Ped mi Tampon mu ?

Bazı kadınlar regl döneminde daha hijyenik olduğu için ped kullanmayı tercih ederken, bazı kadınlar ise sağladığı rahatlıktan dolayı tampon kullanmayı tercih ediyor. Peki sağlık ve rahatlık açısından hangisini kullanmak daha mantıklı?

Ped mi Tampon mu ?

Çantamızda taşıma açısından tampon daha avantajlı

Tamponlar genelde küçük bir tüp içinde bulunmakta. Bu da taşınmasını daha kolay hale getirmekte. Çantada, cepte, poşette... Kolayca heryerde saklayıp taşıyabilirsiniz. Ped tampona kıyasla daha büyük ve taşıması daha zordur. 

İç çamaşırınızda kalan lekeler

Aslında bu durum  pedinizi veya tamponunuzu kullanma/ değiştirme sıklığınız ile ilgili bir konu. Pedi nasıl sık aralıklarla değiştiriyorsak tamponu da aynı sıklıkla temizlememiz gerekmektedir. Pedde oluşacak bulaşmalar, tamponun dolup dışarıya sızıntı vermesi ile de oluşabilir. 

Hareket rahatlığı açısından tampon daha çok tercih ediliyor

Yüzme, spor, yürüyüş gibi fazla hareket gerektiren aktivitelerde sağladığı rahatlıktan dolayı tampon daha çok tercih ediliyor. Ped kullanımı hareketlerimizi kısıtlar ve tahriş riski daha yüksektir. Tamponun ise vücutta olduğunu hissetmediğimiz için daha rahat bir gün geçirmemizi sağlar.

Sağlık açısından pedin daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz

Hijyen kurallarına uyulmalı ve tampon 5-6 saat aralıklarla değiştirilmelidir. Yanlış tampon kullanım sonucu toksik şok sendromu ortaya çıkabilir. Toksik şok sendromu ciddi bir enfeksiyon türüdür.  Yüksek ateş, kusma, ishal, baş ve eklem ağrıları gibi semptomlarla ortaya çıkar. Ped kullanan kadınlara nazaran yanlış tampon kullanan kadınlarda daha çok görülür

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

Sütyen Takmak Zararlı mı? Sütyen Hakkında Bilinmeyenler

Kimi zaman güzelliğimizden ödün vermemek için kimi zaman da sadece alışkanlığımızdan dolayı kullandığımız sütyenler sandığımız kadar masum değil mi?


Birlikte Yaşayan Kadınların Birbirlerinin Adet Dönemlerini Etkilemeleri

Birlikte yaşayan kadınların bir süre sonra menstrüasyon döngülerinin aynı anda olduğu inanılır. Bu bir tesadüf yada batıl inanç değildir. Bu konu aslında bilimsel bir araştırmaya dayanıyor.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
7
dislike
1
love
3
funny
0
angry
0
sad
0
wow
6