Osmanlıda İlk Genelev Patroniçesi: Langa Fatma

Genelevler yüzyıllar önceden günümüze kadar gelmiş bir yapıdır. Osmanlı Döneminde bu yapılar yasaklanmasına rağmen bakalım nasıl oluşmuş ve günümüze kadar devam etmiş.

Osmanlıda İlk Genelev Patroniçesi: Langa Fatma

Osmanlı Devleti dinine önem veren ve bu şekilde yönetilen bir devletti. Ahlak konuları kırmızı çizgi olan bu devlette İslam dini ağır basmaktadır. Bildiğimiz üzere İslam'da en büyük günahlardan biri zinadır. Bakalım Osmanlı Devleti bu sınırı nasıl korumuş.

Osmanlı toplumunda genelevler ve zina yasaktı fakat özellikle aristokratlar, paşazâdeler, yüksek rütbeli memurların eğlenmesi için eğlence yerleri gerekiyordu. Misafirler burada sadece birliktelik odaklı değil eğlenmek için geliyorlardı. Müzik dinliyorlar, çeşitli edebiyat eserleri ve şiirler okuyor, kadınların danslarını izliyorlardı. Yani tek amaç cinsel haz değil, edebi hazza da önem veriyolardı. Buralar sadece yüksek zümredeki insanlara hizmet ediyordu. Bu tarz yerler yönetimden gizli işletiliyordu. 

1821 yıllarında dünya genelindeki veba salgını bu evlerin ortaya çıkmasını sağladı. Halk bu hastalığın sebebini genelevlere bağlıyordu. Genel evlerin olduğu sokağın adını Melek Girmez Sokağı olarak adlandırıyorlardı. Salgın nedeniyle bütün genelevler yıkıldı. Yerine Hidayet Camisi yaptırıldı. İlk Osmanlı zamanında bu tarz yerler çok katı şekilde reddedilirken Osmanlı'nın son dönemlerine doğru biraz daha esnetilmişti. 

Büyük müşterilerin baskısı ve isteği üzerine 1884 yılında 2. Abdülhamit onayı ile ilk resmi genelev açılmıştır. Bu genelev İstanbul'un Fatih ilçesinde açıldı ve ilk işletmecisi Langa Fatma idi.

Dağılma ve çökme dönemindeki Osmanlı'da genelev  360'a ulaşmıştır. Fakat en ihtişamlı ve gösterişli olan Langa Fatma'nın işletmeciliğini yaptığı genelevdi. Öyle ki zamanın şiirlerine konu olmuş, isimleri dilden dile dolaşmıştır. 

Langa Fatma’nın ölümünden sonra ise meşhur genelevi kapatıldı ve bir daha onun seviyesinde bir genelev açılamadı. Ölümünün ardından Cevdat Paşa, Tezakir adlı eserinde konuya yer vermiştir.

Bu Gönderi İlginizi Çekebilir!

Osmanlı'da Cinlerden Sorumlu Teşkilat: Mayangalar

Günümüzde haberlerde çokça gördüğümüz cinci hocaların Osmanlı'da da teşkilatlar halinde var olduğunu biliyor muydunuz? Osmanlı Döneminde en gözde teşkilatlardan biri olan Mayangalar'ın görevi neymiş gelin hep birlikte bakalım.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
4
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
2