Osmanlı'da Cinlerden Sorumlu Teşkilat: Mayangalar

Günümüzde haberlerde çokça gördüğümüz cinci hocaların Osmanlı'da da teşkilatlar halinde var olduğunu biliyor muydunuz? Osmanlı Döneminde en gözde teşkilatlardan biri olan Mayangalar'ın görevi neymiş gelin hep birlikte bakalım.

Osmanlı'da Cinlerden Sorumlu Teşkilat: Mayangalar

Osmanlı Döneminde esirler ve köleler Müslüman olmayan kişilerden seçilirdi. Kölelerin bir kısmı becerilerinden ve dayanıklılıklarından dolayı Habeşistanlı kadınlar arasından seçilirdi. Bu kadınlar hizmetlerine yerine getirdikten sonra yaşlılık, hastalık gibi nedenlerle emeklerinin karşılığında azad edilirdi. Azad edilen kadınlar Üsküdar'ın İnadiye tarafına yerleştirilirlerdi. Çoğu dinde kötü ruhlara, yaratıcıya karşı gelen varlıklara inanılır. Habeş inançlarında cin çıkarma, büyü gibi âyinler fazlasıyla vardır. Osmanlı'nın en baskın dini olan İslam da da bilindiği üzere bu inanışlar yer almaktadır.

Hem inançları gereği hem de âyinlerinin toplum tarafından ilgi görüyor oluşu bu kadınlara Mayangalar Ocağı'nı kurdurdu. Hem inanaçlarını yaşayıp hem de para kazanıyorlardı. İnançları gereği tütsülerle ayinler yapıp, cinlerden korunmak için koruma kalkanı oluşturuyorlardı. 

Mayangalar, zamanla Osmanlı'nın en ilgi çekici topluluklarından biri haline geldi. Hem saray halkı hem de İstanbul'un önde gelen kişileri tarafından sıkça ziyaret edildi. İsimleri senelerce dilden dile dolaşmış olup birçok tarih kitabına konu olmuşlardır. İnsanlar Mayangalardan medet umup, cinler ile iletişim kurduklarına inanırlardı. İnsanlar hastalandığında doktorlardan medet bulamadığında Mayanga teşkilatına mensup kadınlara gidip tedavi olmaya çalışırlardı. Sadece şifa bulmak için değil kısmet için de çok fazla talep görüyordu. Genelde kısmete açma büyüleri, eş bağlama büyüleri yaptırıyorlardı. Bir dönem sonra topluluğun bilinirliği arttıkça daha çok saygı görmeye başladılar. Düğünlerden tutun doğumlara kadar her törenin aranan yüzü oldular. Gelinleri ve yeni doğan bebekleri tütsüleyip dualarla kötülerden uzak tutmaya çalışıyorlardı. Kendini kötü hissedenler, başına felaket edenler bu kadınlara giderek dertlerine deva buluyorlardı. 

Kehanetlerde bulunup fal bakan Mayangalar'da bulunmaktaydı. O zamana kadar Osmanlı halkının hiç görmediği ritüeller, ayinler belirli aralıklarla gerçekleştiriliyor ve büyük ilgi görüyordu.

İşte bu meşhur Mayanga teşkilatı Osmanlı'nın çöküşüyle yavaş yavaş bitmiş olsa da onlardan kalan ritüellerin günümüzde bile yapıldığı görülmektedir.

Bu Gönderi İlginizi Çekebilir!

"Fotoğraflar Tarihin En Yakın Tanıklarıdır." Diyenlerin Mutlaka Görmesi Gereken Fotoğraflar

köy enstitüleri, henry prost, osmanlı, istanbul, nikolay kasatkin, yetimler, rusya, 1902, ingiltere, kömür madeni, işçi çocuklar, katolik, otodoks, hollanda, 1881, şırnak, beytüşşebap, çorba, abd, amerikan rüyası, 1937, büuük taarruz, eşek taburu, venedik, para, bakır, gazeta, hatay, antakya, 1939, hayat devleti, volga, kereste taşıma, 1916, 1910, meşrutiyet bayramı, izmir, new york, havuz, 1960, 1915, ahmet blas, endülüs, 1936,

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
2
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
2