Masumlar Apartmanı Karakterlerinin Hastalıklarını Açıklıyoruz!

İzleyicileri ekran başına kitleyen Masumlar Apartmanı, Gülseren Budayıcıoğlu’nun unutulmaz eseri olan Madalyonun İçi adlı kitaptan uyarlanmıştır. Dram ve psikoloji türündeki dizi konusu ve oyuncularıyla büyük beğeni topluyor. Peki bu takıntılı ailenin psikolojik sorunlarını merak etmiş miydiniz?

Masumlar Apartmanı Karakterlerinin Hastalıklarını Açıklıyoruz!

Safiye’sinden Gülben'ine kadar bütün karakterlerin bir rahatsızlığı var. Her sahnede bu takıntıları izlerken düşünmeden edemiyoruz. Acaba bu yaşananlar gerçek mi? Aslında bu yaşananlar kurgu değil, gerçeğin ta kendisi! Bu takıntılara, hastalıklara sahip birçok kişi var. Bakalım bu hastalıklar neymiş…

Yazımıza ana karakter ile başlayalım;

1. Safiye - Obsesif Kompülsif Bozukluk

Bir, iki, üç… Davranışları ve tavrıyla belki de dizide en çok ilgimizi çeken karakter Sefiye. Takıntıları ve hareketleriyle bir çoğumuzun tahmin ettiği gibi Safiye’nin rahatsızlığı Obsesif Kompülsif Bozukluk!

Saplantı -zorlantı bozukluğudur.  Saptantı kişiyi tedirgin eden, irade dışı gelişen ve engellenemeyen, yinelenen düşüncelerdir. Örneğin Safiye ıspanağı bile yıkarken her defasında 3'e kadar sayıyor, ve bunu takıntı haline getirip her seferinde en baştan başlıyor. Bu onun en belirgin takıntılarından biri. Bu hastalığa ömründe bir kere yakalanmış olan insanlar, kolayca kurtulabilirler fakat geri kalan hayatlarında ufak da olsa bu hastalığın izlerini, etkilerini görürler. Tedavisi biraz zor bir hastalıktır.
İlerleyen süreçte kendi kendine konuşmalara, defalarca aynı şeyleri tekrarlamalara, sabit fikirlere yol açar. Obsesif kompülsif bozukluk zihne gelen takıntılı düşünceler ile başlar, bir süre beyinde bunun savaşı verildikten sonra zihne gelen düşünceler istemsizce sahiplenilir. Bu aşamadan sonra ise zihindeki bu düşüncelere ait sorumluluklar üstlenilir. En son aşamada ise alınan sorumluluk gereği eyleme geçilir. Aklınızdan geçen bazı düşüncelere engel olmanız mümkün değildir. Yanlış ve anlamsız olduğunu bile bile düşünür ve uygulamak istersiniz. 

Oda ablasının yolundan ilerliyor;

2. Gülben - Enürezis Nokturna

Dizinin başında Gülben'in de temizlik takıntısı olan bir kız olarak izliyoruz. Titizlik takıntısı, odadan odaya geçerken terlik değiştirmesi… Ama dizinin ilerleyen bölümlerinde Gülben'in bu temizlik takıntısının ablasından kaynaklandığını görüyoruz. Ablasını mutlu etmek, ona kendini kanıtlamak için yapıyor biraz da.

Gülben’in en belirgin özelliğinin geceleri altına idrar kaçırması olduğunu görüyoruz. Bu da Enürezis Nokturna habercisi! Bunun nedeni genetik nedenler, şeker hastalığı olabileceği gibi psikolojik nedenlerden de kaynaklanabilir. Dizide gözlemlediğimiz kadarı ile bunun nedeni düzensiz aile yaşamı, Safiye’nin baskıları olabilir. 

Yani Gülben' de obsesif kompülsif bozukluk hastalığının yanı sıra enürezis nokturna da yaşıyor.

Bastırılan diğer bir karakter;

3. Neriman - Mazoşizm

Ailenin küçük kızı Neriman da diğerleri gibi yaşananlardan çok etkileniyor. Yaşadığı olaylara karşı duygularını hep bastıran Neriman sorunları hep içine atıyor. Tepkisini kendine zarar vererek gösteriyor. Bu hareketin altında aslında  büyük bir sorunlar yatıyor. Yaşadığı olayları fiziksel acı ile bastırıyor. Neriman’ın hastalığı ise mazoşizm!

Kaçışı acı çekmekte bulurlar. Bu her zaman bilinçli bir tercih değildir. İlla fiziksel de olması gerekmez, psikolojik olarak tatmin olmayanlar fiziksel acılar talep ederler.

Gecesi gündüzü farklı biri;

4. Han - Dispozofobi

Dizinin ilk bölümden beri takıntılı olduğunu anladığımız diğer bir kişi de Han. Beyefendi ve romantik duruşunun altında derin bir hastalığının olduğunu biliyorduk. Akşam olduğu zaman çöpleri karıştıran, gereksiz herşeyi toplayıp biriktiren Han'ın hastalığı dispozofobi. Bilimsel adı kompulsif biriktirme olan hastalığın toplum arasındaki ismi istifçilik.

Gerekli, gereksiz ne bulduysa bütün topladıklarını biriktiren Han için işler iyice karışıyor. Kâğıt, gazete, plastik eşya, kıyafet gibi  anlamı olmayan bütün eşyaları biriktirirler. Bu hastalığı kabul etmez kendilerine ve eşyalara müdahale edilmesini istemezler. Hatta eşyalarının atılmasına karşı çıkar, çöp diye nitelendirilen eşyaların kaybolması durumunda acı çekerler.

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

Masumlar Apartmanı ve Şaşırtıcı Gerçekleri

Salı akşamları TRT'de yayınlanan ve başrollerin Farah Zeynep Abdullah, Birkan Sokullu, Ezgi Mola ve Merve Dizdar'ın yer aldığı dizi konusu ile de dikkat çekiyor. Madalyonun İçi kitabından uyarlanan Kırmızı Oda'nın ardından Masumlar Apartmanı da reyting rekorları kırmaya devam ediyor. Peki kitaptaki gerçek yaşanmış hayat hikayesi ile diziye uyarlanmış hikaye arasındaki farklar neler ? CİDDİ MİKTARDA SPOİLER İÇERİR.


Reyting Rekorları Kıran Sadakatsiz Dizisi Hakkında Bilinmeyenler

Çarşamba günleri milyonları ekrana kilitleyen sadakatsiz dizisi yayınlandığı günden bu yana büyük ilgi topladı. Her bölümünün can alıcı sahneleri instagramda günlerce dolaştı. Başrollerinde Cansu Dere ve Canercindoruk'un oynadığı sadakatsiz, eşinin aldattığını öğrenen bir kadının intikamını anlatıyor. "Dikkat: BURDAN SONRASI SPOILER İÇERİR!"

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
1
wow
0