"Ötenazi" Treni: Ölüm İçin Tasarlanmış Bir Yolculuk

Tasarım alanında bir doktora adayı olan Litvanyalı mühendis Julijonas Urbonas, ölüm konusunda çok benzersiz bir bakış açısına sahip; ölümün yalnızca bir kader veya seçim olması gerektiğine inanmıyor, aynı zamanda ölüme giden sürecin keyifli olması gerektiğini düşünüyor. Urbonas’ a göre; herkes bir noktada ölmek zorunda, öyleyse neden tadını çıkarmayasınız?

"Ötenazi" Treni: Ölüm İçin Tasarlanmış Bir Yolculuk

Dünyanın en eski lunapark hız treni üreticilerinden olan Philadelphia Toboggan Şirketinin eski başkanı John Allen’in ağzından çıkan “Yirmi dört kişilik, herkesi öldüren bir hız treni (roller coaster) yapılabilir.” cümlesi üzerine yazar, tasarımcı, sanatçı, doktora öğrencisi ve bir mühendis Julijonas Urbonas 2010 yılında bu ötanazi trenini tasarlar. Bu çalışmasını zarafet ve zindelik hissi (euphoria) ile ölüm sağlayan bir ötanazi makinesi olarak tanıtmıştır. Hayatın çok uzun olmasından sıkılmış veya insan nüfusundaki artıştan rahatsız olanlar için alternatif bir ölüm yöntemi olarak bu projeyi geliştirdiğini söylüyor.

(Şekil 1; Julijonas Urbonas tarafından tasarlanan ''Ötenazi Treni'' maketi)

Ötenazi Treni Nasıl Çalışıyor?

Tren Şekil 1’de gösterilen “a” noktasına iki dakika içinde çıkıyor, bu süre içerisinde yolculara ölmek ve yaşamak arasında karar vermeleri için bir şans daha tanınıyor. Trenin yukarı yavaş bir şekilde tırmanması yolcuların çıktıkları yükseliği algılamalarına yardımcı oluyor. Tren en tepeye ( şekil 1’deki a noktası) ulaştığında, hala ölüm yolculuğuna devam etmek isteyenler butona basıyor. Kararından vazgeçip bu yolculuğu sonlandırmak isteyenlerse butona basmıyor ve asansörle trenden indiriliyor.

Ölüm Düşüşü

Birkaç dakika içerisinde Şekil 1’in “b” noktasına doğru 500 metreden düşüş başlıyor. Düşüş 10 saniye içinde 360 km/h olarak tamamlanıyor ve bu sırada rüzgâr darbeleri, yer çekimi, nefesin kesilmesi ve vertigo gibi, anestezi etkileri başlıyor. İşte bu evre ölüme hazırlama evresi.

Sırada yedi adet döngü var. Bu döngüleri 60 saniyede tamamlayıp 10 g yer çekimi kuvvetine maruz kalmaya hazır mısınız?

Şekil 1’de de görüldüğü gibi dairelerin çapının küçülmesi, tren hız kaybederken ölümcül 10 g kuvvete maruz kalmaya devam etmeniz içindir. Yer çekimi sizi döngülerin orta kısmına doğru çekerken merkezkaç kuvveti adı verilen bir kuvvet sizi yer çekiminin ters yönüne doğru iterek koltuğa bastıracak ve tamamen hareketsiz kalmanızı sağlayacaktır. Göğüs kafesiniz ve iç organlarınız aşağıya çekiliyor, akciğerlerinizdeki oksijen boşalıyor. Nefes almak size artık daha güç gelecek, yüzünüzdeki etlerin sallandığını hissedeceksiniz. Yer çekimi kuvveti, vücuttaki kanı da aşağıya doğru çekmeye başladığı için beyninizde yeterli oksijen kalmamaya başlayacak ve bilincinizi kaybetmeye başlayacaksınız.

İkinci döngüye geldiğinizde hâlen yaşıyorsanız diğer insanlardan daha fazla yer çekimi kuvvetine dayanma gücünüz vardır. Ama ikinci döngüde görme yeteneğiniz kaybolacak, kulaklarınız duymayacaktır. Çoğunluğun ilk 2 döngüyü tamamladıktan sonra ölmesi beklenirken, son 5 döngü ise ölümü garantilemek içindir.

10 g kuvvet ne kadar etkili?

10 g kuvvetin ne kadar fazla olduğunu anlayabilmek adına birkaç örnek vermek gerekirse, ayakta durduğunuz zaman 1 g kuvvete, bir araçla 2,4 saniye içinde saatte 100 km hıza ulaşırsanız 1,55 g kuvvete ve uzay mekiği uzaya fırlatıldığı esnada içinde bulunursanız ise 3 g kuvvete maruz kaldığınızı düşünebilirsiniz.

Urbanos ise tasarımını sunarken 'Pilotlar genellikle bu tür aşırı güçleri sadece birkaç saniye yaşarlar, ancak rollercoaster'daki sürücüler bunu bir dakika boyunca tecrübe eder ve kimse bunu bu kadar uzun süredir deneyimlememiştir' dedi .

Ne yazık ki, herhangi bir zevk ve coşku üretilme olasılığı düşük

Dr Damasio, tasarımı sergileyen New York Modern Sanat Müzesi tarafından yönetilen Tasarım ve Şiddet blogunun mesaj panosuna yazdı: bulantı ve rahatsızlık daha olası.

Tasarımını savunan Urbanos, G-kuvvetinin neden olduğu Bilinç Kaybı'ndan gelen coşkulu duyguya mide bulantısı ve rahatsızlık eşlik etse de, uzun sürmeyeceğini belirtti ve  makinenin uygulamanın yasal olduğu ülkelerde kullanılan 'sıkıcı' ötenazi yöntemlerine karşı koyabileceğini söyledi. İntiharı savunmadığına dikkat çekerken, "ötenazi’ nin son ​​derece sıkıcı bir şekilde yapıldığını ve bu gönüllü ölümün bu şekilde daha insani ve kişiye özgü olduğunu düşündüğünü ekledi.

Ötenazi Treni'ni simülasyon şeklinde deneyimlemek isterseniz aşağıdaki videoyu izlemelisiniz;

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
5
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
1
wow
3