Masumlar Apartmanı ve Şaşırtıcı Gerçekleri

Salı akşamları TRT'de yayınlanan ve başrollerin Farah Zeynep Abdullah, Birkan Sokullu, Ezgi Mola ve Merve Dizdar'ın yer aldığı dizi konusu ile de dikkat çekiyor. Madalyonun İçi kitabından uyarlanan Kırmızı Oda'nın ardından Masumlar Apartmanı da reyting rekorları kırmaya devam ediyor. Peki kitaptaki gerçek yaşanmış hayat hikayesi ile diziye uyarlanmış hikaye arasındaki farklar neler ? CİDDİ MİKTARDA SPOİLER İÇERİR.

Masumlar Apartmanı ve Şaşırtıcı Gerçekleri

UYARI: ÇOK FAZLA SPOİLER İÇERİR!!!

Öncelikle 5 bölümü toplamda tam 13 saat süren ve izleyicilere tuvalet molası dahi verdirmeden uzun dönem seyircilik yaptıran dizinin oyuncularının başarısı dillerden düşmemektedir. Her oyuncunun hayat verdiği roldeki üstün başarısı dizinin reyting rekorları kırmasında oldukça etkili olmuştur. İsmi sürekli değişen dizi, başta Çöp Apartman idi (ki en iyisi buydu, TRT kendine yakıştıramadı), sonra Hayat Apartmanı olarak duyuruldu, en son Masumlar Apartmanı'nda karar kılınmış gözüküyor. 

Şunu belirtmek isterim ki; bu yazımızda dizinin uyarlandığı kitabın yazarı olan Gülseren Budayıcıoğlu'ndan doktor diye bahsedeceğim. 

Kitapta Çöp Apartman ismiyle geçen hikaye anneleri ölmüş yaşlı babalarına bakan 3 kız kardeşin hikayesini anlatıyor. Görüldüğü üzere dizide ki Han karakteri kitapta yok. Zaten olması da çok saçma olurdu. Neden saçma olacağını hikayenin ilerleyen kısımlarında anlayacaksınız.

Kitapta hikaye kız kardeşlerden en küçüğü olan diğerlerine göre daha normal bir hayat yaşayan ve kitaptaki yaşı 27 olan Neriman'ın doktora gelmesi ile başlıyor. Neriman'ın doktora gelme sebebi ise; Küçük ablası olan Gülben devamlı altını ıslattığı için Neriman zorla onu doktora gönderiyor. Ama tabi ki Gülben tedaviyi kabul etmiyor ve Safiye'nin de "ilaçları içme gülben biz deli miyiz?" gibi söylemleri yüzünden ilaçlarını içmiyor. 

Hikayeye göre Neriman bir adamla görüşür ve Nerimanla evlenmek isteyen bu adam kız istemeye gelmek için bir gün vermelerini ister. Neriman bunu ablası Safiye'ye söylediğinde Safiye tahmin edileceği gibi çıldırır. temizlik yetişmez, eve yabancılar girecek ,ev pislenecek gibi stresler yaşar. 2 ay sonrasına gün verirler ancak tahmin edileceği üzere Safiye yine problem yaratır ve isteme günü yaklaşınca 4 ay sonra gelsinler der. 4 ay sonra gelinir ve Neriman istenir. Aslında olayların koptuğu nokta buradan başlar. Eve yabancıların girmesi Safiye’yi çileden çıkartır ve kontrolde çıkarlar.  Neriman olan olayların saçmalığının farkındadır ve doktora gelir. Durumu anlatır ve doktordan yardım ister. Safiye'nin agora fobisi olduğu için dışarı çıkamaz doktor apartmana bir sandalye koyarak safiye ve gülbene tedaviye başlar. İlerleyen zamanlarda doktor önce dış kapının önüne sonra mutfak kapısının önüne ilerleyerek süreci yönetir. Kitapta olaylar Ankara'da geçer. 

Kitaptaki hikayede Neriman ne ise dizi de Han odur. yanı sözü dinlenen ablaları fasulye yıkarken sayan kisi ve aslında evin bütün sorumluluğunu yüklenen kişi Neriman'dır. Dizideki Han ve İnci karakterleri ise aslında klasik birer Türk dizi karakterleridir. Türk dizisi aşksız olmaz mantığı ile hikayeye serpiştirilmiş karakterlerdir.

