Osmanlı'da Kayıtlara Geçen İlk ve Tek Recm Cezası

Tarihi süreçte zina için birçok ceza uygulanmıştır. Bunlardan en çok bilinani de recm cezasıdır. Bu ceza İslam hukukuna göre zina yapan kadın ve erkeklerin taşlanarak öldürülme biçimidir. Bu cezalandırma şeklinin Kur'an da yerinin olmadığını da belirtelim. Bakalım Osmanlı'da bu suçun sonucu ne oluyormuş

Osmanlı'da Kayıtlara Geçen İlk ve Tek Recm Cezası

Osmanlı Devletinde ilk ve tek recm cezası 1680 yılında kayıtlara geçmiştir. 

İstanbul, Aksaray'da yaşayan Mehmet oğlu Abdullah ve eşi Ayşe İstanbul Aksaray’da yaşamaktaydı. Eşinin onu aldattığından şüphelenen Abdullah bir gün eşini takip eder ve Robin’in oğlu Mikail’in evine girdiğini görür. Cezalandırmak için o denem davalara bakan, kazasker Beyazîzâde Ahmet Efendi'ye giderek karısının bir Yahudî ile birlikte zina yaptığını bildirir. Bunun üzerine kadıefendinin adamları ve mahalleliler Robin' in evine giderek baskın düzenlerler. İkili yatakta çırılçıplak vaziyette yakalanır. Baskına tam 23 kişi katılmıştır ve zina davasında şahitlik yaparlar.

Dava da Ayşe ve Robin’ de dinlenir. Ayşe aynı odada kaldıklarını kabul eder fakat zinayı reddeder. Bunun üzerine şahitler de dinlenir ve olayın zina davası olduğu kabul edilir. 

Dava sonucunda Robin' in başının kesilerek idamına, Ayşe'nin ise  recm edilmesine karar verilir. Bu tartışmalı bir karar olmuştur. Recm kararına karşı çıkan Mehmed Efendi "dinde recm cezası yoktur!" diye diretir. Bu söyleminden vazgeçmeyip cezanın değiştirilmesini talep edilince padişah Dördüncü Mehmed' in kararı ile boğdurulur.

Bu olaydan bir gün sonra yani 25 Haziran 1680'de Robin, Sultanahmet Meydanı' nda herkesin gözü önünde kellesi alınarak idam edilir. Bir gün sonra ise Ayşe yine aynı meydanda göğsüne kadar toprağa gömülür. Sonra ise toplanan kalabalık tarafından taşlanarak öldürülür.

İslam ile yönetilen ülkelerde zina sonucunda sıkça uygulanan recm cezası öylece Osmanlı dönemindeki ilk ve tek kez uygulanmıştır.

Osmanlı’da Zinanın Cezası Neydi?

Bu sorunun tek bir cevabı yok. Başa geçen padişaha göre verilen cezalar da değişiyordu. Örnek vermek gerekirse  Fatih Sultan Mehmed  zamanında zinaya kalkışan kişilerden zina cezası olarak para alıyor, Yavuz Selim zamanında ise kadının cinsel organı bir daha bu tarz  bir günah işlememesi için yakılıp, dağlanıyordu. İkinci Beyazıd’ın ise Yavuz Selim gibi katı kuralları vardı. Zina yapan erkeğin, erkeklik organının koparılmasını , kadına ise dayak atılmasını emrederdi. Bu konuda en insaflı padişah ise Üçüncü Ahmed’ e aitti. Zina yapanları sadece korkutup ceza uygulamadan bırakıyordu.

Bu Gönderi İlginizi Çekebilir!

Osmanlı'da Cinlerden Sorumlu Teşkilat: Mayangalar

Günümüzde haberlerde çokça gördüğümüz cinci hocaların Osmanlı'da da teşkilatlar halinde var olduğunu biliyor muydunuz? Osmanlı Döneminde en gözde teşkilatlardan biri olan Mayangalar'ın görevi neymiş gelin hep birlikte bakalım....

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
0
dislike
1
love
0
funny
1
angry
0
sad
0
wow
1