Pet Şişeleri Evlere Dönüştüren Adam Tateh!

Ülkesinde "Şişelerin efendisi" olarak tanınan cezayirli ve aynı zamanda bir mühendis olan Tateh’in mülteci kamplarından Barcelonaya uzanan ve hepimize umut veren hayat hikayesi

Pet Şişeleri Evlere Dönüştüren Adam Tateh!

Tatehin ailesi ve akrabaları ülkelerindeki savaştan  kaçarak sahra'da bulunan bir mülteci kampına yerleşmişler. Tateh bu kampta doğmuş fakat belirli bir yaşa kadar burada eğitim alabilmiş, orta ve yüksek öğrenimi alabilmesi için 2.000 km ötedeki Kuzey Cezayir’e gitmek zorunda kalıp kamptan ayrılmış.

Tateh, Kuzey Cezayirde eğitim aldığı sırada  ailesinin de bulunduğu kampta büyük bir sel yaşanmış ve  evlerin büyük bir kısmı kerpiçten yapıldığı için sel sularına dayanamayıp, bir çoğunu evsiz bırakmış.

Tateh ailesinin ve sevdiği insanların evsiz kaldığını görünce çok üzülüp  hemen  okuldaki hocalarıyla “Kerpiç evlerin enerji verimliliğini arttırıp nasıl daha dayanıklı hale getirebiliceklerini”  araştırmaya başlamış.

Tateh, bulduğu ustalarla önce kerpiçlerden "Nubian Vault" denilen inşaat  tekniğiyle kavisli bir ev yapmış, bu yöntem basit ve eskiden beri yapılıyormuş yani dayanıklı bir ev inşaa etmeyi başarmışlar.

Okuldan döndükten sonra ise babaannesine hem dayanıklı hem de evin içerisini serin tutacak bir ev yapmak istemiş.

 

Yaptığı kavisli evlerin çatısını içlerini topraklarla doldurduğu pet şişelerle kaplayıp evin içerisinin daha serin olduğunu farketmiş ve çevrede bulduğu atık pet şişelerini toplayıp bu sefer evin her tarafında kullanmaya başlamış. Şişelerin aralarını  toprak ve kum karışımı bir harç ile doldurup hem sağlam hem de evin içini serin tutmayı başarmış.


Gündüzleri sıcaklığın 45 derece ve üzerine çıktığı ve aynı günün gecesinin 0 derecenin altına düştüğünü, kum fırtınalarını da düşünürsek bu evlerin zorlu çöl iklimine karşı oldukça dayanıklı evler olduğunu anlayabiliriz.

Tateh, arkadaşlarıyla beraber şuana kadar 25 tane pet şişeden ev yapmışlar. Tatehin ve arkadaşlarının yaptığı bu evlere kısa sürede büyük bir talep olmuş,  bir gün  Moritanya’da  bir kuruluş bu projeyle ilgilendiklerini söylemiş ve Tateh'i ziyaret etmişler. En son Barcelonada bulunan “Roca Gallery” sergisinde yaptığı işleri sergilenen Tateh in çeşitli sergilerde projesi ilgi ve takdir toplamaya devam ediyor.


Tateh 2016 yılında yaptığı çalışmalardan dolayı yerel bir dergiden  “Yılın İnsanı” Ödülüne layık görüşmüştür.

                                   

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
5
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
4