Kitap yalnızca Safiye, Gülben ve Neriman'ın hayatını anlatır. Hikaye genel hatları ile şu şekildedir. Üç kardeşten Safiye ve Gülben ciddi derecede temizlik hastasıdır. temizlik hastalığının yanı sıra apartmanlarında ki bir daireyi çöp ev olarak kullanırlar. Bir gün lazım olur düşüncesiyle hiçbir şeyi atamazlar ve o çöp evde biriktirirler. Herkesin tahmin edilebileceği üzere bu hastalıkların sebebi yalnızca kız çocuk oldukları için değer görmeyen sevgisiz ve şiddet içinde büyümek zorunda kaldıkları bir çocukluk geçirmeleridir. Anneleri kocasından ilgi görmeyen bu ilgisizliği yalnızca erkek çocuk doğuramamasına bağlayan, sırf bu yüzden doğan kız çocuklarının hiç bir bakımını üstlenmeyen bir kadındır. Anneleri aslında 7 doğum yapmıştır ancak 7'si de kızdır ve ölen dört bebek bakımsızlıktan ölmüştür. Yani Safiye, Gülben ve Neriman yaşam koşullarına uyabilmişler bu sayede hayatta kalabilmişlerdir. İşte tam da bu yuzden kitapta Han karakteri yoktur. Yine bu yüzden dizi de olmasında oldukça saçmadır. Gülben'in 31 yaşında olduğu kitapta hala altını ıslatması da çocukken annesi tarafından cinsel organının yakılması tehdidi yüzünden bu yaşına kadara süre gelmiştir. 

Kitapta Safiye'nin hayatı aslında dizide olduğu gibi lisede yaşadığı olay ile değişir. Kitapta Mehmet ancak dizide Naci olan karakter ile Safiye lisede saf temiz güzel bir aşk yaşarlar ama dizideki gibi şiirler kuşlar böcekler yoktur. Ancak dizide de verildiği üzere Mehmet (Naci) ile Safiye buluştukları bir gün annesine yakalanırlar ve Mehmet'i araba çarpar Mehmet ölür. O günden sonra bütün hayatının değiştiğini söyler Safiye.

Buraya kadar yaşanan dram oyunculuklar sayesinde epeyce bize geçerken aslında hikayede olmayan uzun boylu yakışıklı holding sahibi erkek kardeşin ise küçükken çöpe atılan oyuncaklarından kalma çöp karıştırma hastalığı biraz anlamsız duruyor sanki. İnsanın aklına şu soru geliyor. Madem sadece kız oldukları için sevilmediler ee Han niye sevilmedi o zaman? Dizinin senaristlerini kutlamak lazım aslında (!) oscarlık bir dram senaryosuna yakışıklı, zengin ve hasta holding sahibi ile fakir, saf güzel kız aşkını sıkıştırıp gerçek hayat hikayesi diye dizinin %70' inde bize bu aşkı izlettikleri konusunda tebrik etmek lazım. 

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

Reyting Rekorları Kıran Sadakatsiz Dizisi Hakkında Bilinmeyenler

Çarşamba günleri milyonları ekrana kilitleyen sadakatsiz dizisi yayınlandığı günden bu yana büyük ilgi topladı. Her bölümünün can alıcı sahneleri instagramda günlerce dolaştı. Başrollerinde Cansu Dere ve Canercindoruk'un oynadığı sadakatsiz, eşinin aldattığını öğrenen bir kadının intikamını anlatıyor. "Dikkat: BURDAN SONRASI SPOILER İÇERİR!"


Alev Alev'in Gözü Kara Ömer'i ''Cihangir Ceyhan'' Hakkında Bilinmeyenler

'' Sıfır Bir '' dizisindeki Cio karakteriyle ünlenen ve Çukur'daki Azer Kurtuluş rolüyle ününü arttırmaya devam eden Cihan Cihangir, son olarak Alev Alev'in Ömer'i olarak sosyal medyayı salladı. Perşembe akşamlarını sırf onun için bekleyen hayranları ise hakkında araştırmalara çoktan başladı. Peki Alev Alev'in gözü kara Ömer'i kimdir? Detaylar yazımızda...

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
0
dislike
1
love
0
funny
0
angry
0
sad
2
wow
1