Princeton Üniversitesi Erkeklerden Daha Az Maaş Verdiği Kadın Profesörlere 1 Milyon Dolar Tazminat Ödeyecek!

ABD'nin hatta dünyanın en saygın üniversitelerinden biri olan Princeton Üniversitesi erkek profesörlerden daha az maaş verdiği kadın profesörler için 1 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etti. Üniversite'nin sözcüsü ise iddiaları yalanladı.

Princeton Üniversitesi Erkeklerden Daha Az Maaş Verdiği Kadın Profesörlere 1 Milyon Dolar Tazminat Ödeyecek!

Jeff Bezos, Michelle Obama, Alan Turing gibi başarılı isimlerinde mezun olduğu dünyanın sayılı üniversitelerinden biri olan Princeton Üniversitesi'nde kadın profesörlere, erkek meslektaşlarına oranla daha az maaş ödendiği tespit edildi. ABD Çalışma Bakanlığına bağlı birimler ise gelecek dönem kadın profesörler için en az 250 bin dolar iyileştirme ve 925 bin dolar geri ödeme yapma konusunda uzlaşmaya vardı.

Bu anlaşma ise Çalışma Bakanlığı tarafından 2012 ile 2014 yılları arasında 106 kadın profesörün erkek profesörlerden daha az maaş aldığının farkedilmesinin ardından gerçekleşti.

Üniversite sözcüsünün Ben Chang ise bu konu hakkında ki açıklaması; "Okulun suçlamaları kabul etmediğini çünkü ödemelerin departman farkı gözetilmeksizin tüm profesörlerin birlikte gruplandırıldığı kusurlu bir istatistiksel modele dayalı olduğunu bildirerek, üniversitenin çalışanlarını işe alma ve ödeme yapma modelini yansıtmamaktadır. Diğer bir deyişle, İngilizce departmanındaki bir profesör ile fizik departmanındaki bir profesörün iş performansları birbirinden farklı" şeklinde oldu.

Ben Chang ödeme verilerinde bir uyumsuzluk olmadığını da ekledi. Uzlaşma konusunda ise "Princeton Üniversitesi'nin ödeme pratiklerine güveniyor olmasına rağmen uzun ve maliyetli dava sürecinden kaçınmak için anlaşmazlığı çözmeye karar vermiştir" dedi.

 

Bu Gönderi İlginizi Çekebilir!

Kadınların İş Hayatındaki En Büyük Engeli : Cam Tavan

Cam tavan aslında iş hayatınızda belirli bir seviyeye geldikten sonra daha fazla yükselmeniz önünde ki tüm engelleri tanımlayan bir kelime. Yani en basit haliyle gelebildiğiniz son noktada olduğunuza inanmanız ve daha fazla yükselemediğiniz durumdur.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1