Pandemi İle Birlikte Bırakılan 10 Alışkanlık

Pandeminin hayatımıza girmesiyle birlikte birçok alışkanlığımız da değişti. Değişen alışkanlıklarımıza gelin birlikte bakalım.

Pandemi İle Birlikte Bırakılan 10 Alışkanlık

10. Alışveriş Düzenimiz

Uzun uzun pazar, avm, mağaza gezilerimiz... Pandemi dönemi ile birlikte hepsine veda ettik. Alışverişlerimiz artık online'a döndü. Dışarı çıkamadığımız için kıyafet, kozmetik alışverişlerimiz de azaldı. 

9. Misafirlik Anlayışı

Türk toplumu olarak misafirlik kültürümüzde önemli bir yer almaktadır. Keyifli, kalabalık misafir anlayışımız git gide bireyselliye dönüyor. Kimileri üzülse de kimileri bu durumdan memnun gibi duruyor. İyi yönünden bakmak gerekirse çatkapı, habersiz gelen ve gitmek bilmeyen misafirler son buldu!  

8. Selamlaşma

Öpüşmek, sarılmak ve el sıkışmak gibi eylemlerin hepsine pandemi döneminde veda ettik. Şimdi herkes birbirine başını sallayıp geçiyor veya en fazla yapılan yumrukla selamlaşıyor. Pandemi geçtikten sonra nasıl olacağı merak konusu...

7. Yemek Alışkanlıkları

Özellikle yoğun bir hayat temponuz varsa yemekle uğraşmak yerine dışardan sipariş verirdik. Pandemi döneminde ise tam bir şef olduk! Evde yapılan ekmekler, pideler havada uçuştu.

6. Ofis Alışkanlıkları

Toplu halde verilen kahve molaları, ekip halinde çıkılan yemekler son buldu... Home office uygulamasının ciddi ciddi şirketlerin alışkanlıklarına ufak ufak yerleşti. En azından haftanın bazı günleri, çalışanların bir kısmının evlerinden çalışmaları bir alışkanlık haline gelebilecek.

5. Temizlik Alışkanlıkları

Bu dönemde el dezenfektanları en yakın arkadaşımız oldu. Marketten alınan ürünleri poşetine kadar sileceğimiz kimin aklına gelirdi?  

4. Maske Kullanımı

Bazı uzakdoğu ülkelerinde hava kirliliği sebebiyle gündelik yaşantıda aktif olarak kullanılması tuhaf gelirken, şimdi aynı şeyi virüs sebebiyle yaşamak şaşırtıyor. Artık hayatımızla o kadar bağdaştı ki moda sektörünün ayrılmaz bir parçası oldu.

3. Hobiler 

Yasaklarla birlikte hafta sonu yapılan piknikler, gidilen sinemalar, tiyatrolar son buldu... Evde zaman geçirmeye başladıkça hobilerimiz de değişti. Herkesle mesafeyi artırarak, kitaplarla yakınlaştık. Artık evde yapılacak hobilere yöneldik. 2020 yılının en çok alınan hobi ürünün başında puzzle oldu.

2. Kişisel Bakım Anlayışımız

Kuaför ve güzellik salonlarının kısıtlamaya takılmasıyla artık herkes kendinin kuaförü oldu. En çok aratılan konulardan biri "evde maske yapımı" başlığı oldu. Artık saç kesimi de dahil birçok işlem evde yapılmaya başlandı.

1. Eğitim Anlayışımız

2020 yılında bütün dünyanın pandemi sebebiyle zorunlu olarak uzaktan eğitim ile tanıştı. Pandemi dolayısıyla yüz yüze eğitime alternatif olarak sürdürülen eğitim yöntemiydi. Genel olarak uzaktan eğitime geçiş aşamamız biraz sorunlu oldu. Uzaktan eğitimin en büyük sorunu teknolojik altyapının yetersizliği ile birlikte insanların buna hazır olmamasıydı.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
2
dislike
0
love
0
funny
2
angry
2
sad
2
wow
0