Neden Kahve İçtikten Hemen Sonra Dişlerinizi Asla Fırçalamamalısınız?

Kahve kimilerimizin olmazsa olmazıdır. Çoğumuz ise lezzetli tadının yanı sıra, vücudunu ve beynini harekete geçirebilmek için bir kafein tekmesine ihtiyaç duyar. Yalnız bir sorun var; kahveden sonra dişlerde oluşan o sarı katman. Çoğu kişi bundan kurtulmak için, son yudumu aldıktan hemen sonra bir koşu dişlerini fırçalasa da bu hareketle dişlerinize daha fazla zarar verdiğinizi söylememiz lazım.

Neden Kahve İçtikten Hemen Sonra Dişlerinizi Asla Fırçalamamalısınız?

Peki neden zararlı?

Kahvenin asidik bir bileşimi vardır ve dişlerinizi lekelenmekten ve diğer hasarlardan koruyan bir tabaka olan ‘’diş minesini’’ yumuşatır. Kaliforniyalı diş hekimi Zareh Kouyoumdjian blogunda "(kahve içtikten sonra) dişlerinizi hemen fırçalamak, bu yumuşamış diş minesinin bir kısmını ortadan kaldıracak ve bu da dişlerinizi daha da savunmasız hale getirecektir" diyor .

Neyse ki, kolay bir çözümü var: Kahve içtikten sonra hemen fırçalamak yerine 30 dakika bekleyin. Bu, diş minenize yeniden sertleşme şansı verecektir. Bu süre zarfında ise ağzınızı suyla çalkalayın. Böylece tükürük akışınızı arttırarak mineralleri dişlerinize geri kazandıracaksınız.

İnci beyazı dişlere sahip olmak için daha fazla püf noktası

Kahve ve diğer gıdalardan dolayı mevcut bir leke probleminiz varsa, süpermarketin meyve-sebze reyonuna gidin ve bir miktar organik çilek alın. Parlak kırmızı renkleri nedeniyle mantığa aykırı görünebilir, ancak meyveler ve özellikle çilek kanıtlanmış bir diş beyazlatıcıdır. Çünkü çilekte dişleri beyazlatan malik asit bulunmaktadır.

Günde bir elma da (olağan kontrolleriniz dışında) sizi diş hekiminden uzak tutabilir. İngiltere’nin, ünlü diş hekimi Richard Marques,’e göre bunun nedeni, elmanın malik asit içermesinin yanı sıra yüksek su içeriğine de sahip olması ve bu sayede lekeye neden olan kalıntıları temizlemesi. Aynı zamanda elmanın renk değişikliğini önlemeye yardımcı olan tükürük üretimini uyardığını da belirtelim.

Son olarak, dişlerinizi karbonat içeren bir diş macunu ile fırçaladığınızdan emin olun. Yapılan bir araştırmaya göre, lekeleri önlemede ve dişleri beyazlatmada daha etkililer. 

Siz de bu bilim ve uzman destekli tavsiyeler ile hem kahvenizin tadını çıkarıp hem de parlak gülümsemelerin sahibi olabilirsiniz.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
2
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
1
wow
1