Mayaların Kurban Vermeli Top Oyunu: Pok-A-Tok

Mezoamerikanın en eski sporu ve Mayaların top oyunu Pok-A-Tok’u hiç duymuş muydunuz? Bu sıra dışı oyunun kurallarını okurken çok şaşıracaksınız!

Mayaların Kurban Vermeli Top Oyunu: Pok-A-Tok

Nedir Bu Pok-A-Tok ?

Pok-A-Tok, Orta Amerika Maya'sı tarafından oynanan hızlı tempolu bir top oyunudur. MÖ 2000 civarında icat edildiği düşünülen Pok-A-Tok, Mayalar için aynı zamanda bir ritüeldir de.

Maya döneminde Pok-A-Tok nasıl oynanırdı?

Oyunun amacı, genellikle yerden 6 metre yüksekliğe kadar yükselen, saha duvarına yerleştirilmiş dar bir taş çemberden bir top geçirmekti. Oyunda oyuncuların ellerini ve ayaklarını kullanmalarına izin verilmezdi. Sadece başlarını, omuzlarını, dirseklerini, bileklerini ve kalçalarını kullanırlardı. Takımlarsa iki veya üç kişilik olup sadece erkeklerden oluşurdu.

Maya için Pok-A-Tok, zorlu bir oyundan daha fazlasıydı. Yaşamın ölümle mücadelesini, savaşı ve avlanmayı sembolize ediyordu. Pok-A-Tok, genellikle savaş esirleri tarafından oynanırdı ve genellikle kaybeden ekibin üyeleri ve kesinlikle kaptanı tanrılara kurban edilirdi.

Pok-A-Tok oyunları, genellikle günlerce ve uzun süreler boyunca kesintisiz devam ederdi. O kadar zorlu bir oyundu ki, bir oyuncu nihayet topu duvarın yukarısında bulunan çemberden geçirmeyi başardığında oyun genellikle sona ererdi.

Oyuncular, bellerinin etrafına bacaklarının tekine veya önkollarına koruyucu yastıklar giyerlerdi. Aksi takdirde sert, katı kauçuk top onları ciddi şekilde yaralayabilir ve hatta öldürebilirdi. Topların cau-uchu ağaçlarından elde edilen kauçuktan yapıldığı bilinmektedir ve Pok-A-Tok tasvirleri, topun bugün bir basketbol topu kadar büyük olduğunu göstermektedir.

Hayatta kalan en büyük taş saha

Meksika'nın Yucatán yarımadasındaki Chichén Itzá kalıntıları, tüm Mezoamerika'nın en büyük Pok-A-Tok sahasına sahiptir. 545 fit uzunluğunda ve 225 fit genişliğindedir. Chichén Itzá'nın Büyük Ballcourt'un duvarları, oyunun sonunda tanrılara yapılan kurbanların oyulmuş tasvirleriyle kaplı. Sahanın yakınındaysa yüzlerce oyma kafatasıyla süslenmiş taş bir platform bulunmaktadır.

Mayaların akıl almaz top oyununu gözünüzde canlandıramadıysanız, şu videoyu izleyebilirsiniz;

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

Indiana'da İşlenmiş Kan Donduran Cinayet: Sylvia Likens

1950li yıllarda İndiana'da işlenmiş korkunç bir cinayeti tüyleriniz diken diken okuyacaksınız.


Apple'ın Elmasına İlham Olan, Enigma'nın Şifresini Çözen Ünlü Matematikçi Alan Turing Kimdir?

Bilgisayar bilimi ve yapay zekanın babası olarak kabul edilen kod çözücü ünlü savaş kahramanı Alan Turing, aynı zamanda Apple firmasının ısırılmış elma logosuna da ilham kaynağı olduğunu biliyor muydunuz ?

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
3
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
3