Modern dünyadan Tamamen Uzak Birbirinden İlginç ve Sevimli Gelenekleriyle: Himbalar

Himba kabilesinin gelenekleri de diğer kabileler gibi oldukça ilginç. Özellikle kadınların hamile kalmak için kullandığı yöntem ise oldukça şaşırtıcı. Sevginin ve müziğin gücüne inanan, tüm kültürlerini bunun üzerine kuran Himbaların sizi gülümsetecek cezalandırma ve hamile kalma yöntemi var.

Modern dünyadan Tamamen Uzak Birbirinden İlginç ve Sevimli Gelenekleriyle: Himbalar

Yaşadıkları Coğrafyanın Çetin Bir Çöl Olması Dış Dünya İle Bağlarını Tamamen Koparmış Bu Sayede Geleneksel Yapıları Hiç Bozulmamıştır

Himba kabilesi kuzey Nabimya'da yaşayan etnik bir topluluktur. Himbalar Afrikanın en iyi çobanları sayılır. Nüfuslarının 20 bin ile 50 bin arasında olduğu tahmin ediliyor.

Himbalı Kadınlar Ciltlerini Kırmızı Bir Balçık İle Kaplarlar

Ojite adını verdikleri bu sıvıyı süslenmek için kullansalar da aslında onları böceklerden ve zararlı güneş ışınlarından koruyor. Ayrıca kırmızı olması sebebiyle de kana benzetilir. Buda yaşamı yani bereketi temsil eder.

Namibya’da Yaşayan Hererolarla Benzer Bir Dili Konuşuyorlar

Fakat Alman misyonerlerin baskısı ile Hererolar zamanla değişime uğramıştır. Ancak Himbalar günümzde kültürlerini ve dillerini koruyabilen nadir kabilelerdendir.

Neredeyse Hiç Banyo Yapmıyorlar

Büyük kuraklığın içinde yaşayan Himbalar temizlenmek için güzel kokulu otları yakarak duman banyosu yapıyorlar. Ayrıca Himbaları diğer Kabilelerden ayıran en önemli özellikleri kadınları neredeyse vücutlarının tamamının çıplak olmasıdır. Ayrıca Himbalar için süslenmek oldukça önemlidir.

Evlenme Çağına Gelen Kızların Saçları

Henüz ergenliğe girmemiş kızlar saçlarını iki yandan ayırarak öne doğru örer. Ancak ergenliğe girdikten sonra saçlarına oğlak derisinden yapılan Erembe denilen bir taç takarak evlenme yaşlarının geldiğini duyururlar.

Evlenme Çağına Gelen Erkeklerin Saçları

Erkeklerde ise evlenmeden önce göz hizasına kadar 2 örgü yapılır. Ancak evlenen bir Himba erkeği ise bir daha hiç çıkarmamak üzere saçlarını örtü ile kapatır.

Himba Erkekleri Sahip Olduğu Hayvan Sayısı Kadar Kadınla Evlenebiliyor

Dünya üzerinde ki pek çok ülke ve toplulukta olduğu gibi Himbalarda da kadın üzerinde güç ve tahakküm kurma geleneği mevcut.

Pek Çok Vahşi Afrika Kabilesinin Aksine Himbalar Sevginin Gücüne İnanıyor 

Himba kabilesi doğaya ve insana duyarlı sevgi dolu bir kabiledir.

Kabile Üyeleri Hem Anne Hem Baba Tarafının Ailelerine Dahil Olurlar

Bu çift aileli sistem zor iklim şartlarına karşı savaşmalarına yardımcı olur. Bu kabile de herkes anne ve baba olmak üzere 2 klana üyedir. Himba klanları en yaşlı üye tarafından yönetilir. Bu çift aile üyeliği dünya üzerinde yalnızca batı Afrika, Hindistan, Avusturalya, Malenezya ve Polinezya gibi sınırlı sayıda toplulukta görülür. 

Kadınların İlginç Hamile Kalma Yöntemi

Himbaların çocuklarla kurduğu iletişim oldukça ilginç. Çocukların yaşı doğdukları tarihten itibaren değil, annesiyle kurduğu telepatik iletişimle başlatılıyor. Kabilenin kadınları hamile kalmaya karar verdiğinde bir ağacın altına oturuyor ve dünyaya gelmek isteyen çocuğun kendisiyle iletişim kurmasını bekliyor. Çocuk annesiyle kurduğu ilk iletişimi ona söylediği bir şarkı ile başlatıyor. Çocuğun söylediği şarkıyı duyan anne bu şarkıyı eşinede öğretiyor ve ardından hamile kalıyor. Çocuğun annesine söylediği bu şarkı onun doğum günü olarak kabul ediliyor ve yaşı bu tarihe göre hesaplanıyor. Uzmanlar aynı zamanda bu şarkının, o çocuğun doğumundan ölümüne kadar tüm hayatına eşlik ettiğini belirtiyor. Anne hamileliği boyunca çocuğun şarkısının kabilenin ileri gelenlerine ve yaşlı kadınlara öğretiyor. Doğum sırasında bu çocuk bu şarkıyla karşılandığı gibi bir yerini incittiğinde de aynı şarkıyla avutuluyorlar. Aynı zamanda çocuğu ödüllendirmek yada ergenlik törenlerinde başarısını kutlamak içinde bu şarkı söyleniyor.

Araştırmacıları Şaşırtan Bir Diğer Konu İse Kabilenin Suça İlişkin Tutumudur

Çocuk ilerleyen yaşında toplumsal bir yasayı ihlal eder yada bir suç işlerse köy meydanına çağırılıp topluluk tarafından çembere alınıyor ve ona hep bir ağızdan kendi şarkısı söyleniyor. Kabilenin kadim geleneklerine göre antisosyal davranışları düzeltmenin yolu cezalandırmadan değil sevgiden ve o bireye kendi gerçek kimliğini hatırlatmaktan geçiyor. 

Çocuklara Ortak Bakıyorlar 

Himba kadınları çocuklara bakmak konusunda kendi aralarında yardımlaşırlar. Bir annenin çocuklarına diğer annelerde bakarlar. Modern yiyecekler çevrelerinde az bulunur. Ancak bulunduğunda erkekler tarafından tüketilir.

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

Dış Dünyayı Reddeden Kabile: Piraha Kabilesi

Teknolojide altın çağ yaşadığımız, teknolojinin yıllar önce lüksten çıkıp gerekliliğe dönüştüğü günümüzde televizyonsuz, internetsiz, telefonsuz 1 ay geçirebileceğinizi düşünebiliyor musunuz? Bu durum en başta keyif verse de 1 ayın sonunda çoğumuz için kabusa dönüşecek. Dünya üzerinde bizim hayal bile edemediğimiz bu 1 ayı bir ömür boyu yaşayan kabileler var. Teknolojiyi reddedip dış dünya ile bağlarını koparan bir kabileyle tanıştıralım sizi; Piraha Kabilesi!


Dünyanın Farklı Yerlerinden İçinizi Ürperticek Ayinler

Geçmişten günümüze yüzyıllardır devam ettirilen belki haberinizin bile olmadığı ilginç ve bir o kadar da korkutucu gelenek ve ayinler yasaklanmalarına rağmen hala devam ettiriliyor. Saygı duymak mı gerekir bilinmez ama karşılaşmak istemeyeceğiniz türden 6 ayini sizler için topladık.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
1
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1