Pizza'nın İsminin Nereden Geldiğini Duyunca Çok Şaşıracaksınız

Pizza eski yıllarda, içindeki domates sosunun zehirli olduğuna inanıldığı için sadece taşradaki insanlar tarafından tüketiliyordu. Peki İtalyan mutfağının en meşhur ve lezzetli yemeği olan Pizza'nın isminin nereden geldiğini ve nasıl bu kadar popüler olduğunu biliyormuydunuz ?

Pizza'nın İsminin Nereden Geldiğini Duyunca Çok Şaşıracaksınız

Bilinen en eski pizzacı dükkanı 1738 yılında Napoli'de açılan "Antica Pizzeria" olarak tarihe geçmiştir.Yapımı bu dükkan da başlayan ilk pizzalar bugün ki popüler halinden farklı olarak kare şeklindeydi. Yapıldığı o dönemlerde pek bilinen bir yemek olmayan pizzanın hikayesi Napolide başlamış.


 

İtalya kraliçesi Margherita Di Savoia ve kocası 1889 yılında tatil için gittikleri Napolide, pizzanın ününü duyup dönemin meşhur pizza ustası Raffaele Esposito'yu saraya davet etmiş ve kendilerine pizza yapmasını istemiş.

Raffaele'nin yaptığı ve İtalya bayrağını anımsatan mozzarella,fesleğen ve domatesli pizzası, kraliçe tarafından çok beğenilince, Usta aşçı  yaptığı bu pizzaya "Margarita" ismini verdi. Kraliçe, daha çok taşra mutfaklarında tüketilen pizzayı, taşranın dışına çıkarıp ülke çapında popüler hale gelmesini sağladı. Bununla yetinmeyen kraliçe Şef Esposito'ya bir teşekkür mektubu yazdı ve bu mektup hala "Pizzeria Brandi" ismini taşıyan tarihi pizzacıda sergilenmeye devam ediliyor.


Pizza'nın ismi nereden geliyor ?

"Pizza" ismi ilk defa milattan sonra 997 yılında, Gaeta şehrinde  yazılı olarak kayıt altına alındı.Kökeni latince "Picea" (kabuğun ateşle karartılması anlamını ifade ediyor)kelimesine dayanan pizza, ismini bir matematik formülünden  aldığı da  söyleniyor. Silindir şeklinde olan pizza'nın yarı çapı
"z" ve  yüksekliği "a" olarak alındığında hacim formülünden (V=π*z²) p.i(z.z)a sonucu oraya çıkıyor.


Pizza Ayı Olarak Kutlanıyor

Pizza ne kadar İtalyan mutfağına ait bir yemek olsa da popülerliğini ABD'ye göç eden İtalyanların açtıkları dükkanlarla bugün ki ününe ulaştı. ABD bu durumu öyle benimsedi ki her yıl ekim ayını Pizza ayı olarak kutluyor. Ekim ayına denk gelen "Cadılar Bayramı" günü  ülke genelinde en fazla pizza tüketilen gün olarak kayıtlara geçmiştir. En fazla pizza tüketilen bir diğer tarih ise Super Bowl Pazarı yani Amerikan futbolu liginin şampiyonluk maçının oynandığı pazar günleri.

Türkiye'de nasıl bu kadar popüle hale geldi ?

Türkiye pizza ile ilk defa 1989 yılında tanıştı. Ünlü bir pizza markası, Türkiye pazarına girmek için bir kaç ufak dükkan açtı fakat işler bekledikleri gitmedi. Türk halkının pizzayı sevememesinin üzerine firma, açtığı dükkanları kapatıp pazardan geri çekilme kararı aldı. 1991 yılına gelindiğinde ise yayınlanan bir çizgi film sayesinde pizzaya olan talep bir anda patladı ve çocuklar televizyondan gördükleri pizza'yı annelerinden evde pişirmesini istemeye başladı. Talep öylesine arttı ki arka arkaya pizza dükkanları açılmaya  ve evde yemek yemeyen cocuklara pizza siparişi verilmeye başlandı.Türk mutfağının lahmacununu,pidesini bir kenara bırakan liseli ve üniversiteli gençler de bu lezzete bayıldılar.Bugün bile hala popülerliğini koruyan pizza öğrencilerin ve yemek yemeyen çocukların favori yemeği olarak yerini korumaya devam ediyor. 

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
4
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
3