OKİKU: İnsan Saçı Uzatan Tüyler Ürpertici Oyuncak Bebek

Okiku, diğer adıyla "Hokkaido'nun Perili Bebeği", Hokkaido şehrinin ''Mannenji Tapınağı'nda'' yaşayan ve insan saçı çıkardığı iddia edilen ürkütücü eski bir Japon bebeği. Açıkçası, küçük bir kızın ruhunun da musallat olduğu söyleniyor.

OKİKU: İnsan Saçı Uzatan Tüyler Ürpertici Oyuncak Bebek

Okiku ile ilgili çeşitli efsaneler var, ancak en popüler olanı, 1918'de on yedi yaşındaki Hokkaido'lu Eikichi Suzuki'nin 2 yaşındaki küçük kız kardeşine satın aldığı geleneksel bir Japon bebeğinden bahsediyor.

Efsaneye göre; Eikichi Suziki, bir gezi sırasında bu oyuncak bebeği gördü ve bebekten çok etkilendi. Yaklaşık 40 cm uzunluğunda ve geleneksel bir kimono giymiş olan oyuncak bebek mükemmeldi. Saçları kuzguni siyahtı ve geleneksel ' okappa ' saç stilinde (çene hizasında kesim ve alında kısa bir perçem) kesilmişti. Suziki kardeşinin bu bebeği çok seveceğini düşünerek hiç düşünmeden son parasıyla bebeği satın aldı. Kikuko adlı küçük kız, ablasının da tahmin ettiği gibi bebeği çok sevdi, her yere götürdü ve her gece onunla yattı. Adını ise kendi adının daha kolay söylenen hali olan ‘’Okiku’’ koydu. Ancak, ertesi yıl daha 3 yaşındayken ağır bir nezle geçirdi ve yüksek ateşten trajik ve üzücü bir şekilde hayata gözlerini yumdu.

Kikuko’nun ailesi, küçük kızlarının çok sevdiği bebeğini de onunla birlikte defnetmek isteseler de koşullar ve hükümet buna izin vermedi.

Ailesi de çok sevdikleri küçük kızlarını hatırlamak ve anmak amacıyla, bebeği evlerinde kutsal gördükleri yere, yani Budist mabetlerine kaldırdı. Aile her gün bu mabette dua ederek küçük kızlarını andı. Fakat bir gün alışılmadık bir şey fark ettiler  'okappa' saç stiline sahip oyuncak bebeğin artık belirgin şekilde daha uzun saçları vardı. Bunu, bebeğin Kikuko'nun ruhuna musallat olduğunun bir işareti olarak aldılar.

1938'de Kikuko'nun ailesi Hokkaido'dan taşınmaya karar verdi

Aile, Hokkaio'dan taşınmaya karar verdi ancak kızlarının bebeğini yanlarına almak yerine adada kalmasının en iyisi olacağı konusunda anlaştılar. Böylece onu Mannenji Tapınağı'ndaki keşişlere emanet ettiler ve ürkütücü sırrını onlarla paylaştılar. Okiku o zamandan beri tapınakta yaşıyor ve insanlar genellikle bu efsanevi insan saçı uzatan bebeği görmeye geliyor, ancak fotoğrafını çekmelerine izin verilmiyor.

Okiku'nun günümüzde dizlerine kadar inen uzun saçları var. Muhtemelen çok daha uzun olması gerekir ancak keşişler zaman zaman onu kesmeye özen gösteriyor. Perili bir oyuncak bebeğin saçını kesmeye kim cesaret etti diye düşünmüş olabilirsiniz. Ancak Grape keşişlerden birinin Okiku'yu rüyasında gördükten sonra bunu yapmaya başladığını söylüyor. Bebeğin saçlarının neden ve nasıl uzamaya devam ettiğini ise kimse açıklayamıyor.

Ayrıca bazı kaynaklar, bebeğe yapılan bilimsel incelemede saçın gerçekten bir insan çocuğuna ait olduğunun ortaya çıktığını iddia ediyor, ancak buna dair herhangi kesinleşmiş bir kanıt yok. Daha da ilginç olan ise, Okiku'ya yeterince yaklaşırsanız ve yarı açık ağzına bakarsanız, büyüyen dişlerini de görebilmeniz.

Okiku'nun hikayesi çok sayıda romana, filme ve Japonların geleneksel Tiyatrosu olan Kabuki oyunlarına ilham kaynağı olmuştur; bunlardan bazıları ise bebeğe kıkırdama, feryat etme veya dolaşma gibi daha ürkütücü unsurlar eklemiştir.

Bir gün Japonya'nın Hokkaido adasına yolunuz düşerse ve perili bir oyuncak bebek görmek isterseniz, ünlü ''Hokkaido'nun Perili Bebeği; Okiku'' ile tanışmak için Mannenji Tapınağı'nı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

İhtişamlı Bir Firavun: Tutankamon'un Laneti

Kısa hayatına birçok trajedi ve sır sığdıran çocuk firavun Tutankamon’un bazı sırları hala çözülemedi. Laneti ile birlikte gömülen Tutankamon’un kısa fakat bir o kadar da gizemli hayatına gelin birde birlikte bakalım.


Hannibal'ın Cani Hayatı: Matej Curko

Curko, Slovakya Solko köyünde ailesi ile birlikte yaşayan ve köylüler tarafından sevilen biriydi. Sakin görünüşünün altında sosyopat bir cani yattığı yıllar sonra ortaya çıktı. 2011 yılında FBI ve müfettişlerin araştırmalar sonucu kan donduran gerçekler ortaya çıktı.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
4
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
2
wow
3