Pusula Nasıl Hep Kuzey Yönünü Gösteriyor ?

Pusula M.S 100 yılında Çinliler tarafından üzerinde Kuzey Kutbu "S" Güney Kutbu ise "N" olacak şekilde icat edildi. Pusulanın icadı ile yeni ticaret yolları ve yerleşim yerlerinin keşfi hız kazandı ve bütün ekonomik dengeler değişti.

Pusula Nasıl Hep Kuzey Yönünü Gösteriyor ?

İnsanlar pusulanın icadından önce gündüzleri  güneşten geceleri ise yıldız haritaları yardımıyla yollarını bulabiliyorlardı. Pusulanın icadı ile birlikte bütün ezberler bozuldu. Peki pusula nasıl oluyorda sürekli kuzey yönünü gösteriyor? Dünyanın etrafında tıpkı mıknatıslara benzer şekilde manyetik alanlar vardır. Bunun nedeni ise yerkürenin altında bulunan  ateş küredeki demir,nikel ,magnezyum ve silisyum gibi  sıvı metallerin çizgilerinin, kutuplara yakın bir bölge olan  manyetik kutuplarda yoğun olmasıdır.

Dünya üzerinde iki tane Kuzey yönü olduğu kabul edilir; ilki Gerçek Kuzey ikincisi ise Manyetik Kuzeydir. Manyetik Kuzey nedeniyle dünya, koca bir mıknatıs çubuğu gibi davranır. Bu çubuk kuzey-güney doğrultusundaki alanı ,serbest haldeki mıknatısların aynı doğrultuya(Güneyden- Kuzeye) yönelmesine yol açar. Pusulanın içinde bulunan N ve S yönlerini gösteren ve sürtünmesiz alanda bulunan manyetik bir iğne, dünyanın güney kutbundan kuzey kutbuna uzanan manyetik alanın  etkisiyle sürekli kuzey yönünü gösterir.

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

Elon Musk Neuralink İle İnsan Beyni Bilgisayar Arayüzü.

2019 Temmuz ayında halka açık ilk açıklamasını yapan Elon Musk, saç teli kalınlığındaki tellerle insan beyni- makine arayüzü bağlantısı...


Gelecekte Bütün Bilgilerimizi Burada Saklayacağız

Dünya'da oldukça popüler hale gelen deri altına enjekte edilen çipler, insanların anahtarları,kimlikleri hatta biletleri yerine bile...

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
4
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
3