Mitolojinin Gizeminden İlham Almış Ünlü Logolar

Benzersiz tasarımlarıyla aklımıza yer etmiş, gördüğümüzde hiç düşünmeden tanıyabildiğimiz markaların, logolarını mitolojik hikayelerden esinlenerek oluşturduğunu biliyor muydunuz?

Mitolojinin Gizeminden İlham Almış Ünlü Logolar

İşte Mitolojik Hikayelere Dayalı O Ünlü Logolar;

1- Nike

Dünya çapında tanınmış, spor ayakkabı ve giyim markası olan Nike’ın logo tasarımı, bugün en tanınan swoosh tasarımdır. Basit görünebilir ama aslında harika bir logo. Adını Yunan Zafer tanrıçasından alan Nike’ın logo tasarımı da bu Tanrıçanın kanatlarından esinlenerek yapılmıştır. Tanrıçanın kanatlarına swoosh adı verilir ve savaş alanına giden savaşçılara motivasyon ve cüretkarlık getirdiği söylenir. Aynı zamanda bu kanatlar, hız ve uçmayı da temsil eder. Markanın vermek istediği mesajsa gayet açık; Nike ile  gereken hıza ve cesarete sahip olacaksınız.

2- Versace

Versace, bir İtalyan lüks moda şirketidir. Logosu ise en popüler logo tasarımlarından biridir. Logo’da Mitolojik bir figür olan ‘’Medusa’’ temel alınmıştır. Tasarımcısı ise logoları hakkında şunları söylemektedir; “Mitolojide Medusa, insanları bir bakışla taşlaştırabilir ki bu iyi bir şey bence. Ancak Medusa eşsiz bir semboldür; güçlü bir şey. Bu sonuna kadar gitmekle ilgili. ‘’ Markanın yaratıcıları da Kıyafetlerinin tıpkı bir Medusa gibi şok edici ve çekici olmasını istediler. Kısacası Versace şirketi bu logoyu seçtiğinde, güçlü ve küresel sahnede hakim olan bir marka inşa etmek istedi. Daha sonra moda tasarımı dünyasında ikonik bir sembol haline geldi. 

3- Starbucks

Uluslararası kahve markası olan Starbucks, logosunda ikiz kuyruklu Siren kullanır. Yunan mitolojisinde Sirenler ikiz kuyruklu deniz kızlarıdır. Ama mitolojide bunlar aynı zamanda tehlikeli deniz canlılarıydı. Denizcileri ölüme sürükledikleri güzellikleri ve melodik müzikleriyle biliniyorlardı. Siren ve kahvenin bağlantısı ise şöyle, kahve de deniz aşırı ülkelerden gelmişti ve Starbucks’ın ortaya çıktığı Seattle kasabası da bir denizcilik kasabasıydı.Tasarımcılar bu dikkat çekici güzellikteki Siren Kızı’nın markaya güç kattığına inanıyor.

4- NBC Peacock Logosu

NBC Peacock logosu, Yunan mitolojisinden türetilen popüler logolardan biridir. Gökkuşağı renklerinden oluşan logonun ortasında bir tavus kuşu vardır. Hikayenin kökeni Yunan tanrıçası Hera'nın merkezindedir. Hera, gök gürültüsü Zeus'un karısıydı, 100 gözü vardı ve bunlar daha sonra tavus kuşunun tüyleriyle sembolize edildi. Bu aynı zamanda Zeus'un her şeyi görme ve bilme bilgisine sahip olduğu anlamına gelir. Haber yayın şirketi olan NBC’nin logosu da amacına uygundur. Çünkü bir haber yayın şirketi de her şeyi bilmek ister.

5- Hydra Markets

Hydra Markets, 2015 yılında Gürcistan'da kurulmuş bir STP broker şirketidir. Şirket logosu, Yunan mitolojisinde Hydra veya Lernaean Hydra olarak adlandırılan üç başlı yılan benzeri bir canavara sahiptir. Hydra, Lerna adlı bir gölde yaşıyordu. Efsaneye göre yılan Hydra'nın dokuz başı var ve bir kafa kesilirse, yerine iki tane daha büyüyor. Şirket, markası için bu efsanevi hikayeyi kullanmak istemiş. Çünkü, herhangi bir olumsuz durumda bile büyümeye devam edeceği mesajını vermek istiyor.

6- Pandora Mücevherat

Pandora'nın ticari adını taşıyan birçok farklı şirket var. Pandora Jewelry ise en popüleri. Pandora, Yunan mitolojisindeki ilk kadındı ve ‘’yetenekli" anlamına geliyor. Aynı zamanda büyüleyici derecede güzeldi.Meşhur ''Pandora'nın kutusu'' ise dünyanın tüm kötülüklerini içeren bir kutu ve o açıldığı zaman tüm kötülükler dünyaya salıverildi ve kutunun içinde kalan tek şey umuttu.  

7- Maserati

Maserati otomobil şirketinin Trident logosu, Bologna'daki Piazza Maggiore'deki Neptün Çeşmesi'ne dayanmaktadır. 1920'de Maserati kardeşlerden biri olan sanatçı Mario, bu sembolü aile dostu Marquis Diego de Sterlich'in önerisi üzerine logoda kullandı. Neptün'ün gücü temsil etmesi nedeniyle spor otomobil şirketi için uygun görüldü. Ayrıca heykel, şirketin orijinal memleketinin karakteristik bir sembolüdür.

 8- Dove

Dove, dünyaca bilinen bir sabun markasıdır. Ancak logosunun arkasında da bir hikaye var. Sabun markasının adı, güzellik ve aşk tanrıçası Afrodit'ten alınmıştır. Güvercinse Afrodit’in sembolüdür. Firma bu logo sembolünü kullanarak, dove sabunu kullananların cildinin Afrodit’inki kadar pürüzsüz ve güzel olacağı mesajını veriyor.

9- Goodyear

Goodyear, lastik üretiminde bir dünya lideridir. Şirketin benzersiz bir logosunun ortasında başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz kanatlı bir ayakkabısı vardır. Ancak ayakkabılara kanat verme fikrinin arkasında ise mitolojik bir kahraman bulunmaktadır. Logodaki ayakkabı, Tanrı Hermes'in ayakkabısıdır. Hermes ise mitolojide Tanrıların en hızlısı olarak bilinir ve aynı zamanda çobanlarla yolunu şaşırmışlara kılavuzluk eder. Firma ise bu logoyla tüketicilerine hem hızlı hem de güvenilir oldukları mesajını vermek istiyor.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
5
dislike
0
love
3
funny
1
angry
0
sad
0
wow
6