Neden Öpüşürüz? Öpüşmenin Tarihçesi

Her insan sevgisini farklı şekilde belli eder. Kimileri bakışla, kimileri dokunuşla... Fakat sevginin en yaygın gösterme biçimi istisnasız öpüşmektir. Gelin bakalım bu öpüşme eylemi ilk olarak nasıl çıktı?

Neden Öpüşürüz? Öpüşmenin Tarihçesi

Maymunlardan tutun köpeklere kadar çoğu hayvan birbirlerini koklayarak tanır. İnsan beyninin de duygu mekanizmasını etkileyen en önemli faktör kokudur. İlk çağdaki insanlar da duygu iletişimini koku ile sağlamışlardır. Mısır kitabelerine bakıldığında öpüşme temelinin milattan önce 1500lü yıllara dayandığını görürüz. İlk olarak insanlar dudak yerine burunlarını birbirine sürterek sevgilerini belli etmeye çalışmışlardır. Aile üyeleri ve arkadaşlarıyla burun uçlarını birbirine değdirerek selamlaşmışlardır. Bu öpüşme türü Eskimolarda yaygın olarak hala devam etmektedir. Zamanla ise bu olay burunlardan dudaklara inmiştir.

Öpüşmenin yayılması ise Büyük İskender'in milattan önce yaptığı Hindistan seferi olmuştur. Hindistan ile birlikte yavaş yavaş diğer yerlere de yayılmaya başlandığı düşünülmektedir. En eski yazılı kaynaklardan biri olan Kama Sutra'da öpüşme ile ilgili geniş yazılara ve resimlere yer verilmiştir.Günümüzde bile öpüşmek Hindistanlılar için hala çok özel ve hassas olarak kabul edilmekte. Halka açık yerlerde öpüşmek tutuklanma nedeni olarak görülmektedir.

İlk modern öpücük ise İtalyanlar ve Yunanlılar sayesinde ortaya çıkmıştır. Romalılar için öpücük ise çok farklı bir yere koymuştur. Yapılan anlaşmaları bağlayıcı hale getirmek için parşömen kağıtlarını öperlerdi. Roma kültüründe ise bununla ilgili kanunlar çıkarılmıştır. İnsanlar sadece kendi seviyesindeki insanlarla dudaktan öpüşebilir, kendi üstlerinin ellerinii dizlerini veya ayaklarını öpebilirlerdi. 

Toplumlar öpüşmeyi nasıl karşılıyor?

Asya toplumunun bir çok kesiminde öpüşmek yamyamlığa benzetildiği için yadırganır. Genellikle burnunu diğer kişinin yanağına değdirerek öpüşürler. Yeni Zelanda'da ise insanlar alınlarını birbirlerine yaslayıp kokladıkları görülür. Endonezya, Hindistan, Dubai, Malezya ve Rusya gibi ülkelerde ise toplu alanlarda öpüşmek yasalarla yasaklanmış olup cezai yaptırımları bulunamktadır.

Öpüşmek evrensel değildir

Genel olarak en yaygın sevgi gösterme biçimi dudaktan öpüşmek olsa da bu eylem evrensel değildir. Bazı kültürlerde sevginin karşılığı olarak görülse de bazı kültürlerde yeri yoktur. Yeme eylemini çağrıştırdığı için yamyamlık olarak görülür. Bundan dolayı tokalaşmayı veya  burunları tokuşturmayı tercih ederler. Bu da bize dudaktan öpüşmenin doğuştan gelen ve içgüdüsel bir davranış olmadığını gösterir. Her toplumda farklı şekilde ifade edilse de tek bir sonuca ulaşılır. Öpüşme şekilleri farklı olsa da sevgiyi gösterme biçimi her insan için aynıdır. 

Hayvanlar da öpüşür

Bazı hayvanlar da sevgilerini öpüşerek gösterirler. Tamamen insanlar gibi olmasa her tür farklı şekilde öpüşür. En belirgin olarak gördüğümüz hayvan türü kuşlardır. Bu hareketin  anne kuşun yavrularını ağızdan  beslemesinden geldiği düşünülmektedir. İnsanlara en çok benzeyen tür olan maymunlarda da aynı hareketi görünmektedir. Birbirlerine olan sevgilerini öpüşerek gösterirler. Hatta maymunların kavgadan sonra barışma hareketi olarak öpüştükleri kayıtlara geçmiştir. 

Öpüşmeye devam!

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

Libidonuzu Arttıracak 9 Doğal Yöntem

Libido eksikliğini, mutlak bir kader ya da kadersizlik gibi görmeyin fakat görmezden de gelmeyin. Libido yani cinsel dürtü; kişiden kişiye değişiklik gösterir. Kaygı bozukluğu, stres, sağlık sorunları, yaş gibi birçok faktör libidoyu etkileyebilir. Düşük libido, hayati bir sorun olmasa da ilişkilerimizi ve özgüvenimizi etkileyen önemli bir faktör.


Hayretler İçinde Kalacağınız 20 ilginç Fetiş

Cinsellik deyince herkesin zevkleri hoşlandığı yada tahrik olduğu şeyler oldukça farklıdır. Herkes farklı bölgelerinden yada farklı şeylerden uyarılır. Ancak listemizdekiler çürük etlerden tutunda birinin onu yediğini düşünmeye kadar ileri gidiyor ve bunlardan uyarılıyorlar. Söylenecek kelime bulamıyoruz.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
2
dislike
0
love
0
funny
3
angry
0
sad
0
wow
2