Psikolojinin Babası Sigmund Freud’un Hayatıyla İlgili 10 Gerçek

Psikolojinin babası olarak bilinen Sigmund Freud, psikoloji tarihindeki en ünlü düşünürlerden biridir. Fikir ve teorilerinin çoğu modern psikologlar tarafından geniş çapta kabul görmese de, psikolojinin gelişiminde önemli bir rol oynadı. İşte hayatıyla ilgili 10 ilginç gerçek;

Psikolojinin Babası Sigmund Freud’un Hayatıyla İlgili 10 Gerçek

1) Sekiz Çocuğun En Büyüğü

Freud, 6 Mayıs 1856'da Sigismund Schlomo Freud olarak doğdu. Babası Jakob, daha önceki evliliğinden iki çocuğu olan 40 yaşında bir yün tüccarıydı. Freud'un annesi Amalia, kocasından 20 yaş küçüktü. Babasının işindeki başarısızlık, Freud ailesini Freiberg, Moravia'daki evlerinden Viyana'ya taşınmaya zorladı.

Freud'un yedi biyolojik kardeşi vardı ancak kendisini sık sık annesinin favorisi olarak tanımladı - "altın saçlı Siggie".

Freud bir keresinde, "Anneleri tarafından tercih edilen veya tercih edildiğini düşünen insanların, hayatlarında kendine özgü bir özgüven ve sarsılmaz bir iyimserliği olduğuna dair kanıtlar sunduklarını keşfettim, bu da genellikle sahiplerine gerçek başarı getiriyor" demiştir.

2) Başlangıçta Kokain’nin Savunucusu ve Kullanıcısı

Zararlı etkileri keşfedilmeden önce kokain sıklıkla analjezik ve öforik olarak kullanılıyordu. Gazoz ve boğaz pastilleri dahil olmak üzere yaygın ev ürünlerinde bile kullanıldı.

Freud, kokainin potansiyel antidepresan etkilerine ilgi duydu ve başlangıçta çeşitli amaçlar için kullanılmasını savundu.

Kokainin bağımlılık yaratan ve zararlı yan etkileri öğrenildikten sonra, sonuç olarak Freud'un tıbbi itibarı bir miktar zarar gördü.

3) Psikoanalizin Kurucusu

Freud'un teorileri, zihin ve davranış biliminin ilk yıllarında hızla baskın bir güç haline gelecek olan bir psikoloji okulunun temelini oluşturdu.

The Interpretation of Dreams adlı kitabının 1899'da yayınlanması, psikanalizi oluşturan teori ve fikirlerin temelini oluşturdu.

1902'de Freud, Viyana'daki evinde haftalık tartışmalara ev sahipliği yapıyordu. Bu gayri resmi toplantılar sonunda büyüyerek Viyana Psikanaliz Derneği haline gelecekti.

 4) Sevdiği Kadınla Evlenmek İçin Doktor Oldu

Freud 26 yaşındayken, 21 yaşındaki Martha Bernays adında bir kadına delicesine aşık oldu ve iki ay sonra nişanlandılar. O zamanlar Freud ailesiyle birlikte yaşayan fakir bir öğrenciydi. Freud bu sırada bilim laboratuarı'nda çalışıyordu ama bu işten kazancı bir aileyi geçindirebilecek kadar değildi. Freud Martha'ya yazdığı bir mektupta bu durumdan dolayı kendini güçsüz hissettiğini ve acı çektiğini yazmıştır.

Tanışmalarından altı ay sonra Freud, doktor olmak için bilimsel kariyerinden vazgeçti. Viyana Genel Hastanesinde üç yıl eğitim aldı ve Almanya'ya taşınan nişanlısını nadiren görebildi. Dört yıl bekledikten sonra, Freud ve Bernays 14 Eylül 1886'da evlendi. Çift, altı çocuk sahibi oldu.

Ancak tarihçiler, Freud'un daha sonra Martha'nın kız kardeşi olan Minna Bernays ile bir ilişkisi olduğunu yazdılar.

