayat sürecinde, maske takma zorunluluğu ile virüsün yayılımının engellenmesi amaçlanıyor. Hayatımızın bir çok alanında giydiğimiz bu maskeler bir çoğumuzun aklına "uzun süreli takınca kulakta hasar meydana getirir mi ?" sorusunu getiriyor. Peki maske Kepçe Kulak yapar mı?

Maskeler Kepçe Kulak Sendromu Yapar mı ?


KEPÇE KULAK BOZUKLUĞU %95  GENETİKTİR

Kepçe kulak genel olarak anne karnında, kulakta bulunan kıkırdak yapının tam olarak gelişememesinden kaynaklanır. Kulağın dik durmasını sağlayan kıkırdak yapı, gelişimini sağlayamadığından kulak tam şeklini alamaz ve öne doğru eğilir.MASKE TAKMAK KEPÇE KULAĞA YOL AÇAR MI ?

Kepçe kulak sendromu, büyük oranda anne karnında gelişse de  sonradan travmatik nedenlerle de oluşabilir. Kulağa alınan sert bir darbe ya da sürekli bir temas kulağın şeklini bozarak  kıkırdağın öne doğru eğilmesine neden olabilir. Burada akla hemen taktığımız maskeler geliyor.  Taktığımız maskelerin kıkırdak yapıya temas etmemesinden dolayı kırkırdak yapısına bir zarar vermiyor.

Fakat uzun süreli kullanımlarda kulak arkasında tahriş ve yaraya neden olabiliyor. Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Doç. Dr. Filiz Topaloğlu Demir, kulak arkasında meydana gelecek tahrişi önlemek için; "Deri bariyer kremleri ile maskenin ciltte oluşturacağı hasarı en aza indirmek mümkün" dedi. Aynı zamanda maske iplerini ense kısmında birleştiren aparatlardan kullanmak bir diğer önleyici tedbirdir.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
4
dislike
0
love
0
funny
5
angry
0
sad
1
wow
4