Pandemi Sonrası Arkadaşlarınızla Türkiye'de Gezebileceğiniz 8 Harika Yer

Pandemi dolayısıyla yapmak istediğimiz birçok planı ertelemek zorunda kaldık. Pandemi sonrası arkadaşlarınızla birlikte veya yalnız başınıza doyasıya gezmek isteyeceğiniz yerler mutlaka vardır. Bu yazımızda sizlere birkaç tavsiye vermek istedik. Keyifli okumalar.

Pandemi Sonrası Arkadaşlarınızla Türkiye'de Gezebileceğiniz 8 Harika Yer

Acaba nereye gitsek? diye düşünmeyen herhalde hiçbir gezisever yoktur. Elbette Pandemi öncesi de sık sık gitmeyi planladığımız ancak sürekli ertelediğimiz yerler vardı. Fakat bir gerçek var ki o da pandeminin hayallerimizi daha da körüklediği ve onları bir an önce gerçekleştirmek için bizleri daha da sabırsızlaştırdığı. Umarız bu zorlu günleri atlattıktan sonra ertelemiş olduğumuz gezi planlarını bir an önce gerçekleştiririz. Sizler için derlediğimiz bu gezi listesinden faydalanmanız dileğiyle. Keyifli okumalar.

1. AMASRA

"Lala, lala!, Çeşm-i Cihan bu mu ola" 

Rivayete göre 1460 yılının Ekim ayında ordusuyla Amasra'yı fethetmeye gelen Fatih Sultan Mehmet bir tepeliğe geldiğinde, Lala Mustafa Paşaya bu sözleri sarfeder. Gördüğü güzellik karşısında heyecanlanan Fatih, buraya zarar vermemek adına askerlerine savaşmama emri verir. Kale komutanıyla yapılan bir görüşme sonrası Amasra'da savaş yapılmadan şehrin Osmanlılara bırakılması kararı alınır. Bu eşsiz güzellikteki yeri, "görülecek yerler" listenize eklemeniz dileğiyle." 

2. SÜMELA MANASTIRI

Rivayete göre Atina'lı iki keşiş gördükleri bir rüya üzerine Trabzon'a yola çıkar. Birbirlerinden habersiz bir şekilde Trabzon'a gelen keşişler orada karşılaşır ve birbirlerine gördükleri rüyayı anlatırlar. Gördükleri rüyanın aynı olduğunu gören keşişler bu noktaya gelip. Sümela Manastırının temelini atarlar. Hikayesi gibi yapısı itibariyle de çok ilgi çekici olan bu manastırı görmek sizler için güzel bir deneyim olabilir. 

3. YEDİGÖLLER

Burası Bolu Yedigöller Milli Parkı. Kamp yapmak, doğayla içiçe zaman geçirmek, kafa dinlemek isteyenler için harika bir seçenek. Kayın ağaçlarıyla dolu 2019 hektarlık bu geniş alan, sincap, karaca, geyik gibi pekçok canlıya ev sahipliği yapmaktadır. Eğer siz de doğa severlendenseniz bu eşsiz güzelliği kaçırmamanızı tavsiye ederiz. 

4. ÖLÜDENİZ

Suyunun durgunluğundan ölü adını alan bu doğa harikası eşsiz bir güzelliğe sahip. Doğal su kaynaklarından dolayı her gün kendini yenileyen Ölüdeniz yüzmek için gerçekten iyi bir tercih olabilir. Fakat yapılacaklar elbette bununla sınırlı değil. Yamaç paraşütü, kamp yapma, tekne turları, su altı dalışları gibi pek çok aktiviteye ev sahipliği yapan Ölüdeniz kesinlikle unutmayacağınız bir deneyim olacaktır. 

5. UZUNGÖL

Trabzon'un Çaykara ikçesine bağlı olan bu yemyeşil turistik mhalle, yılın her mevsimi bol yağış alan bir doğa harikası. 60'tan fazla bitki türüne, 300'den fazla hayvan türüne ev sahipliği yapan Uzungöl, tam anlamıyla bir yaşam kaynağı. 

6. KAPADOKYA

Kapadokya Nevşehir başta olmak üzere, Kırşehir, Niğde, Kayseri ve Aksaray bölgelerine uzanan 250 km²' lik bir alandır. Yaklaşık 60 milyon yıl önce civardaki volkanik dağlar aktif hale geldikten sonra bölgede bir tüf tabakası birikmiştir. Yıllar içinde yağmur ve rüzgarların bu tüf tabakasını aşındırması şuan ki görünümü kazandırmıştır. Ayrıca MS 3. yüyılda bu bölgeye gelen hristiyanların taşları oyarak oluşturduğu evler ve yeraltı şehirleri bölgenin tarihi ve turistik değerini artıran unsurlardan bazıları. 

7. PAMUKKALE TRAVERTENLERİ

Pamukkale Travertenleri Denizli ili sınırları içindedir. UNESCO tarafından Dünya Miras Listesinde yer almaktadır. İddaaya göre burası kalp rahatsızlıkları, romatizma, sindirim, solunum, dolaşım ve deri rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. 17 civarı doğal su kaynağı vardır. İnsanlar bu doğal su kaynaklarından oluşturulan havuzlara girerek bazı hastalıklarına çare aramaktadırlar. 

8. MARDİN

Kendine has bir mimari yapısı olan şehir, insanların taşa olan bakış açısını değiştirebilecek güzellikte. Ayrıca bölgede farklı etnik kökenlere ve farklı inançlara sahip insanlar yüzyıllardır bir arada yaşamaktadır. Bölgedeki müslümanlar, hristiyanlar ve herhangi bir inanca sahip olmayanlar bir arada huzurlu bir şekilde yaşamaktadırlar. Birbirinden değerli camiler, kiliseler, manastırlar, türbeler ve sanat eserleriyle dolu olan bu şehri listenize eklemeyi unutmayın. 

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
4
dislike
0
love
2
funny
0
angry
0
sad
0
wow
2