5) Konuşma Terapisinin Kullanımını Geliştirdi

Freud'un teorileri günümüz psikoterapistleri tarafından sıklıkla eleştirilir veya tamamen reddedilirken, birçoğu ünlü psikanalist ise yöntemlerini bir dereceye kadar kullanmaya devam ediyor. Konuşma terapisi, psikanalitik terapide birincil bir rol oynar ve birçok farklı terapötik tekniğin önemli bir parçası haline gelmiştir.

6) Freud'un Kızı Anna da Ünlü ve Etkili Bir Psikologdu

Anna Freud kariyerine babasının teorilerinden etkilenerek başladı. Bununla birlikte, babasının oldukça uzun bir süre gölgesinde yaşasa da Anna Freud, psikolojiye kendi başına önemli katkılarda bulundu. Çocuk psikanalizini kurdu ve egonun savunma mekanizmalarını Ego ve Savunma Mekanizmaları (1936) adlı kitabında özetledi .

7) Muhtemelen Hiç "Bazen Puro Sadece Purodur" Demedi

Meşhur alıntı sıklıkla tekrarlanıp Freud'a atfedilse de, "bazen bir puronun sadece bir puro olduğunu" söylediğine dair hiçbir kanıt yoktur. Freud, biyografi yazarı Ernest Jones'a göre ömür boyu puro içen bir kişiydi ve günde 20'ye kadar sigara içiyordu.

Hikaye devam ederken, birisi Freud'a sık sık içtiği puronun neyi sembolize ettiğini sordu. Yanıt, bu cümleyle ünlü psikanalistin bile her şeyin altında yatan sembolik bir anlam taşımadığına inandığını öne sürmesiydi. Gerçek ise Freud' a atfedilen bu cümlenin bir gazetecinin icadı olmasıdır.

8) Amerika Birleşik Devletleri'ni Hayatında Sadece Bir Kez Ziyaret Etti

1909'da Amerikalı psikolog G. Stanley Hall , Sigmund Freud'u Clark Üniversitesi'nde psikanaliz hakkında konuşmaya davet etti. Başlangıçta teklifi reddetse de, Freud sonunda Hall'un ısrarı tarafından ikna edildi. Freud, meslektaşları Carl Jung ve Sandor Ferenczi ile Amerika'ya gitti .

AA Brill ve Ernest Jones ile görüştükten sonra grup, Freud'un psikanalizin tarihi ve yükselişi üzerine bir dizi beş ders verdiği Clark Üniversitesi'ne gitmeden önce New York'ta birkaç gün gezerek geçirdi.

Freud Clark Üniversitesinde yaptığı konuşma hakkında şunları söylemiştir; '' Ben platforma adım attığımda, bu inanılmaz bir hayalin gerçekleşmesi gibi görünüyordu: Psikanaliz artık bir yanılsamanın ürünü değildi - gerçekliğin değerli bir parçası haline gelmişti.''

9) Naziler Tarafından Viyana'yı Terk Etmeye Zorlandı

Naziler Avusturya'yı işgal ettiğinde, Freud'un kitaplarının çoğu, diğer ünlü düşünürlerin kitaplarıyla birlikte yakıldı.

Freud bir arkadaşına "Ne kadar ilerleme kaydediyoruz" dedi."Orta Çağ'da beni yakarlardı; bugünlerde kitaplarımı yakmakla yetiniyorlar."

Freud ve kızı Anna, arkadaşı Marie Bonaparte İngiltere'ye geçişlerini güvence altına alamadan önce Gestapo tarafından sorguya çekildi. Bonaparte, Freud'un dört küçük kız kardeşini de kurtarmaya çalıştı, ancak başaramadı. Dört kadın da daha sonra Nazi toplama kamplarında öldü.

10) Ağız Kanserini Tedavi Etmek İçin 30'dan Fazla Ameliyat Oldu

Freud hayatı boyunca yoğun bir puro içicisiydi. Freud, 1939'da kanseri tedavi edilemez olarak değerlendirildikten sonra doktorundan intihar etmesine yardım etmesini istedi. Doktoru tarafından 3 ayrı doz morfin uygulanan Freud yüksek doz morfinden hayata veda etti. (23 Eylül 1939)

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
3
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
2