Panama'da Bir Maymun Popülasyonu Taş Devrine Girdi

Araştırmacılar Panama'da yaşayan beyaz yüzlü kapuçin maymunlarının bir popülasyonunun Taş Devrine girdiğini belirtti. Bizden sonra Taş Devri'ne giren, yani kabuklu yiyecekler için alet kullanmayı bulan 4. primat türü oldular.

Panama'da Bir Maymun Popülasyonu Taş Devrine Girdi

Beyaz yüzlü kapucin maymunlarının Panama sahili boyunca yer alan bir ulusal parkta yaşamaktadır. 3 adayı kapsayan bu parkta yalnızca Jicarón adasında ki bazı erkeklerin alet kullanabildiği gözlendi. Bu nedenle Taş devrine geçen insandan sonra ki 4. primat olduğu belirtiliyor.

Max Planc Enstitüsü baş yaz yazarı ise "Bu davranışın coğrafi olarak değişiklik göstermesi bizi oldukça şaşırttı" dedi.

Parktaki maymunlarda bu davranışın ilk defa gözlemlenmesi, 2004 yılına dayanıyor. Araştırmacılar daha sonra Mart 2017’de buraya tekrar döndüler ve maymunları bu gibi eylemler sırasında yakalamak için üç adayada kamera yerleştirdiler.

Ekip, kameralar sayesinde, erkek maymunların hindistan cevizi, yengeç ve salyangozları parçalamak için taş gibi cisimler kullandığını gözlemledi. Ancak, bu davranışın adadaki diğer gruplara neden yayılmamış olduğu henüz belli değil. Araştırmacılar, maymunların bireysel olarak gruplar arasında hareket ettiklerini, dolayısıyla bu davranışın yayılması gerektiğini düşünüyorlar.

Bu gibi davranışların gözlemlendiği ilk maymun türü beyaz yüzlü kapuçinler değil. Daha öncesinde şempanze ve makak türlerinde de benzer davranışlara rastlanmıştır. Üstelik şempanzelerin bu davranışlarını nesilden nesile aktardığı yine Max Planc Evrimsel Araştırma Enstitüsü Primat arkeologlarınca doğrulanmıştır. 2007 yılında Batı Afrika'da 4300 yıllık taş aletlere ulaşılmıştır

Aynı şekilde 2014 yılında bir grup gorilin ise yuvadan karıncıları çıkarmak için sopa kullandığı belirtilmiştir.

 

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
4
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
3